Günlerdir yazılı basınımızda vergi beyanında bulunan gerçek ve tüzel kişilerin beyana dayalı 2013 yılı gelirleri ve ödedikleri veya ödeyecekleri vergi miktarları yer almaktadır. Bu beyanları ve ödenecek vergileri görünce insanın isyan edesi geliyor. Düşünün ki ka ka te ce’de 12 binin üzerinde kayıtlı şirket vardır. Buna mukabil Vergi Dairesine hesap verip beyanda bulunan şirket sayısı 4185’tir. Bu rakamlara göre ka ka te ce’de kayıtlı şirketlerin sadece üçte biri hesap sunup gelir veya zarar beyanında bulunuyor. Nitekim 4185 şirketin 2373’ü zarar beyan ederek hiçbir vergi ödemeyecek. Eğer bir şekilde stopaj olarak peşin vergi ödemişse de, devletten vergi alacaklısı olacaktır. Ka ka te ce’deki yaşam standardına, satılan lüks araç sayısına, lüks havuzlu villa ve diğer lüks tüketime baktığımız zaman, bu işte bir yanlışlık olduğunu hemen anlarız. Şimdi hükümetçilik ettiğini sananların ne yapması gerekmektedir? Hiç beyanda bulunmayan veya zarar veya düşük beyanda bulunanları derhal geriye dönük olarak mali incelemeye alması gerekmektedir. Ancak hükümetçilik ettiğini sananlar, bu imkânı da son çıkardıkları mali afla, kendi elleri ile bertaraf edip, vergi yüzsüzlerine geriye dönük mali incelemeden kaçma fırsatı da vermişlerdir. Çünkü emirname ile çıkarılan son vergi affından bir şekilde yararlananların geriye dönük son yedi yılları yıkanıp aklanmış ve paklanmıştır. Beyanda bulunan şirketlerin yarıdan fazlası zarar beyanında bulunmuştur. Merak ediyorum. Zarar eden bu şirketlerin kaçı son vergi affından yararlanmıştır? Beyanda bulunmayan vergi mükellefi şirketlerin kaç tanesi  ilgili vergi dairesine başvurup faaliyetlerini askıya aldığını bildirmiştir? Herhangi bir bildirimde bulunmayıp faaliyetlerine devam eden bu şirketler ve direktörleri için ne düşünülmektedir? Faaliyette bulunmayan şirket direktör ve hissedarları yaşamlarını nasıl ve hangi kazançla devam ettirmişlerdir? Tüm bunlar araştırılacak mı?

                                          ***

Ka ka te ce’de toplanan tüm vergilerin %80’den fazlası dolaylı vergilerden toplanmaktadır. Avrupa’da bu oran %27, Türkiye’de ise son yılda %70’e yaklaştı. Yine biliyoruz ki dolaylı vergiler dünyanın en adaletsiz vergileridir. Çünkü bin kazananla bir kazanan ayni vergiyi vermektedir. Bu arada dolaylı vergilerin genel fiyat endeksinin artmasında, yani enflâsyonun yükselmesinde de payı vardır. Buna karşın bizim iktidarsız ve muktedir olmayan ka ka te ce Hükümetçiği kör gibi tuttuğunu öpmektedir. Bu ise zenginin daha zengin fakirin ise daha fakir olmasına yol açmaktadır. Bizim direkt ödenen yani dolaysız vergilerimizin içinde gümrüklerde alınan stopaj vergisi de vardır. Açıkgöz ithalâtçılar peşin ödenen vergi demek olan stopaj vergisini maliyetlerine yansıttıklarından, kendilerinin ödemeleri gereken bu gelir vergisini de tüketim yolu ile halka ödetmektedirler. Mali yıl sonunda beyanda bulunurlarken de, hani gazetelerde ödeyecekleri veregiler var ya, ödedikleri stopajı onlardan düşerek ödeme yapacaklardır. Bunun anlamı ise gazete sayfalarında görünen o dolaysız verginin de büyük bir kısmı halk tarafından ödenecektir. Eğer stopajdan alınan vergiyi ödenen dolaysız vergilerden düşersek, toplam vergi gelirlerinin içinde dolaylı vergilerin payı %90’ları da aşacaktır. Eğer Valinin Maliye Bakanı Mungan bu gerçek karşısında utanıp sıkılmazsa bize stopajdan alınan vergiler çıktıktan sonra alınan vergilerin yüzde kaçının dolaysız ve yüzde kaçının dolaylı olduğunu açıklasın.  

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31