75 milyon metreküp su… “Barış Suyu” adı verilen projenin birkaç yıl sonra devreye girmesinden sonra Türkiye’den Kıbrıs’a ulaştırılacak olan yıllık suyun miktarı bu… KKTC’nin minik coğrafyası için inanılmaz zenginlikte bir su kaynağı oluşacak. Tabii ki tarihi bir olay; geleneksel kuraklığı kadere dönüşen Kıbrıs’ın tarihinde yaşamsal bir aşama...
  
Ve bu tarihi projeye imza atma onuru Türkiye’de AKP iktidarına nasip olacak…
  
KKTC’nin sistemsizliği içinde şebeke dışı bin metreküp su eğer sel ve taşkın felaketlerine neden olabiliyorsa bu suyun devasa miktarını varınız siz tahayyül ediniz. Ben bu karşılaştırmayı sadece Türkiye’den Kıbrıs’a pompalanacak olan suyun miktarını belirginleştirebilme adına yaptım. Bu karşılaştırmada “sele hazır olalım” uyarısı tabii ki yok!.. Hiç kuşkusuz Türkiye’nin suyu kontrollü gelecek ve yine oluşturulacak olan şebeke içinde kontrollü olarak kullanılacaktır.
  
Kıbrıs ortaklık cumhuriyetinin kurulduğu 1960’dan beri Türkiye’den su getirtme projesi hep gündemdedir.

Kimi zaman baş sıralara çıktı, kimi zaman aşağılara düştü ama hep gündemde oldu… Türkiye’den su getirtilmesinin daha 60’larda seslendirildiğini ve buna şiddetli bir itirazın ortaklık cumhuriyetinin Rum başkanı Başpiskobos Makarios’tan geldiğini anımsayanlardanım. O günlerde de ada susuzluktan grak grak ettiği halde Makarios “denetimi Türkiye’nin elinde olan bir su projesiyle biz Kıbrıs’ı Türkiye’ye bağımlı duruma getirmeyiz” ayaklarındaydı…
     *       *       *
  
Gerçekçi olarak düşünmek gerekirse 60’ların ortamında Türkiye’den su getirtme fikri sadece bir tatlı düştü. Ama bağnaz Makarios’un ve şürekasının böylesi bir düşe bile tahammülü yoktu. O günlerde Türkiye’den Kıbrıs’a borularla su getirtilmesindeki teknik olanaksızlıklar zaman içinde giderildi. Artık böyle bir şey mümkündür. Düş olmaktan çıktı yani… Türkiye hükümetinin kararlılıkla devreye koyduğu proje de bu gerçeğin açık göstergesi.
  
Geride bıraktığımız dönemlerde Türkiye su konusunda yine büyük oynamayı denemiş ve Süleyman Demirel’in Türk siyasetine egemen olduğu günlerde adaya balonla su taşınması denemesine girişilmişti. O denemenin uğradığı başarısızlıklar Türkiye’den borularla su taşınmasını tek seçenek, tek çözüm olarak gündeme taşıdı.
 
Dedim ki, bu tarihi olayın onuru AKP iktidarına nasip olacak.
  
Ama bu cesaretli ve özverili girişimin ekonomik bir başarıyla taçlandırılabilmesi için daha şimdiden suyun gelmesinden sonraki dönemin de planlanması ve gereklerinin ivedilikle yerine getirilmesi zorunluluğu var. Gelecek olan suyun üretime katacağı muazzam ivme ortada... Üretim patlaması yapabilme şansını elde edeceğiz Kıbrıslı Türkler olarak...
     *       *       *
  
İşte bütün mesele de burada: Ürettiklerimizi pazarlayacak alanımız yoksa ne olacak?... O bol su, daha çok havuzlu mekânlar ve su şölenli turistik tesisler oluşturmaktan başka işe yaramayacak. Bugün KKTC’de üretimin gerilemesinin ve işsizliğin bu ürpertici boyutlara gelmesinin başlıca nedeni, ürettiklerimizi pazarlayabilecek alanlardan yoksun olmamızdır.
  
Başbakanımız İrsen Küçük geçen hafta düzenlediği basın toplantısında bu su projesini “asrın projesi” olarak sundu.
  
İrsen Küçük’ün başında bulunduğu hükümet de asrın projesini yaratamazsa, Türkiye’nin suyu gürül gürül akıp geldiği zaman “su akar, Arap bakar” durumuna düşeceğiz. Bu hükümetin gündeminde olması gereken asrın projesi, üretimi ve pazar alanlarıyla kendi ayakları üzerinde durabilen, kendi kendine yeterli Kıbrıs Türk Devletini yaratmaktır.
  
Davet edilmediğim o basın toplantısına katılabilmiş olsaydım sayın başbakana soracağım tek soru şuydu:
  
“Türkiye Hükümetiyle su geldikten sonra yapılması gerekenlerin planlamasını da gerçekleştirdiniz mi?”
  
Ben bu yazıyı yazdığım sırada özverili üreticilerimiz tarafından ihraç edilen ama Türkiye gümrük duvarlarının önünde takılıp kalan KKTC menşeli ürünlerin listesi de önümde durmaktadır. Eğer ürettiklerimiz gidip Mersin gümrüğünde, Türkiye’nin çeşitli hava alanında o aşamadığımız gümrük mevzuatları yüzünden çakılıp kalacaksa 75 milyon metreküp su almışız ne yazar!.. İşte İrsen Küçük Hükümeti’nin gerçekleştirmesi gereken asrın projesi Türkiye’den gelecek suyun yanında, ürünlerimizi Türkiye pazarına artık özgürce sunabilme projesidir.    


Kaynak: Kıbrıs Gazetesi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31