Kabul etseniz de etmeseniz de, bu ülkede ayrımcılıklar had safhada.

Hem uygulamada, hem de yasalar bağlamında en geri kalmış ülkelerin seviyesinde olduğumuzu kabul etmeliyiz.

İstesek de istemesek de bunları düzeltmek dışında hiçbir seçeneğimiz yok!

Sorunların, bireylerin yaşamlarına da, toplumsal yaşama da ket vurduğu ortada.

Bunu kabul etmemek, ayrımcılığın dik alası olan yok saymanın ta kendisidir.

Yok sayarak sorunları halının altına süpürmek, sonra da başımızı kuma gömerek saklandığımızı zannetmek son derece saçma. Bunlara artık geçit verilmemesi gerektiğini söylemek de ayrıca yetersiz. Bunu hak arayanlar olarak biz söyleyebiliriz, ancak haklarımızı kazanmak için görev verdiklerimizin de aynı bakış açısı ile konuya yaklaşmalarına tahammülümüz yok.

Artık kadınların çabalayarak bir yerlere gelmeleri gerektiğini anlatan kaçamak anlatılara da karnımız tok.

Kadınların haklarını kazanmak ve erkek egemen alanlardan, kendi haklarına düşen payı alabilmeleri yönünde basiretsiz olduklarını söyleyenlerin artık susması, susmayanların ise susturulması gerekiyor.

Belki de bizim kadar küçük ve dedikodu mekanizmasının bu denli kadın üzerinden çalıştığı bir kültürde, kadınlardan beklenemeyeceği kadar çok çalışan bir kitlenin varlığını dünyanın başka yerinde bulamazsınız.

Toplumumuzda, ağzı ile kuş tutmayı bile başarabilen kadınların olduğunu kabul edecekler.

Hak savunuculuğu ve haklarını kazanmak uğruna kitlesel mücadeleler gerçekleştirdikleri çalışmalarına ve eylemliliklerine rağmen bütün bunları görmezden gelen, ya da kendilerine göre bunların amaçlı bir hareket olmadığını söyleyecek insanlara söylenecek tek bir söz vardır: Kulaklarınızı ve gözlerinizi açarak, olan bitenleri izlemenizde ve gerçekleşenleri iyi okumanızda fayda var.

Başlarını kuma gömen bu çokbilmiş, ataerkil zihniyeti yaşatmak üzere kâh farkında olarak, kâh farkında olmadan çaba sarf eden dostlarımız farkında olmalıdırlar ki, başları kuma gömülü olduğu zaman kulakları duymaz, gözleri de görmez olur!

Farkında olmayanlara duyurulur!

***

Sonuç olarak geçmişte TCEM (Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Mekanizması) ve TOCEM olarak Cumhurbaşkanlığı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda gerçekleştirilen yasa çalışmaları, bugün CTP-BG DPUG koalisyon hükümetinde TOCED (Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Dairesi) olarak gerçekleştirilmeye çalışılıyor. Bu çalışmanın sonuçta, kadük olmadan yaşama geçirilecek bir yasa olması en büyük beklentimizdir.

Kadınların artık şiddet görüyor olduğunu;

Mesleki alanda hep ikinci planda kaldıkları;

Bazı meslekleri seçemedikleri;

Seks köleliğinin yasallaştırıldığı;

Sokakların kadınlar için güvenli olmadığı;

Kadınların karar alma mekanizmalarından dışlandığı;

Ev işlerine ve sevgiye dayalı bakım işlerinde enerji ve yaratıcılıklarını tükettikleri gerçeklerinin kabul edildiği bir yaşam istiyoruz.

Tabi ki kadınların siyasi ve ekonomik karar alma mekanizmalarında daha fazla yetki ve söz sahibi olmaları gereken çalışmaların ve duyarlılığın ortaya konması gerekmektedir.

Kadınlara uygulanan ayrımcılıkların ortadan kaldırılması için yasa çalışmalarının yapılmasının yalnızca işin vitrini olduğu açıktır. Bu nedenle gerçekleşen yasa çalışması konusunda iyi niyetli bir çalışma yapılıyor olduğuna inanmak ve güvenmek hükümetin de sadece işin vitrinine çalışılmadığını ortaya çıkarması ile mümkün olacaktır.

Bunun için yaşamın her alanında uygulamaya da yansıyacak değişiklikler için kolların sıvanmasını bekliyoruz.

Sesimiz geliyorsa ne ala… Yalnız kafalar hala kumdaysa işimiz zor!

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31