Başta Erdoğan olmak üzere AKP iktidarı, sürekli kredi faizlerinin düşürülmesi yönünde eski Merkez Bankası Başkanını zorluyorlardı. Hatta bu zorlamanın dozunu zaman zaman tehdite varacak kadar artırıyorlardı. Eski Başkan Erdem Başcı, Merkez Bankası enstrümanlarını kullanarak enflâsyon hedeflemesi yapıyordu. Enflâyon tek haneli rakamlara inmeden de kredi faizlerini düşürmeye yanaşmıyordu. 2016 yılının ilk üç aylık enflâsyon rakamları beklentilerin altında gerçekleşince TC Merkez Bankası Politika faizini (Merkez Bankası tarafından belirlenen, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranıdır. Merkez Bankası politika faizi ile piyasadaki para stokunu etkileyerek dolaylı yoldan kredi büyüklükleri, kredi faizleri,mevduat faizleri  ve döviz kurunu etkileyebilmektedir.) %10.75’en %10.50’ye düşürdü. TC Merkez Bankası eski Başkanı Erdem Başçı Merkez Bankasındaki görevinden ayrılınca, yerine geçen yeni Başkan Politika Faizini %10.50’den %10’a düşürdü. Bu durumda Türkiye’de faizlerin düşmesi beklentisi içine girildi. AKP İktidarı da düşen faizlerle birlikte ucuzlayacak olan krediler sayesinde, kredilerden daha çok yaralanılacağı için yatırımlar artacak ve ekonomi de büyüyecektir beklentisindedir. Keşke bu kadar basit olsa. Bankalar kredi faizlerini düşürürken, mevduat faizlerini de düşürmek durumunda kalacaklardır. Politika faizinde son yapılan 50 puanlık indiriminden sonra döviz fiyatlarında da ucuzlama olmuştur. Bu durumda mevduat sahipleri daha kârlı kapılar arayacaklardır. Bu sefer mevduatları altın gibi ölü yatırımlara kaydıracaklardır. Düşen TL faizleri ile birlikte döviz bozdurup TL faize yatıranlar da TL mevduatlarını çekeceklerdir. Bu durumda da bankalar her halûkârda kredi için kullandırdıkları mevduat kaynaklarında azalma yaşayacaklardır. O zaman da bankalar artan kredi talebini karşılayacak kaynak bulamayacaklardır. Artan taleple birlikte enflâsyon artışının önlenmesi ise ayrı bir konudur.

                                             ***

Ne ise. Yukarıda yazılanlar ışığında ne olacağını Türkiye’deki yetkililer düşünsün. Gelelim bize. Türkiye de düşecek olan kredi faizlerine paralel bir düşüş de KKTC’deki kredi faizlerinde yaşanacak mı? Hiç sanmam. Çünkü KKTC’de gerek özel, gerekse de kamu bankaları tarafından kullandırılan brüt kredilerin %7’den fazlası Tahsili Gecikmiş Alacak, yani batak borçtur. Bu arada KKTC’de faaliyet gösteren tüm bankalar topladıkları mevduatlarının her yıl %1’ni hiçbir karşılığı olmaksızın Tasarruf Sigorta Mevduat Fonuna yatırmak zorundadırlar. Bunlar KKTC Bankalarının kullandırdığı kredi maliyetlerini artıran birer unsurdurlar. Bundan dolayıdır ki Türkiye’de düşecek kredi faizlerine paralel bir kredi faiz düşüşü KKTC’de beklenmemelidir. 3 yıl önce bir toplantıda KKTC Merkez Başkanına, bankaların mevduatlarından kesilen %1’lerle kaç para biriktiğini sorduğumda bana cevaben 120 milyon demişti. Bugün belki de TMSF’de biriken para 150 milyonu da aşmıştır. %1 kesintilerin ne kadar zaman devam edeceği soruma da bilemem cevabını vermişti. Bu %1 kesintilerle oluşacak olan kaynakla, olası banka batmalarında devletin mevduat sahiplerine mevduatlarının garanti edilen kısımları ödenecekmiş. Yani devletin garanti ettiği mevduat oranlarını devlet değil, daha az faiz alan mevduat sahibi ile daha fazla kredi faizi ödeyen borçlular ödeyecek.       

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31