Sürecin Özeti

UBP’de sular durulmuyor!

2009-2013 iktidar döneminde olan biten ve UBP’ye halkın ve tabanın çok ciddi güvensizliğine sebep olan;

Ardından, özünde partideki yetki dağılımına muhalefet ederek rahatsızlık beyan eden 8’ler olarak bilinen grubun partiden ihraç edilme kararına yol açacak disipline sevk edilişleri;

Takiben partiden istifa ederek Demokrat Parti ile farklı bir yapılanma ile seçime girişler;

Devamında ise seçim sürecinde toparlanmış görüntüsü sergileme çabalarına rağmen UBP ağır toplarının sandıkta kalmaları, UBP’deki dalgalanmaların bir süre daha süreceği izlenimini yaratmıştı.

Ne Umduk Ne Bulduk Diyorlar

Kurultay için gün belirlenerek, yeni döneme hazırlanma çalışmalarının başlamasını, UBP gibi eski ve köklü bir partiye yakışan disipline yeniden kavuşmasını beklerken, Salı akşamı kamuoyu bir şok daha yaşadı. İlginçtir bu şoku yalnız kamuoyu değil, UBP’nin yetkili kurullarında bulunan kişiler ve hatta görevinden alınanlar da kamuoyunun yaşadığı şoku yaşadılar.

Bir İhtimal Daha Var

Aslında bu durum iki sonucu işaret ediyor:

Birincisi UBP’de, daha uzun bir süre bazı kişilerin ve grupların, parti içi ve siyaset temelli kişisel ve zümresel çıkar çatışmalarından kurtulamayacaklarını;

İkincisi ise seçimden ikincilikle çıkan bir siyasal partinin koalisyon çalışmaları ile ilgili olağan beklentilerini yapılandırmak, hükümetin oluşturulması sürecindeki karar ve beklentilerini ortaya koymak yerine, yerel ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de benzer çatışmaların yaşanacağı bir UBP’yi koruyacaklarını…

UBP’yi aciz duruma düşürmesi muhtemel bu hareketlerle ilgili pek çok senaryo oluşma ihtimali var. Olan bitenlerden sonra İrsen Küçük’ün parti başkanlığının devamı veya İrsen Küçük’ün parti içi erkini sürdürmesini kapsayan senaryolardan tutunuz, Derviş Eroğlu’nun parti içinde bulunduğu söylenen etkisinin ön plana çıkmasını içerenlere kadar tahminler yapılabilir.

Olmaz Böyle Şey Dedirttiler

Daha seçim sonuçları ile yapılan değerlendirmeler sona ermemişken;

Daha medya, düşünürler ve siyaset yorumcuları son sözlerini söylememişken;

Daha milletvekilleri ve adayların ayaklarının tozu dökülmemişken;

UBP’de seçim sürecinde durulmuş gibi görünen sular yeniden köpürdü. Bu köpürme küçük çaplı bir tsunami yarattı desek haksız sayılamayız vesselam. Parti başkanının, hükümet ettikleri süreç içinde başbakanlık görevini sürdüren, tüm tartışmalara rağmen parti üzerindeki etkisini çeşitli etik veya etik dışı şekillerde sabitlemeye ve kuvvetini mutlak göstermeye çalışan İrsen Küçük’ten çok daha başarılı sonuçlar ile sandıktan çıkan iki ilçe başkanı (Lefkoşa ve Mağusa) kendilerinin de bilgisi olmaksızın görevlerinden alındı.

Aslında, başarısız icraatleri, parti içindeki çatışmalı ortamı besleyen tavırları ve seçimde tabanın ve halkın takdirini de alamayan başkanın görevinden istifa etmesi beklenirken, onun statüsünün gözden geçirilmesi beklenirken, UBP tabanının tereddütsüz seçmiş olduğu iki vekilin görevlerinden alınmaları, parti içinde ve toplumda büyük infial yarattı. Yangından mal kaçırırcasına, görevinden alınma sebebi ibraz edilmeksizin, savunma hakkı tanınmaksızın gerçekleşen bu görevden alma icraatı UBP’nin demokrasi mi yoksa monarşik bir anlayışla mı siyasi yaşamını sürdürdüğü merak konusu oldu.

Hatırlayacaksınız, 8’lerin disiplin kuruluna sevk edildikleri toplantı da aynı zihniyeti içermekteydi.

Bazı hatalar birden fazla tekrarlandığı zaman, bunların rastlantısal veya art niyetsiz olduğunu söylemek mümkün olmaz.

O halde UBP içinde ve çok büyük ihtimalle başında İrsen Küçük’ün bulunduğu bir kliğin bazı planları mevcuttur. Bu planları gerçekleştirebilmek uğruna, partinin alacağı zararlar dahi hesaplanmaksızın yollarına devam etikleri açıktır.

8’leri son derece haklı pozisyona sokan olan bitenler ise zararın sadece UBP’yi değil DP-UG’yi de etkileyeceğini neredeyse garanti etmektedir.

Özellikle Saner, Atun, Dürüst, Sucuoğlu ve Diğerleri İstifa Eder mi?(Tahsinciler Dışındakiler)

Şimdi asıl merak edilen, son anda Kaşif ve arkadaşlarını, ortaya koydukları net duruş esnasında yalnız bırakarak, İrsen Küçük UBP’si ile yoluna devam etme kararı veren UBP’lilerin - ki bunların bir kısmı yeniden mecliste ve parti yetkili kurullarında - tavırlarının ne olacağı.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun Demokrat Parti’yi pek sevmediğini söylememize gerek yok!

Derviş Eroğlu’nun iddia edildiği gibi Kaşif ile arkadaşlarını desteklediği ve UBP ile planların devamı için çalışmaya devam ettiği ihtimali düşünülecek olursa, Demokrat Parti’nin bu aşamada bir kriz sürecine daha düşeceği biliniyor. Demokrat Parti içinde bu kriz ihtimalinin hissedildiği de genel sekreter ve genel başkanın yaptığı açıklamalardan anlaşılmaktadır.

Kulağa Küpe

Olası koalisyon çalışmaları için CTP’nin görevi alması, CTP’nin işlerini bazı açılardan kolaylaştırırken, bazı açılardan zorlaştıracağı açıktır. Sağ zihniyetin sandıktan daha kuvvetli çıktığı gerçeği ortadayken, sağın hem parti içi, hem de kendi içindeki parçalanmışlığı CTP’nin elini ciddi şekilde güçlendiriyor. Fakat CTP bu gücü şans olarak değerlendiremez ve kurulacak bir koalisyonun kavgalarla, çatışmalarla işlevsiz bir pozisyona taşınmasına açık bırakırsa sağdaki krizin içine solun da çekilmesi kaçınılmazdır.

Öte yandan UBP içinde görevlerinden alınan kişilerin ve İrsen Küçük tarafına son anda gerçekleştirdikleri manevralar ile dönüş yapan vekil ve üyelerin de partideki görevlerini hatta vekilliklerini kabul etmeyerek istifa etmeleri, onların onurlarını ve UBP’ye olan bağlılıklarını ortaya koymaları için belki de tek ve en etkili şanstır. Bu vesile ile esas amaçlarının kişisel çıkarları ve mevki beklentileri olmadığını, yurt içi barış ve huzur için, partilerine karşı yüreklerinde taşıdıklarını söyledikleri koşulsuz duygular için çalıştıklarını ispatlamış olurlar.

Haydi Beyler! Buyurun!

Gözler özellikle sizin UBP ve KKTC aşkınızda!

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5