Bir hayır işi kotarılmak isteniyorsa külliye yapılacak yerde bu ülkenin yaşlıları için huzurevleri inşa edilmesini yazdım geçenlerde… Konuya duyarlı olanların sayısı tabii ki çok kabarık… Yurt dışından bile destek mesajları geldi.
  

Yaşları kemale erdiği ve yurt hasretiyle yanıp tutuştukları halde göç ettikleri ülkelerde tutunmaya çalışan kimi Kıbrıslılardan aldığım mesajlarda ortak bir vurgu vardı. Nedir bu vurgu, onu da açıklayım: “Yurda dönmekten çekinmemizin tek nedeni var, o da, KKTC’de yaşlılara uygun yaşam ortamlarının yaratılmamasıdır.”
  

Çağı çoktan yakalamış bu ülkelerden gelen mesajlarda yaşlılar üzerindeki şefkat şemsiyesinin erdemlerinden de söz ediliyor. Yaşlıların bakımları, sağlıkları, esenlikleri ve hatta sosyal aktiviteleri ve eğlenceleri bile devletin güvencesi altında. O yaşlı ister huzurevinde, isterse kendi evinde olsun, kesinlikle kimsesiz değildir. Ailesinin ilgisinden yoksun olsa da, kapısını mutlaka çalan ve sorunlarıyla ilgilenen görevliler vardır.
  

Ülkesini ne kadar severse sevsin, gurbetteki hangi yaşlımız böylesine güvenceli ve esenli bir ortamı bırakıp KKTC’ye döner ki?..
    *       *       * 
  

Bir okurum da, benim gözden kaçırdığım Türkiye basınından bir yazarın köşe yazısına dikkatimi çekti. Yavuz Donat’ın “Sabah”taki köşesi… Tarih 25 Şubat 2012…
  

Donat, İstanbul’daki bir belediye bölgesinde gözlemlediklerini okurlarına aktarırken bakıma muhtaç yaşlılar için geliştirilen projeden de söz ediyor… Bu proje çocukları tarafından terk edilen ya da bakılamayan yaşlılar için geliştirilmiş… Bakınız ne kadar insanca uygulamalar:
  

Kimsesizliği belirlenen yaşlıların evine önce belediye başkanı bizzat gidiyor. “Ben sizin evladınızım” diyor. Arkasından eve sıcak yemek yollanmaya başlanıyor… Evin temizliği yapılıyor… Ütü, çamaşır dahil… Haftada üç gün eve sohbet ekibi gidiyor… Bir gün gönüllü torunlar, ilkokul öğrencileri… Bir gün gönüllü anneler, hayırseverler… Bir gün gönüllü arkadaşlar… Belediyeden, esnaftan, mahalleden birileri…
  

Evinden çıkabilen ve sosyal hayata karışabilen yaşlılara çay ve kahvenin bedava olduğu kıraathaneler oluşturulmuş… Kıraathanede sağlık kontrolü bile var… Yoksul ya da engelli kişi kıraathaneye kendisi gelemiyorsa, telefon ediyor, belediyeden bir görevli onu evinden alıp “İkinci Bahar Kıraathanesi”ne götürüyor.
  

Onca nüfus içinde bakıma muhtaç bu yaşlılar nasıl mı belirleniyor?.. Belediye Başkanı’nın önünde muhtarların listesi var… İsimleri, telefon numaraları… Başkan her hafta muhtarları tek tek arıyor: “Mahallenizde aç ve açıkta kimse var mı?.. Bacası tütmeyen, mutfağında tencere kaynamayan ev var mı?.. Varsa bana söyleyin…”
  

Muhtarlar Belediye Başkanı’na gerekli bilgiyi veriyorlar ve böylece “kimsesizlerin kimi projesi” tıkır tıkır işliyor… İstanbul’un o belediye bölgesinin nüfusu KKTC’nin nüfusundan daha fazla olduğu halde… 
     *       *       *
   AKP’nin iktidardaki başarısının nedenleri çok merak edilir. İşte o nedenlerden biri de bu… Sosyal sorumluluk projelerine verilen önem, bu projeler kapsamında bakıma muhtaç yaşlılara sahip çıkılması… Esenlendirilen ve mutlu edilen kitlelerin memnuniyeti ister genel seçimlerde, isterse yerel seçimlerde olsun bu partiye oy olarak yansıyor...
  

Sosyal işlerden sorumlu bakanımız Şerife Ünverdi bir süre önce Ankara’daki temasları sırasında AKP yetkililerine “Bize yaşlılarımıza huzurevleri yapmamız için yardımcı olunuz” ricasında bulunmuştu. Dilerim istenen yardım eli KKTC’ye uzatılır.
  

Ülkemizde külliye inşa etmek, dinle, inançla ilgili bir konu. Ama bakıma ve esenlendirilmeye muhtaç yaşlılarımızın insani yaşam ortamlarına kavuşturulmaları da yine dinsel anlayışın ve inancın gereğidir. Kısacası, bunu yapmak çok sevaptır...
  

Trajik yansımaları olan bu önemli sosyal eksiğimizin de külliye inşaatından daha öncelikli niteliği olduğuna işte bunun için parmak basıyorum…      

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31