AKP Türkiye’de iktidara geldikten sonra, şimdi köpek gibi pişman olan sözde solcu liboşların desteği ile önce yargının, sonra da askerin gücünü kırdıktan sonra, bir usta bir memleket Türkiye’yi yönetmeye başladı. 77 milyon nüfuslu ülkenin 15 milyon nüfusu açlık sınırında yaşam sürerken, tek adam Erdoğan kendisine yüz milyonlarca dolar değerinde kaçak saray yaptırmaktadır. Sadece kaçak sarayın milyonlarca lira tutan aylık masraflarıyla, açlık sınırındaki 15 milyon insanın bir nebze olsun rahatlaması sağlanabilirdi. Bunun yanında üretimi artırıcı kaynaklar, üretim yerine hak etmeyenlerin ceplerine ve banka hesaplarına aktığı için, AKP’nin ilk yıllarında ithalâtla %5’in üzerinde büyüyen TC ekonomisi, bugünlerde ancak %1’lerde büyümektedir. Bu ise işsizlikle birlikte kamu borcunun artması demektir. Ülkenin tüm ekonomik varlıkları özelleştirme adı altında yandaş ve yabancılara peşkeş çekilirken, Türkiye’nin iç ve dış kamu borcu düşeceğine, cari açıkla birlikte artmaktadır. Üretimi artırıcı yatırımlar yerine, AKP çevrelerine rant sağlayacak 3. köprü ve 3. havaalanı gibi yatırımlar tercih edilmektedir. Bu yüzden de üretim artmadığı gibi, ihracat da da istenen düzeyde artmamaktadır. Bugün AKP’nin yanlış ekonomik politikaları yüzünden birçok yerel üretim tesisi kapandığından ihracat ithalâta bağımlı hale gelmiştir. Bugün Türkiye 100 dolarlık mal üretip dışa satabilmek için, enaz 50 dolarlık ara mal ithalâtı yapmak zorundadır. Bu ara mallar bazı sektörlerde örneğin 100 dolarlık çelik ihracatında olduğu gibi, 60 dolar ara mal ithalâtına ihtiyaç gerektirmektedir. Böylece ihracat %1 artarken ithalât %5 artmaktadır. Bu ise cari açığın artmasına ve TC Ekonomisinin adeta sırat köprüsünde yol almasına neden olmaktadır. Buna son zamanlarda Erdoğan’ın başkanlık sistemine geçilmesi yönündeki söylemleriyle faaliyetleri ve AKP’nin Hazirandaki genel seçimlere yönelik söylem ve faaliyetleri TC Ekonomisini daha da kırılgan hale getirmektedir. Nitekim son günlerde Türk Lirasının yabancı paralar karşısında gelişmekte olan diğer ülke para birimlerine göre rekor düzeyde değer kaybetmesi de bu yüzdendir. TL’nin değer kaybetmesinden dolayı Türkiye’nin ihracatı da olumsuz yönde etkilenmektedir. Bu yüzden ekonomi de beklenen düzeyde büyümemekte, büyüme rakamları da aşağıya doğru revize edilmektedir. Bu arada TC Merkez Bankası’nın enflâsyon hedeflemesi de şaşmakta ve beklenen düzeyin üzerinde gerçekleşmektedir.

                                          ***

Tüm bu olumsuzlukların yanında, bir usta bir memleket benzetmemi haklı çıkaracak şekilde, yetkisi olmasa da, Erdoğan il il dolaşıp mitingler yapmakta ve başkanlık sistemi için halk desteği istemektedir. Halka da AKP’ye enaz 400 milletvekili kazandırması için de çağrı yapmaktadır. Yine c.başkanlığı bütçesinden Çanakkale Savaşı’nın yıldönümünü bahane ederek, kendisinin de dini içerikli şiirler okuduğu klipler hazırlatmakta ve tüm Türkiye televizyonlarından yayınlatmaktadır. Bu arada Türkiye’de seçim propagandalarının başladığını bilmiyorum. Ancak AKP Davutoğlu görüntülü milyonluk reklâm filmlerini televizyonlarda şimdiden yayınlatıyor. Bana göre AKP, Hazirandaki seçimde de tek başına iktidar olanağı yakalarsa, Türkiye hızla Arap ülkelerindeki gibi bir başkanlık ve islâm devletine doğru hızla yol alacaktır. Tek adam Erdoğan’dan sonra başkanlığa oğulcuğu Bilâl gelecektir. Çünkü bugünkü AKP çevreleri ve Erdoğan Ailesinin bekası sürekli olarak iktidarda kalmalarına bağlıdır. Aksi halde ayakkabı kutularının, sıfırlanamayan paraların, para kasaları ile para sayma makinelerinin hesabı sorulacaktır. Bunun sonu da herhalde Silivri’deki mahkemelerde bitecektir. Bunu bildikleri ve korktukları için iktidarda kalmanın tüm yollarını deneyeceklerdir. Umarım ezilen Türkiye halkları, bu defa başaracak ve ezenlere hesap sorulmasını sağlayacaktır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31