İkinci Dünya Savaşı sona erdiğinde İngiltere, sanayisine pazar açmak için diğer sömürgeleri yanında Kıbrıs’ta da çalışma başlattı. Bunun için de Kıbrıs somutunda iki uygulamaya girişti:
   
Birincisi, Ada’nın tek toplu (ve kamusal) ulaşım sistemi olan demiryolunu ortadan kaldırmak;

İkincisi, memurlarına, faizsiz ve taksitle ödeme kolaylığı sağlayarak, araba (ve de özellikle İngiliz arabası) almaları için bir yıllık maaşı kadar faizsiz avans vermek!

Ve böylece, bu topraklardaki demiryolu taşımacılığı kaldırılarak tek toplu (ve kamusal) ulaşım sistemi yok edildi. Gün geldi, siyaset kurumumuz, bu ülkede bir zamanlar demiryolu olduğunu gösteren ve kültür zenginliğimiz olan izleri bile yok etti.

Bugün bir çoğumuzun anımsamadığı, gençlerin zaten hiç bilmediği Demirhan’daki tipik tren istasyonu binasının bir gecede ortadan kaldırılması gibi! 

Arabayı İlk Gereksinim Haline Getiren Politikalar

Sömürge yönetimi, bunun yerine başka bir toplu ulaşım sistemi de koymayarak İngiltere’nin araba sanayine destek politikasını yürüttü. Ne yazıktır ki, bazı belediyelerin iyi niyetli çalışmaları dışında siyaset kurumu bu konuda da her dönemde duyarsız, vizyonsuz ve öngörüsüz olmuştur.

Bunun sonucu, bu güne kadar gelen toplu ulaşım yokluğudur. Ve tabii bu yokluk, “araba sevdasını” önüne geçilemez biçimde güçlendirdikçe güçlendirdi. Siyaset kurumu bu sevdayı kamçılamaktan geri durmadı. Bu gün istatistikler, nüfus sayımıza yaklaşan araç sayısına sahip olduğumuzu gösteriyorsa temel nedenlerden biri de toplu ulaşım yokluğudur.

Toplumumuzda, çalışma hayatına atılan bir gencin, olağan koşullarda ve sosyolojik olarak önce evlenmeyi ve ev sahibi olmayı düşünmesi gerekir. Oysa yaratılan düzende, bir gencin arabasının olmaması, işine bile gitmekte büyük zorluklarla karşılaşması, sosyalleşememesi ve evde hapsolması anlamı taşır.    Bundan dolayıdır ki bir gencin ilk hedefi, evlenmekten ve ev sahibi olmaktan önce araba sahibi olmaktır.Bu durum da büyük oranda toplu ulaşım olmamasının sonucudur.
   
“Kuzey Kıbrısta Tramvay ve Tren İnsiyatifi”

Ülkemizde her gün artan trafik kazalarını önlemek ve toplu taşımacılığa çözüm getirmek hedefiyle yola çıkan “Kuzey Kıbrıs Tramvay ve Tren İnisiyatifi”nin kampanyasını ilgi ile izliyorum.

İnsiyatif’in, “ilk önce şehirlerin içindeki trafik sorunlarını tramvay projeleri ile çözme, sonraki aşamada ise bu tramvay sistemlerini tren hatlarıyla birbirlerine bağlayarak halkımıza bir toplu taşıma ağı sunma” amacını desteklediğimi peşinen belirtmiş olayım.
 
Böyle bir projenin, ilk olarak Lefkoşa’da başlaması gerektiği düşüncesine de katılıyorum. Elbette İnsiyatif’in açıklamasında işaret ettiği gibi, “bu konuda toplumsal duyarlılık yaratmak, “bizim ülkede bu olmaz korkusundan sıyrılıp adım atmak, böyle heyecanlı ve anlamlı bir projeye cesaret ile evet demek çok önemli”dir.

Ben, iyi çalışılırsa bu duyarlılığın yaratılacağına da inanıyorum. Tramvayın Lefkoşa’ya Sağlayacağı Avantajlar
İnsiyatifin, tramvay sistemin Lefkoşa’ya sağlayacağı yararlar konusunda söylediklerini de, sizlerle paylaşmak istiyorum.
 
Emine Sütçü ile Onur Olguner imzasıyla yapılan “İnsiyatif” açıklamasında, yararlar/avantajlar şöyle sayılıyor:

Sistem, öncelikle Lefkoşa’yı daha çok turist-ulaşılabilir yapacaktır. Rum tarafından ya da Ercan’dan gelen bir turist Lefkoşa’da gezmek, yemek yemek ya da manzara turu atmak için araba kiralamak zorunda kalmayacaktır. Rahat bir şekilde hem Lefkoşa’mızı gezecek hem de trafik stresi çekmeyecektir.

Güzelyurt veya Mağusa’dan gelen vatandaşlarımız özellikle iş giriş çıkış saatlerinde trafik beklemek zorunda kalmayacaktır. Örnek olarak Güzelyurt’dan gelen bir vatandaşımız Gönyeli Çemberi’nden Köşklüçiftliğe bir saatte trafikte gitmek yerine, arabasını Gönyeli Çemberi civarlarına parkedip tramvayla 10 dakikada işine gitmeyi seçebilecektir.

Trafiğin sıkışıklığından etkilenmeyecek ve yolcularına dakik bir ulaşım aracı sağlayacak bu sistem şehirdeki trafik düğüm noktalarında çalışanlara (Mehmet Akif Caddesi gibi)  cazip bir alternatif olacaktır.

Okul giriş çıkış saatlerinde aynı ray üstünde servis tramvayları dolaşabilecektir. Bu tramvaylar sadece öğrencileri alacak ve okullara servis sağlayacaktır. Böylece ebebeyinler çalıştıkları dairelerden izin alıp çocuklarını okuldan almak için yollara düşmeyecektir.  Bu uygulama ile de genç nüfusa küçük yaştan tramvay kullanma alışkanlığı kazandırılacaktır.

YDÜ ve UKÜ’ye kendi tramvay hatlarını oluşturup Lefkoşa sınırından bu sisteme bağlama hakkı verilecektir. Böylece bu okullara güzel bir ulaşım sistemi getirilerek kampüsiçi yaşam kalitesi artırılacak ve öğrencilerin şehir içi ticarete katkısı teşvik edilecektir.

Rum tarafında da yapılması planlanan tramvay hattına Ledra Palas ve Metehan’dan bu sistem bağlantı noktası verilecektir. Böylece iki taraf arası geçişler teşvik edilirken sembolik bir dostluk adımı atılmış olacaktır.

Sistem tamamlandığında (Etaplar) ülkedeki “her yetişkine bir araba” zorunluluğumuz ortadan kalkmış olacak ve araçlar sadece şehir dışı ulaşımda kullanılmaya başlanacaktır.

İleride bu sistemler trenler ile birbirine bağlandığında araba sahibi olmak bir zorunluluktan lükse doğru kayacak ve ülke insanı hak ettiği Avrupai toplu taşımaya kavuşacaktır.

Genç nüfusa alternatif bir ulaşım sağlanacak ve 18 yaş öncesi kaçak araba kullanımını azaltacaktır, böylece trafik kazalarına bir nebze olsun soluk gelecektir.

Ve belki de en romantik avantaj ise surların önünden geçen tramvay şehir dokusuna estetik bir kompozisyon katacak, nice şairlerimize ve ressamlarımıza ilham kaynağı olacaktır.

SON OLARAK

Artan nüfus ve yoğunlaşan trafik, hep ihmal edilen toplu ulaşım konusunu giderek daha çok gündeme getirecektir. Sadece yol sistemini geliştirmek, trafik yoğunluğunu azaltmaz. Kaldı ki yol sistemi, pahalıya mal olmaktadır ve bütçe olanakları hiçbir dönemde trafik sorunlarının önünde gidemeyecektir.

Öyle görülüyor ki en akılcı yol raylı ulaşım sistemi oluşturmaktır. Unutmamak gerekir ki bir çok şey hayal etmekle başladı ve sonra gerçeğe dönüştü. Ülkemizde raylı sistemin de öyle olmaması için bir neden yoktur.

Yukarıda, “Kuzey Kıbrıs Tramvay ve Tren İnisiyatifi”ne göre,  Lefkoşa’ya tramvay yapılması durumunda sağlanacak avantajları sizinle paylaştım.

Raylı ulaşım sisteminin “çevre dostu”  niteliği de sağlayacağı yarar/avantaj listesinin başına yazılmalıdır ve bu niteliği, çevre kirliliği hızla çoğalan ülkemiz için de tercih nedeni olmasında önemli bir etken olmalıdır diye düşünüyorum.

“Kuzey Kıbrıs Tramvay ve Tren İnisiyatifi”ni kutlarım. İyi bir iş başarıyorlar.
    

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31