Doğum yılı 1939’du. Kıbrıs Türk halkının var oluş mücadelesine en özverili ve en çetin katkıyı koyacak olan neslin tarih sahnesine çıkış yılı… 2011’den çıkarınız 1939’u, eder 72... İsmet Kotak’ı işte bu yaşta kaybettik. Onun gibi birikim yüklü bir mücadele insanının kaybı için erken sayılacak bir yaş. “Toplumsal kayıp” diyebileceğimiz çok acı kayıplarımızdan biri daha…
  
Onun ölüme karşı gösterdiği 22 günlük direnci yakından izlerken, dualarımız hep kefeni yırtmasına dairdi. Umutsuz da değildik dualarımızda, hekimlerinin verdikleri üzücü sağlık raporlarına karşın.
  
Yapı, karakter ve kişilik olarak sıradan bir insan değildi. Onun bu özelliklerine bakarak, olumsuz sağlık raporlarını da olumluya dönüştüreceğini düşündük hep.
  
Enerji, dinamizm ve pozitif hırs yüklüydü. Bu tür insanların en zor koşullarda bile hayata tutunma şansının yüksek olduğunu bildiğimizdendir ki, onun her şeye karşın gözlerini açacağına ve sevenlerini sevindireceğine inanmıştık.
  
Beklediğimiz gibi olmadı ne yazık…
     *       *       *
  
İsmet Kotak, benliğinde doğuştan var olan erdemleri yaşamı boyunca sevgili yurdu ve halkı için ve hatta milleti için seferber etmiş bir mücadele adamıydı. Mağusa Namık Kemal Lisesi irfan yurdunun en popüler öğrencilerinden biri olarak daha okul çağlarından başlayarak inançlı ve kararlı biçimde kendini halkının var oluş mücadelesine adamıştı. Gazeteci ve yazar olarak, bir dönem medya yöneticisi olarak; bürokrat ve politikacı olarak hep kutsal mücadelenin ön saflarında yer almış ve tutarlı, bilinçli, bilge duruşuyla başkalarına da ilham kaynağı oluşturmuştur.
  
Liderlik ruhu onda doğuştan vardı. O nedenle örgütlenme hareketleri içindeki etkin ve bilinçli varlığıyla sivil toplum hareketimizin, demokrasimizin ve siyaset kültürümüzün gelişmesine de hem çağdaş politikasıyla, hem kalemiyle, hem söylemleriyle ve hem de eylemleriyle unutulmaz katkılar koydu ve böylelikle yakın tarihimizin oluşmasında küçümsenemeyecek oranda pay sahibi oldu.
  
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin ilk Kıbrıslı Türk mezunlarından biri olarak, siyaseti, siyasetin gerçek bilim yuvasında öğrenen Kotak, çok genç yaşta ve önemli sorumluluklar alarak atıldığı siyasetin nasıl yapılması gerektiğine dair seçkin bir örnek oluşturdu.
  
Siyaset tartışmalarımızın en renkli ve en dikkate değer düşünürlerindendi. Benimsemediği siyasal görüşler karşısında bile fanatizme asla kaçmaz, tartışma kültürünün etiği içinde karşısındakileri kendi düşünceleri doğrultusunda ikna etmeye çalışırdı. Siyasal rekabette belki karşısındakiler ikna olmazdı ama, dinleyenleri üzerindeki etkisi her zaman olumluydu.
  
Rakip ve karşıt siyasi görüşlerin sahiplerine saygı göstermesi ve onların benimsemediği siyasi görüşlerini özgürlük içinde savunabilmelerine taraf olması, İsmet Kotak’ın siyasal olgunluğunun ve düzeyli demokrasi kültürünün göstergesidir.
     *      *      *
  
Siyaset adamlığını düşünce adamlığıyla harmanlayabilmiş çok az siyasetçi vardır. İsmet Kotak, o ender yurtseverlerimizden biridir. Hem siyasetçi ve hem de düşünce adamı olabilmek onun kimliğini belirleyen önemli yansımalardandır.
  
Basınımızın gelişmesine özverili ve bilinçli bir yayıncı olarak OLAY dergisi ve KIBRIS POSTASI gazetesiyle koyduğu katkı, ulusal yayın kuruluşumuz BRTK’nin müdürlüğü, Basın Konseyi başkanlığı, 50’li yılların sonundan itibaren ise başta BOZKURT ve HALKIN SESİ gazeteleri olmak üzere bazıları sınırlarımız dışındaki çeşitli yayın organında yayımladığı binlerce yorum hep belleklerimizde onun saygın düşünce ürünleri ve hizmetleri olarak yaşayacaktır.
  
Yeri doldurulması olanaksız bir boşluk bırakarak aramızdan ebediyen ayrılan İsmet Kotak’a Tanrı’dan rahmet, sevgili Kotak ailesine ve onu içtenlikle sevenlere başsağlığı ve metanet dilerim.

Kaynak: Kıbrıs Gazetesi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5