Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesinde faaliyetlerde bulunan Gençlik Aile Destek Merkezi ülkemizde ihtiyaç duyulan çok etkili bir projeye imza attı. Boşanmış ailelerin ve çocuklarının psikolojik sorunlarını en aza indirgemeyi hedefleyen bir proje.  Önce anne ve babalar için boşanmadan sonra ayrı ayrı uyum programları düzenlenmesi planlanmaktadır.  Bu sayede kişilerin boşanmadan sonra yaşadıkları değişim ile ilgili kendilerini ifade ederek, süreci aşmaları için yardım olanakları sunulacaktır.  Boşanmanın bireylere verdiği psikolojik etkilerinin yanı sıra çocuklar içinde olumsuz etkileri aşikâr. Hatta en fazla çocukların olumsuz yönde etkilendikleri yapılan araştırmalar sonucu gözler önüne serilmiştir. Araştırmalara göre boşanan aile çocuklarının ruh sağlığı problemlerinde  % 300’lük bir artış gözlenmiştir.  Bu ciddi rakamlar karşısında Gençlik Aile Destek Merkezi, boşanmada bireylerden sonra çocuklar içinde bir uyum programı geliştirmiştir. Buna bu ülkede hakikaten ihtiyaç vardı. Ekonomik nedenlerden başta olmak üzere birçok nedenle boşanmalar ülkemizde ciddi oranda artmıştır.

Çocuklar açısından boşanmanın yarattığı stres, ölüm kadar yüksekmiş meğer. Bundan toplum olarak çokta haberimiz yoktu.  Çeşitli bilgiler ile sunumu yapılan proje sayesinde farkında olamadığımız pek çok konuda bilgi sahibi olacağız inancındayım. Son 5 yıl içinde 1071 çocuğun ailesinde boşanma gerçekleşmiş. Çocuklukta böyle bir travma yaşayan bireylerde, tabi ki hayatlarını etkileyecek psikolojik sorunlar oluşacaktır. Güvensizlik, umutsuzluk ve mutsuzluğu en derinden tecrübe eden çocuklar, bu proje ile sağlıklı birer birey olarak yaşamlarına devam edebileceklerdir. Toplumsal sorunlarımız arasında boşanma ilk sıralarda. Çocukların boşanmanın ardından yaşadıkları ise zaman zaman tüyler ürpertici olabiliyor. Boşanmanın ardından bireylerin hayatlarına devam etmeleri ise sağlıklı ve normal bir davranış. Çocukların bu durumda hayatlarına üvey anne veya baba kavramları girmektedir. Maalesef çoğu zamanda bu kavramlar çocukların kâbusları olmaktadır. Ebeveynler hayatına devam ederken çocuklarını da hesaba katmalıdırlar. Anne veya babasının olması gereken resimde bir yabancının olması, çocuklar tarafından kabul görmeyebilir. Ama bu durumun yaratabileceği olumsuz etkileri ise bilinçli ebeveynler bertaraf edilebilir.  

Güzel gelişmelerin yansıra, unutmayalım. Mustafa’nın da ailesinde boşanma yaşanmıştı. Parçalanmış bir ailenin çocuğuydu Mustafa. Babası tarafından cinsel istismara uğramış, bu da yetmezmiş gibi öldürüldü. Bu acı tecrübeyi unutmayalım….. Unutturmayalım… Mustafa’nın ailesi gibi parçalanmış birçok aile var. Parçalanmış bir ailenin çocuğu olması yaşadıklarının nedeni değil. Yaşayamadıklarının da nedeni değil. Babasının hastalıklı ruhunun kurbanı Mustafa. Başka Mustafalar olmasın diye bu tür projelere daha çok destek verelim. Toplum olarak aldığımız yaraları birlikte saralım. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31