İstihdamlarda yaşanan kriz parti içi savaşını daha ön tarihlere alacağa benziyor.

Çünkü, hükümet 200’e yakın genci devletin çeşitli kademelerinde istihdam ederken, binlercesini de üzdü ve bunların büyük bir bölümünün parti içinde olması yakın bir gelecekte patlayacak olan iç savaş hazırlıklarını hızlandırdı.

Bir kere herkes şunu kabul ediyor artık;

Parti içinde Dervişçiler bir yanda, İrsenciler bir yanda, kızgınlar, küskünler, istediğini alamayanlar tam bir kargaşa yaşanmaktadır.

Geçtiğimiz günlerde partiye çok yakın kaynaklarla oturup partinin bir tablosunu çizdik.

Başbakan İrsen Küçük’e karşı net tavır sergileyen 5 tane vekil var, bunların 4’ü bakanlığı kaybeden Türkay Tokel, Hasan Taçoy, İlkay Kamil ve Zorlu Töre, birisi de genel sekreter Ertuğrul Hasipoğlu.

Hasipoğlu, saray ile iyi işbirliği içinde başbakana karşı başlatılacak operasyonda düğmeye basacak kişi olarak belirlendi.

Peki parti içinde saflar belirlenmeye başlarken, son duruma göre kim kime yakın ya da öyle görülmeye çalışıyor?

İşte onun değerlendirmesi de şöyle;

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, hem vekil hem de bakan olmasını Derviş beye borçlu olduğu için halen ona yakın duruyor. Çizgisinden de dönmeyecek kadar sağlam görülüyor.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner de Eroğlu’na şu anki makamında çok şey borçlu ama, İrsen beye yakın çizgisiyle biliniyor. Eroğlu’na da çeşitli ziyaretlerinde yalnız bırakmayarak ortada bir görünüm çizmeye çalışıyor.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu, İrsen Küçük taraftarı olduğunu saklamıyor ve bunu yüksek dille seslendiriyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi, öncelerde Eroğlu taraftarıydı şimdi İrsen Küçük’e en yakın isimlerden birisi oldu. Bu arada Meral Eroğlu ile minik bir sürtüşme yaşayan Ünverdi de başbakana tam destek veriyor.

Turizm Çevre ve Kültür Bakanı uzun yıllardır hayalini kurduğu bakanlığı İrsen bey zamanında yakaladığı için kendisine tam destek veriyor.

Meclis Başkanı Hazan Bozer de İrsen Küçük’e tam destek verenler arasında ve Ekim ayında yapılacak meclis başkanlığı seçimlerinde onun desteğine muhtaç.

Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı renk vermeyen bakanlardan ve ortada görülüyor.

Yine Ersin Tatar ve Hüseyin Özgürgün de taraf olmadıklarını göstermek için büyük gayret sarf ediyorlar ve her iki kesimle de sorunsuz görülüyorlar.

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, İrsen Küçük’den yana tavır koyuyor ve olası bir parti içi çatışmada İrsen beyin Mağusa kalesinin başında olacak.

Bir türlü bakan olamayan Ergun Serdaroğlu, bir ara Küçük muhaliflerinin başını çekiyordu ama şimdi o da İrsen Küçük’ün yanında gözüküyor.

Necdet Numan, şu anda İrsen Küçük’e yaklaştı ve ona yakın olmaya çalışıyor.

Mutlu Atasayan, İrsen Küçük’e tam ve koşulsuz destek veriyor. Bundan sonra bakan olacaklarının başında yer alıyor.

Ahmet Çaluda, Eroğlu’na yakındı ama iktidar olanakları yüzünden İrsen beye yanaştı, o da olası bir yeni kabinede bakanlık bekleyenlerden.

Ahmet Zengin, Ejder Aslanbaba, Ali Rıza Usluer ve Mehmet Tancer de İrsen beye yakın görülen isimler.

Afet Özcafer, Derviş Eroğlu yanlısı olarak biliniyor ve aileye yakın bir isim olduğundan çizgisinden sapma beklenmiyor.Ahmet Eti de dost sohbetlerinde sürekli olarak başbakana destek belirtiyor ve zaman zaman da Saray’a ağır eleştiriler yapıyor.

UBP’de kilit isim ise İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu. Bir zamanlar Eroğlu karşıtlığı ile bilinen Çavuşoğlu, dik bir duruş sergiliyor ve ortada görülmeye çalışıyor. Zira onun ilk kurultayda genel başkanlığa aday olacağını söyleyenlerin sayısı az değil.

Kısaca söylemek gerekirse, UBP içinde tam bir karmaşa yaşanıyor. Partiye sadece dışarıdan değil içeriden de torpil koyan çok sayıda isim var

Kısa bir süre içinde toparlanıp, şahsi kavgalara son verirlerse ne ala

Aksi halde partiyi kötü günler bekliyor!


Ölüm sana yakışmadı Reis!

Kıbrıs Türkü bir ulu çınarını daha yitirdi dün

Siyasette, basında ve iş dünyasında adından söz ettiren ve bir meslektaştan daha çok o bir baba, bir dost ve ağabeylik yaptı hep bize

Telefona cevap verdiğinde ‘buyur reis’ diye hitap eder, her zaman ki gibi hararetli konuşmasını yapar ve babacan ses tonuyla insana güven verirdi.

Doğan birinin ardından çok şeyler söylenebilir ama ölenin ardından insan sadece yutkunuyor, konuşmaktan çok konuşmamayı yeğliyor.

Ölüm ona hiç yakışmadı

Başta sevgili Tonguç ve Serhat olmak üzere Şermin hanımefendiye ve tüm aileye Allah sabırlar versin

Kıbrıs Türkünün başı sağ olsun

kotak.jpg

Okur Görüşü 

“Ersin Tatar kurdele bakanı mı?..” 

“Sayın Özadam

Halka büyük vaatler vererek tek başına iktidar olan UBP’nin ülkeyi getirdiği nokta ortadadır.

Bunun ötesinde iktidarın bazı bakanları icraat yerine sadece basında yer alma derdine düşmüş olacaklar ki, bu da komik bir durum ortaya çıkarmaktadır.

Belli ki reklamını en fazla yapan Maliye Bakanı Ersin Tatar’dır. Oturup makamında ülkeyi içinde bulunduğu kaos ortamından kurtaracak projeler üzerine çalışacağına hiçbir açılış ve yemeği kaçırmayarak deyim yerindeyse kurdele bakanlığı yapmaktadır.

Bazı  basın organlarının da kendisine iyi gözükmek derdiyle sayfalarında ona bolca yer verdiğini üzülerek görmekteyiz. Bir bakan icraatlarıyla değil de yeme içme ve kurdele kesmekle basında yer alıyorsa, güzel ülkemizin geleceği çok karanlıktır. Başbakan Küçük’ü kabinesine talimat vermesine ve bakanlarına magazin haberlerine çıkmasını yasaklamasını öneriyorum. Saygılar”

(Sigorta emeklisi)

gunun-foto_raf_.jpg

MESAJ KUTUSU

Sayın Ahmet ULUBAY, geçmiş yıllardan kalma bir vergi meselesini kulağıma fısıldadılar. Rakamı duyunca dudağım uçukluyordu az daha. Birkaç güne belgeler elime ulaşacak, umarız soracağımız sorulara mantıklı cevaplar verirsiniz. Bu arada konunun basına yansımaması için içeriden sağlam dostlarınız da yok değil hani!

Sayın Suat GÜNSEL, Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş GATA’ya götürüldükten sonra apar topar arkadan siz de Ankara’ya uçmuş ve işin perde gerisini merak etmişsiniz. İyi de yapmışsınız çünkü bu konuda bizim kulağımıza gelenler de oldu.

Sayın Ahmet ZAİM, dünkü yazımızdan sonra İskele polisini alarma geçirdiğinizi öğrendik. Duyarlılığınızdan ötürü teşekkür ederiz.

Sayın Ejder ASLANBABA, Başbakan İrsen Küçük’ten söz alıp el sıkışmış ve istifa kararından vazgeçmişsiniz. Yakında makama taşınacağınız ve size kuvvetli bir de ekip verileceği söyleniyor. Sesinizi çıkarmanız faydalı oldu değil mi?

Sayın Cemal BULUTOĞLULARI, Cumartesi günü bir çiğ köfte partisine katılmış ve acı yiyip yine acılı konuşmuşsunuz. İlgili bakana da anında haberler uçurtulmuş. Bir süre sessiz kalsanız diyoruz.

Sayın Ahmet KAŞİF, şüpheli ilaçlar konusunda bakanlık olarak hala bir açıklama yapmayı düşünmüyor musunuz? Bazı eczacılar vatandaşa ilaç satamadıklarından şikayet etmeye başladılar.

Sayın Hayri ORÇAN, başkan olduğunuz dönemde sadece sıradan bir köy olan Tatlısu şimdi gerçek bir turizm merkezi olmaya aday ve gidenler tanımamaya başladı. Bir aile aradı ve size teşekkürlerini iletmemizi istedi.

Sayın Gizem ÇELİKER,  sizin istihdamlar konusunda hükümetten daha çok iş adamlarına yüklenmeniz gerekiyor. Zira bir çok tanınmış iş adamı çocuklarını devlete istihdam etsinler diye ellerinden ne gelirse yaptılar.

Sayın Ertuğrul HASİPOĞLU, Derviş beyle son günlerde pek sıkı-fıkı görülüyormuşsunuz. İrsen beye karşı taktikleri de oradan aldığınız iddia ediliyor, doğru mu?

Sayın Derviş KEYFİALA, sizin şu meşhur balık lokantasının akıbeti konusunda kamuoyuna bir açıklama yaparsanız iyi olacak. Lefkoşa’dan bile müşterileriniz var ve sizden haber bekliyorlar.

Sayın Tamay SOYSAN, ölümüne eylemler yapmak da ne demek doğrusu anlayamadık. Bir sendika başkanına yakışmayan sözlerdi bunlar. Daha çok gençsiniz ve ölmek için vakit çok erken.

Sayın Vedat ERBAŞ, Golden Tulip’de hafta sonu havuz başındaki düğüne katılan misafirler saunadan çıkan adamın üstünden düşen havluyu konuşuyorlar. Bari düğün zamanlarında sauna çıkışını başka yerden verseniz diyoruz.

Sayın Serhat APAKGÜN, belli ki bu yıl turist sayısı sizi de memnun etmiş ve gece gündüz demeden çalışıyormuşsunuz. Hayırlı işler ve bol kazançlar dileriz. Umarız bütün işletmeler bu sayede borçlarının en azından bir kısmını öderler.

Sayın Adem KOÇ, Türkiye’den gelen öğrencilerin yerli halkla kaynaşması için aileler yanında kalma projesi hiç de yabana atılacak bir şey değil. Çok iyi düşünmüşsünüz, hadi bakalım kolay gelsin.

Sayın Bumin PAŞA, özellikle kırsal kesimdeki ilkokullardan yoğun şikayetler geliyor. Bir çoğu harabeye döndüklerini ve acil tamirat istediklerini belirtiyorlar. Bakalım yeni öğretim yılına yetiştirebilecek misiniz?      

Sayın Tözün TUNALI, okkalı köşe yazılarına bir internet sitesinde başladığınızı gördük. Ama sizin gibi birikimli birisinin artık günlük bir gazetede de yazması lazım. Hele de kamuda yaşananları sizden daha iyi bilen olmaz değil mi?

Sayın Önder ECESOY, epeyce kilo aldığınız gözlemleniyor ama size de bir hayli yakışmış doğrusu. Yaşlandıkça genç görünen ender insanlardan birisiniz. Sağlıklı ve mutlu uzun ömürler dileriz.

Sayın Suna AYTAÇOĞLU, ağabeyinizin vefatını üzüntü ile öğrendik. Merhuma Tanrı’dan rahmet size ve aileye başsağlığı dileriz. Allah geride kalanlara sağlıklı uzun ömürler nasip etsin.

Sayın Doğan HARMAN, televizyon kanalınızın stüdyolarını genişletme çalışmaları hızla ilerliyormuş. Yakında uydu yayınları başlayacak desenize. Hayırlı ve uğurlu olsun

 

Günün Fıkrası : Cin

Adam, eskiciden aldığı lambayı temizlemek için ovalarken içinden bir cin çıkmaz mı?..

"Bu Alaaddin'in Lambası sahip" demiş, cin.. "Şimdi dile benden ne dilersin?.."

Adam biraz düşünmüş.. Sonra söylemiş.. "Ben hep sert olayım ve dünyanın en güzel popoları üzerime otursun!.."

"Derhal" demiş cin ve adam anında bir tuvalet kapağına dönüşmüş!..

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31