Bana gönderilen enteresan bir fotoğraf “Türk Yıldızları”nın bugünkü köşemin onur konuğu olmasını sağladı. “Gökyüzünün cesur ve usta akrobatları” olarak nitelendirebileceğimiz “Türk Yıldızları”nın fotoğrafları başkaları tarafından yerden çok çekilmektedir. Ama bu kez deklanşöre bir “Türk Yıldızı” uçağının pilot yerinden basılmıştır. Oradan yakalanan görüntüde, KKTC’nin simgesi durumuna gelen ve Guiness rekorlar kitabına da giren Beşparmaklara nakşedilmiş dev KKTC bayrağı vardır. Fotoğrafı ileten Nazif Bozatlı dostuma teşekkür ederim. Büyüleyen şovlarıyla gökyüzünde harikalar yaratan Akrotim Filosu’nun cesur ve maharetli pilotları fotoğrafçılıkta da usta olduklarını gösteriyorlar…

Onlar, uluslararası üne sahip. Her gösterileri yabancı ülkelerde de yankı yaratan “Türk Yıldızları”, büyükler kadar çocukların da sevgilisi… Onları hayranlıkla izledikten sonra “pilot olacağım” diye tutturan çocuklara tanık oluyoruz her seferinde. Onlar, çocukların idolü… Akrobatik hünerleriyle vurucu savaş uçaklarını barış, sevgi ve gösteri aracına dönüştüren akrotim timi, çocukların rüyalarını süsleyen birer idol… Kuşkusuz ki akrotim pilotu olmak çocuklar için büyük ukde… Ama kolay değildir bu çok iyi eğitilmiş hava akrobatlarının konumuna gelebilmek…
     *      *      *

Akrotim Filosu’nda yer alan hava subayları, ekibe oldukça zorlu bir eğitimden sonra girebiliyor. Her yıl ancak bir ya da iki pilot bu ekibe kabul ediliyor. F5 uçakları ile belirli bir uçuş süresini doldurmuş olanlar arasından seçilen adaylarla ilk olarak filo komutanı görüşür. Aday pilotların zor göreve istekli ve gönüllü olması öncelikli kriterdir.

Ekipteki her pilotun farklı yerde uçtuğu filoya katılabilmek için aranan diğer temel kriterleri şöyle sıralayabilirim: İyi derecede İngilizce bilmek, bilgisayara hakim olmak, Hava Kuvvetlerindeki görev süresi ve kader birliği yapacağı timdeki tüm arkadaşlarıyla her koşulda birlikte olma arzusu.

Aday belirlendikten sonra timdeki tüm pilotlar onun hakkındaki olumlu ya da olumsuz görüşlerini açıklarlar. Bu aşamada göz önünde bulundurulan kriterler, adayın aile yaşamı ve yaşam tarzıdır. Oy birliğiyle herkesin üzerinde birleştiği aday, eğitime alınmaya hak kazanır.

Adaylar, intibak çalışmalarının arkasından, filoya uyum sağlayabilmeleri için 52 sortilik bir eğitim sürecinden geçerler. 7 uçaklı timde, herkes farklı yerlerde uçar. Yeni gelen her pilot, “iç kanat” olarak adlandırılan noktada uçmaya başlar. Burada liderliğe kadar yükseleceği süreç başlamış olur. Her akrotim pilotunun uçacağı yere göre alacağı eğitim belirlidir. Time katılanlar, bir yıl kadar süren 52 sortilik eğitim süresini tamamladıktan sonra gösteri uçuşları yapmaya başlar. Pilotların timdeki görev süreleri 5 yıldır. Sürelerinin dolmasından sonra Türk Hava Kuvvetleri’nin öteki filolarında göreve başlarlar.

Yükseklik ve hız, büyük mahareti gerektiren gösterilerin esasıdır. Alçaktan ve yüksek hızda uçmanın riskleri büyüktür. Pilotlar kendilerini, tim arkadaşlarını, yerdeki izleyicilerini ve kullandıkları pahalı uçakları koruyan bir disiplinle yetiştirilirler. Alınan bu yüksek ve pahalı eğitim gereği, gösteri programlarını yaparken her şeyi kılı kırk yararcasına en ince ayrıntısına dek birlikte hesaplarlar. Dayanışma, uzlaşma ve ekip ruhunu dorukta yaşatırlar…

Gösteri alanları üzerinde önceden deneme uçuşları yapılarak program oluşturulur. Belirli kurallar ve verilen emirler her pilot tarafından harfiyen yerine getirilir. Gösterinin heyecanı içinde kuralların ihmal edilip doğaçlamaya kaçılması asla söz konusu olamaz. Çok katı ve çok keskin kuralların dışına bir milim bile çıkılamaz. Bu temel ilkeye uyulmamasının sonucunun büyük bir facia olabileceğinin bilincindedirler.
    *      *      *

Dünyada gösteri uçuşu yapan 120 kadar filo var. Bunların arasında yapılan yarışmalarda “Türk Yıldızları” adlarına uygun biçimde her seferinde yıldızlaşmaktadır.

Gösteri filoları, kullandıkları uçak tiplerine ve gösteri stillerine göre birbirlerinden farklılaşmaktadırlar. Bazı timler pervaneli uçak kullanırken, bazıları ses hızından daha yavaş uçağı tercih eder. “Türk Yıldızları” ses duvarını aşabilen süpersonik uçaklarla uçuyor. F5 tipi uçak kullanan tek tim “Türk Yıldızları”... Gösterinin heyecanı ve etkisi biraz da bundan gelmekte… Filoda en fazla uçağı kullananlardan biri de, yine Türk timidir. 7 süpersonik uçak harika bir uyumla gökyüzünde teknolojik balesini yaparak izleyenlerini büyülemektedir.

Çıkarılan sesler, süpersonik uçaklarla gösteri yapmanın avantajlarından biridir. 900 km hızla uçarken çıkarılan ses, gösterinin fon müziğini oluşturur. 3 dakika ve kesintisiz salınan renkli duman şeritleri ise, “Türk Yıldızları”nın kullandığı sistemin ayrıcalıklı şovudur.

1992’de kurulan “Türk Yıldızları”nda hastalık yok. Hastalanma, uçamamak demektir çünkü. O nedenle pilotlar bir sağlık ekibinin denetiminde, çok düzenli ve özenli bir yaşam sürerler. Kendilerine gayet iyi bakarlar. Gıdadan uykuya kadar her şeye dikkat ederler. Uçuştan 24 saat önce alkol yasağına girerler. Formda kalabilmek için sürekli spor yaparlar. Bir ülkenin gurur kaynağı olabilmek  kolay değil!..  “Türk Yıldızları”, Türkiye’nin gururu!...

Kaynak: Kıbrıs Gazetesi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31