Eğitim Bakanı Kemal Dürüst’ün açıklamasına göre KKTC’de 14 (ondört) üniversite onaylıdır. Sırada onay bekleyen 13 üniversite daha varmış. Yahu sen onaylı ve halen faaliyette olan üniversiteleri bile denetlemekten acizsin. 13 üniversiteye daha onay vererek üniversite turşusu mu kuracaksın? Onaylı ve faaliyette bulunan bazı üniversitelerin İngilizce eğitim veren fakültelerinden mezun olanlar bile, İngilizce konuşamadıkları ve de anlamadıkları için eğitim kalitesi yerlerde sürünürken, benzer ayarlarda açılacak üniversiteler KKTC’ne ekonomik ve sosyal anlamda ne kazandıracaktır?

                                         ***

Onay verilecek olan yeni üniversite veya bölümler mevcutlara alternatif değil, tamamlayıcı olmalıdır. Yani mevcut üniversitelerde olmayan yeni bölüm veya fakültelerin açılmasına izin verilmelidir. Böylelikle  mevcut pasta büyütüleceğinden, öğrenci sayısında artış yaşanacaktır. Siz ayni bölümleri veya fakülteleri olan yeni üniversite açılımına izin verirseniz, mevcut pasta daha çok üniversite arasında bölüşülecektir. Bunun neticesinde de gerekli kazancı sağlayamayan üniversitelerde ne öğrenim kalitesi artacaktır, ne de yapılması gereken araştırmalar yapılabilecektir. Bugün birçok yerel üniversitemizde çalışanlar ile akademisyenler gününde ödenememektedir. Çalışanlar on günlük gecikme ile maaşlarını alabilmektedirler. Bazı üniversiteler çalışan veya akademisyenlerinin sosyal haklarını da yatıramamaktadırlar. İlâve olarak akademisyenler adeta yemiş parasına çalıştırılmaktadırlar. Bu durumda olan akademisyenler kendi ve ailesinin karnını mı doyuracak, yoksa mesleği ile ilgili araştırma mı yapıp kendisini mi geliştirecek? Yurt dışı seminer, toplantı veya konferanslara mı katılacak? Oldukça pahalı olan ve meslekleri ile ilgili gelişmeleri yansıtan haftalık veya aylık yayınlara mı abone olacak? Hiçbirinı yapamayacağı için doktora, doçentlik veya profesörlük çalışmalarındaki bilgilerle emekliye ayrılıncaya kadar idare edecektir. Böylelikle mevcut üniversitelerin eğitim kaliteleri de artmayacak, bilâkis ilk açıldıkları dönemlere göre gerileyecektir. Örneğin yerel iki üniversite adeta sidik yarışına girdikleri için, ayni ismi kullanmaktan tutun da sağlık hizmeti verecek fakülte ve bölümleri peş peşe açmaktadırlar. Lefkoşa’da kampüsü olan üniversite 16 kilometre ötedeki Girne’de, Girne adı ile güya yeni üniversite açıyor. 2015-2016 yılına olarak Eğitim Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Mimarlık Fakültesi, İktisadi ve İdari İlimler Fakültesi ve Mühendislik Fakültesi ve bu fakültelere bağlı 17 bölüm açılmasına karar vermiş. Bu sözde yeni üniversite mevcut pastayı büyütecek mi? Asla. Bu fakültelerde ders verecek onca akademisyen ve okutmanı nerede bulacaktır? Muhtemelen Lefkoşa’daki üniversitesinden akademisyen ve okutmanları daha fazla saat çalıştırmaya başlayacak ve onlara Girne’deki sözde üniversitede de ders verdirecektir. Bu durumda olacak olan akademisyenlerden verim almak ve kendilerini geliştirmelerini beklemek mümkün değildir. Olan KKTC’deki hizmet sektörü içerisinde bir numaraya yükselen yüksek öğrenim sektörüne olacaktır. Geçen günkü bir köşe yazımda YÖDAK üyesi bir profesörün YÖDAK’ın asli görevlerinden biri olan denetlemeyi yapamadığı açıklamasına yer vermiştim. YÖDAK Girne’de açılan bu yeni üniversiteye akreditasyon verirken gerekli denetimleri yapmış mı? Hükümetçilik ettiğini sananlar lütfen altın yumurtlayan tavuğu kesmeyin. Mevcut üniversitelere alternatif olacak değil, tamamlayıcı olacak yeni üniversite açılmasına onay verin ve de DENETLEYİN. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31