Bugün okurlarımla üç derinlikli mesajı paylaşacağım. “İsmim Melis” diye başlayan birinci mesaj, bir dostum tarafından internet ortamından paylaşılıp gönderildi bana… Henüz lise çağındaki gencecik bir kızımızın ülkemizin genel durumuna dair hüzünlü görüşlerini içeriyor. Acı gerçeklerimizin bam teline basan bu görüşlerin henüz lise çağındaki duyarlı bir kızımızdan gelmesi çok önemli, çok anlamlı. 

   İkinci mesaj “Wesley Ahmet” ve “Tilan Moran” imzalarını taşıyor. Elektronik posta adresime yollanan bu mesajda, Karpaz duyarlılığının gündemden düştüğüne değinilip, oysa Karpaz’a dair tehditlerin geçmediğine parmak basılıyor ve biz gazetecilerin bu konuyu gündemimizden eksiltmememiz isteniyor.
   Üçüncü mesajı da yine elektronik postayla aldım. “Meltem” imzalı mesajda kanserin kaynakları ve nedenleri konusunda gösterilen umursamazlığa isyan var.
 Okurlarımla paylaşıyorum: 
   “İsmim Melis… Omorfoluyum (Güzelyurt) - Kıbrıslıyım… Benim için önemli olan sevgi, saygı ve muhabbettir. Gerisi teferruattan ibarettir. Ben molohiyayi, dolmayı, şeftali kebabını, garavolli yemeğini, ayrelliyi, bütün Kıbrıs mutfağı yemeklerimizi çok seviyorum. Çocukken mahalle aralarında saklambaç oynar, velesbite (bisiklet) biner, ‘yağ satarım, bal satarım’ oynardık. Bunlar da artık unutulan diğer oyunlarımız ve eğlencelerimiz arasında. Çok saf ve tertemizdi insanlarımız. Fakirdik üstelik… ‘Sen – ben – o” yoktu. ‘Biz’ vardık. Ganimet dönemi,  taşınan suçlar ve suçlular adayı suçlular cennetine çevirdi. Kıbrıs Türk halkı bu kötü yönetimi ve laçka düzeni hiç hak etmemiştir. Özellikle bu suçları yapanlar toplumsal ve bireysel ilişkileri de zarara uğratmaktadırlar. Bunun bilinciyle suç eğiliminde olanlara hiç göz açtırmayalım. Bugün bu ülkede kumarhaneler, gece kulüpleri, bet ofisleri gençleri zehirlemektedir. Gençlerimize sahip çıkalım. Bu gibi yerlerin ne tür bağımlılıklar yaptığını ve ne gibi sonuçlar doğuracağını izah edelim. Artık yabancısı olduğumuz, suç cenneti ülkelere benzetildik. Londra’da, sırf cep telefonunu hırsızdan geri alabilmek için canından olan insanlar var. Londra’da, gece sokağa çıkmak cesaret ister. Ama artık bu gibi olaylar sadece dış ülkelerde olur, bizde olmaz iddiasını hiç kimse öne süremiyor. Yine de bazı kesimlerin insanlarını dışlayarak bir yere varamayız. 5 parmağın 5’i de bir değildir. Doğru... Ama mutlu ve huzurlu bir toplum yaratmak için herkesin eğitimine önem vermeliyiz. Önemli olan eğitimdir, disiplindir. Ailelere büyük görevler düşüyor. Bir çocuğu dünyaya getirmekle iş bitmiyor.”

     *       *       *

   “Selamlar… Lütfen yardımcı olan Sn. Ahmet Tolgay. Karpaz’ı bozmasınlar. Karpaz’la ilgili duyarlılıklar bir rüzgâr gibi gelip geçti. Ama Karpaz’ı tehdit eden hevesler geçmedi. Yatırımlar başlatılırsa işimiz bitmiş olacak. Karpaz’a yazık edilecek. Gazetenizde, köşenizde bir şeyler yazın lütfen Ahmet Bey. Benim şimdi size yazdıklarımı aktarınız. En güzel manzaralar, doğa ve plajlar Karpaz’da. Buralar bozulursa tüm turistik tanıtımlar yalan olacak. Her turistik videoda, her tanıtımda başta Altın Kumsal Plajı gösterilir. Buralara inşaat yapılırsa artık videolar yalan olur. Lütfen yaz…” (Wesley Ahmet -  Tilan Moran) 

     *         *        *

   “Sayın Ahmet Tolgay… Ülkemizde yapılan bazı şeyler artık çok anlamsızlaşıyor. Kanserle ilgili hafta düzenlenip hep bildiğimiz ahkâmların kesilmesi gına getiren işlerimizden biridir. Halkımız bugüne kadar ısrarla söylenenler ve yazılanlarla kanserin kaynakları ve nedenleri konusunda yeteri kadar aydınlatılmadı mı? Ama aydınlanmak başka şey, bilinçlenmek ise başka şeydir. Eğer bilinçlenme olmuş olsaydı artık bu kesilen ahkâmlar bir yana bırakılarak toptan eyleme geçilirdi şu kanserin kaynakları ve nedenleri doğrultusunda. Sözün bittiği yerde olduğumuz halde, sanki de çok güçlü kesimler kanserden rant sağlıyormuş gibi kaynaklar ve nedenler konusunda hâlâ etkili bir şey yapılmıyor ve kanser halkımızı pervasızca kırıp geçiriyor. Bu mektubu size, birisi çok yakınlarda olmak üzere kanserden üç yakınını kaybetmiş bir vurdumduymazlık mağduru olarak yazıyorum.” (Meltem)  

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31