Kıbrıs Türk Hava Yolları'nın kapısına kilit vurduktan sonra yeni bir “Havayolu” oluşturmak için büyük emek sarfedildi. Geçmişinde suçu olmadığı hâlde ölü, genç Bakan Ersan Saner’e sürükletildi. İlkin ortalarda gezinen birçok bakan vardı ama sonraları küfe Bakan Saner’in sırtına yüklendi. Geçmişinde suçu olmadığı hâlde yükün omuzlarında kaldığını gören Saner,canını dişine takarak yeni hava yolu şirketini hayata geçirdi. Elbette bu konuda Başbakan İrsen Küçük’ten destek gördü.

Bu notu yazımın başına koymadan kendimi alamadım. Çünkü genç bir bakanın daha ilk adımda karşılaştığı büyük sorunun altından kalkması kolay değildi. Bu ülkede Ersan’ı en iyi ben anlıyorum. Çünkü 15 Şubat 1969 yılında, tam 29 yaşında Bakanlar Kurulunda göreve başlarken omuzlarıma benzer yük yüklenmişti. Sonraları bu yük biraz daha arttırılmıştı. Şimdi Ersan Saner’de kendimi görüyorum. Saner’i “Kuzey KIbrıs Hava Yolları” Şirketini bu noktaya kadar  taşıdığı için kutlarım. Bundan sonrası Şirkette hisse alanlara aittir.

Birçok taraftan “Şu KTHY’ındaki Türkiye hisselerini alalım; gereğini yaparız” şamatası yapıldığında, oturup köşemde yazı yazarak bu heyecanlı kişileri uyardığımı anımsıyorum. Zaten o yazılar gazete köşelerinde duruyor. “Aman  Türk Hava Yolları’nı uzaklaştırmayınız; onun deneyiminden, eğitiminden, bakım ve onarım alanındaki yapısından yararlanmak gerekmektedir” diye yazdığımı anımsıyorum. Kimse kulak vermedi. İşin başında tafra atmak tercih edildi. İktidara gelen her Parti şirkete taraftarlarını tıkmayı marifet sandı. Ona buna adaya getirmediği turist için teşvik ödenmesine göz yumuldu. Satın alınan uçaklar geri verildi, pahalı kiraya dönüldü. Pahalı bakım ve onarım şirketi kemirdi. Turizm acenteleri istedi diye yolcusu olmayan yeni hatlar açıldı. Acenteler sonradan yolcu bulmaya soyundular. O zaman da uçaklar epey süre boş gitti geldi. Sadece Frankfurt hattından 3 milyon Euroluk zarara girildi. Bunu acenteler  değil KTHY sineye çekti.

Havacılık  köy otobüsü işletmeye benzemez. Bunu herkes yeni dönemde öğrenecektir. THY’ının ipleri elinde tutması iyi oldu. Hiç değilse kiralayacağı uçakların parasını almış olacak!

Ajanslara düşen haberin kısa özetini buraya da alayım; sonra son sözlerimi yazarım. Çünkü artık “KKTC Ulaşımını masaya yatırma zamanı” geldi.
                   
Havacılık haberinin özü şöyle: “Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner, Kuzey Kıbrıs Hava Yolları’nın (KKHY) Türkiye’de kayıtlı bir havacılık şirketi olacağını; çalıştırılacak ve kiralanacak uçaklarla, hangi noktalara uçacağı konusundaki çalışmaların tamamlandığını söyledi.

Saner, eski KTHY çalışanlarından gerekli bilgiye, donanıma ve tecrübeye sahip olanların yeni şirkette dünya havacılık kurallarına uygun şekilde istihdam edileceğini; bunun dışında kalanlara kapıların kapanmayacağını; hükümetin onlar için de çalışmalarının sürdüğünü ifade etti.

“Kuzey Kıbrıs Hava Yolları”nın (KKHY) Ortaklık Sözleşmesi’nin imza töreninin ardından Saner, şirketin yüzde 60’ının özel sektör, yüzde 30’unun devlet (KKTC) ve yüzde 10’unun THY ortaklığıyla oluşturulduğunu belirtti.

26 işadamının hissedar olduğunu; bunlar arasında 3 işadamının Türkiye’de yaşayan Kıbrıslı yatırımcılar olduğunu ifade eden Saner, KKTC devleti ve THY’nin toplam yüzde 40 hissesinin karşılığını şirketin kurulduğu gün yatıracağını vurguladı.

Bakan Saner, Türkiye’nin katkılarıyla en kısa sürede kurulacak anonim şirketin, Mart sonunda göklerde olabileceğini düşündüğünü söyledi. Ortaklık sözleşmesine göre, “Türk Hava Yolları A.O. ve Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’nın kuracağı şirket imtiyazlı ortak olarak addedilecek.

Esas amacı hava taşımacılığı olacak yeni şirket ikram, çağrı merkezi, teknik ve yer hizmetleri gibi yan kollarda faaliyette bulunmayacak ve esas faaliyeti dışında kalan alanlardaki ihtiyaçlarını dışarıdan hizmet alarak karşılayacak.”
İşin özü bu. Ancak  bu şirket kuruldu diye KKTC’ye uçmak isteyen, yük ve yolcu taşımacılığı yapacak olan  şirketlerin engellenmemesi gerekmektedir. KTHY döneminde Turizm Acentesi olarak şirketten ara kârı yapan firmalar da artık bunu bir yana bırakmalıdırlar. Biletlerde oynanan oyunları, içten fethetme çirkinliklerini ortaklar da bir yana yığmak gerektiğini anlamalıdırlar.

Limanlar konusuna  daha sonraki yazılarımda değineceğim.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31