Derim ya hep; bu adadaki kültürel ve sosyal belleğin oluşabilmesi adına, herkesin dağarcığındaki bilgileri ve elde ettiği bulguları bir araya getirip ortaya çıkarılmış olan araştırma ürünlerini zenginleştirmesi gerek. Birilerinin araştırmalarından ortaya çıkan bilgilere başkaları da kendi bilgilerini kattıkça bellek büyür, zenginleşir ve kalıcı olur. Toplumun gerçek kimliğini belirleyen toplumsal kültür, ancak böyle yaratılır ve korunur.
  
Mesarya kazan biz kepçe gezerken ortaya çıkardığımız bulguları gazete sayfalarına taşıdıkça, diğer dostlar da eksik gördüklerini bunlara katıyorlar… Ne güzel, ne içten bir çaba!.. Gerçekten ilginç bir Mesarya dosyası oluşuyor.
  
Mesaryalı araştırmacı – gazeteci genç arkadaşımız Deniz Gürgöze’nin de Mesarya’ya ilişkin araştırma yazılarımızı derlemekte olduğunu öğrenmek beni mutlu etti. Demek ki bellekten silinebilecek şeyler yazmıyoruz.
  
Dün başlayan ve 24 Eylül’e dek sürecek olan Dördüncü Vadili Kültür ve Sanat Festivali’ne kitaplarımı imzalamak üzere davet edilmem de beni hem duygulandırdı, hem onurlandırdı. Tüm Vadilili dostlarıma en içten duygularımı iletirim.
    *      *      *
   
Mesarya’nın önemli beldelerinden biri olan Vadili’den Fatma Topal Bullici’nin “Vadiler Aslanı” başlıklı yazımı okuduktan sonra gönderdiği mektupla yazdıklarıma koyduğu katkı aşağıdadır. Fatma Hanım’a içten teşekkürlerimle… Şimdi, onun püfür püfür Mesarya kokan mektubunu sunuyorum:
  
“Sayın Ahmet Tolgay Bey,
  
Vadili köyü ile ilgili yazınız için size çok teşekkür ederim. Doğrusu bir Vadilili olarak gurur duydum. Yalnız eklemek istediğim bir konu var: Burada tabii ki sadece size verilen bilgiler doğrultusunda yazdığınız belli oluyor. Ama Vadili köyünün bağrından çıkmış, yüksek  tahsilini tamamladıktan hemen sonra ailesiyle geri dönüp köy şartlarında etiyle tırnağıyla çalışıp yirmi yılı aşkın bir süredir, hem Vadili köyüne hem de tüm Mesarya’ya gecesini gündüzüne katarak hizmet veren Op.Dr. Hasan Topal'ın adını anmadan geçmenizi yadırgadım. Doktor kimliğinin dışında aynı zamanda araştırmacı yazar olup üç kitabı yayınlanmış, hala daha bölgeye hizmet vermektedir ve köyden bir gün dahi uzaklaşmış değildir. İsimlerini sıraladığınız şahıslar da tabii ki gurur kaynaklarımız. Fakat onların hiçbirisi köyünde kalıp da hizmet vermiş değildirler.
   
Bir diğer konu da Sinde köyünün isminin orijininin Miken Krallarından geldiğini yazmışsınız. Eminim ki, araştırıp yazmışsınızdır. Fakat, Vikipedia'daki o konuda farklı bilgiler de var. Oradaki bilgiye göre, Sinde köyünün ismi Anadolu'daki Yörük obalarından gelmektedir. Bilgi şöyle:
  
'Sindelilerin önemli bir bölümü de Mersin civarında bulunuyordu. Karaman valisi Vezir Ali Paşa tarafından Ermenek'teki Beyçayır bölgesine yerleştirilen İçel Yörükleri dağılmış, Teke, Hamit ve Aydın bölgesine gelmişti. Bunlar 1708 yılındaki bir emirle eski yerlerine gönderildiler. O sürgünler, (diğer adı Menteşeli), Gülnar'ın Sendil köyüne yerleşti. Ancak Sindellilerin de bulunduğu bu cemaatler rahat durmayıp ahaliye zarar verince 1714 yılında (sürgün, 1741'e kadar sürdü) Kıbrıs'a sürüldüler.[928] Nitekim Kıbrıs'taki Sinde köyü bu oba ile alakalıdır. Cemaatten bir grup ise Aydın Sancağı’nda bulunan Kızılca Burgos derbendine derbentçi olarak iskan edilmiştir (1743).''
  
Bu yazdıklarımı olumlu eleştiri olarak algılarsanız sevinirim. Tekrar teşekkür ederim.

İyi çalışmalar diler, saygılar sunarım..
Fatma Topal Bullici
Vadili.”
     *       *       *
  
Sevgili okurlarımdan almakta olduğum çeşitli mesajlar, Mesarya’ya dair araştırmalarımızın ilgi gördüğünün kanıtı. Kıbrıs’ın çeşitli bölgelerinde 1944 – 45 öğretim yılından itibaren öğretmenlik yapan ve en sonunda Gazimağusa Gazi İlkokulu’ndan başöğretmen statüsüyle emekli olan değerli eğitimci Turhan Zihni Turkan’ın aktardıklarını da bugün burada sunmalıyım. Turhan Hoca’nın belirttiğine göre, eskilerde Baflılar; çok zeki ve çalışkan olarak gördükleri Mesaryalılar için şöyle derlermiş: “Bir Mesaryalı’yı evinde konuk edersen, tilkiyi ehlileştirmiş olursun.” Peki Mesaryalılar boş dururlar mı hiç?.. Onlar da, sert mizaçlı olarak algıladıkları Baflılar için “Bir Baflıyı evinde konuk edersen, bir kirpiyi ehlileştirmiş olursun” tümcesini geliştirmişler.

Kaynak: Kıbrıs Gazetesi

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31