Bu Türk-Rum tartışmalarının nerede ise omurgasını oluşturan “Mülkiyet sorunu” değil;bu KKTC’ye alın terlerini aktararak taşınmaz mal satın alanların hayati sorunudur.Habere göre Çarşamba gün Girne’de Pia Bella Otelde bir basın toplantısı yapan “Taşınmaz mal mağdurları”,baskı grubu oluşturduklarından   hak aramaya çıktılar. Haberim olsaydı,ben de gider ve bire bir kendileri ile konuyu görüşürdüm.Çünkü bu sorunu gecikmeksizin,İskender’in kılıcı gibi çözmek gerekmektedir.Yoksa bu konu KKTC’yi daha çook yıpratacaktır.

 

Diyorum ki,hazır yeni bir Bakanlar Kurulu oluştuğuna göre,çözümsüz sorunlarımızdan biri olan bu “Yabancıların satın aldıkları taşınmaz mal” konusu masaya yatırılıp çözülse de nefes alsak.Bir sorunu da çözmenin mutluluğunu yaşasak… KKTC haklarını korusun onlar da KKTC’ye minnet duygularını göstersinler.

Bunun için Başbakan İrsen Küçük’ü bu konuya karşı duyarlılık göstermeye davet ediyorum.

Basın haberlerine göre “Konut satın alanlar baskı grubu” adına Marian Stokes, uğradıkları  haksızlıkları basına anlattı.Basın toplantısında göz yaşı dökenler vardı.Neden? Türkiye, İngiltere, Almanya ve hatta ABD’den KKTC’ye gelip,emekli ikramiyelerini ve hayatları boyunca yaptıkları birikimleri buraya aktardılar. Bu cennet adada bir konut elde etmek, hayatlarının son çeyreğini burada ve rahat geçirmek için kurdukları hayaller,bir anda uçup gitti.

İşte bunun nasıl olduğunu,kimlerin neler yaptığını  bilmeyenler  için bir kez daha yinelediler.10 bine yakın taşınmaz mal satın alındığını,bunun önemli bölümünün tamamlanmadığını, inşaatların  yarım kaldığını,tamamlananlara Tapu belgesi alınamadığını,aksine bu kaosun arkasından müteahhitlerin   Bankalara yüzbinlerce sterlinlik borçları çıktığını, bazı hukukcularla Bankalar arasında haklarının un-ufak olduğunu ortaya koydular.Bilemem Baro ilgilenir mi ama orada haklı olarak   bazı Hukukcular için “Yüzünüzden utanınız” demek gereğini duydular.Bunun nedenlerini de açıkladılar.Bence Meslek kuruluşları bunu dikkate alarak olayın çözülmesine katkı koymalıdırlar.

Olay basittir.Annan Plânından sonra KKTC’de inşaat furyası başlatıldı. Güneyden daha ucuz konuta sahip olunabileceğini görenler KKTC’yi tercih ettiler.Bu da ekonomiye önemli bir girdi sağladı.Zamanın Hükümeti de bununla övündü.Ancak Hükümetler,bu alış verişte yerli veya yabancı alıcının hakkını gözetmedi.Bedava  denecek fiyatta kapatılan arsaların yarım inşaatlarla önemli gelir sağladığı ve bazılarının hatta aracı-tefecilerin para babası oldukları kesin.

Eksik olan ne? Orada basın toplantısında anlatıldığı gibi parayı veren var, alan var ama konutu tamamlayıp teslim eden yok…Hatta müteahhitlerin bankalardan aldıkları borçlara karşılık da söz konusu taşınmaz mallar verilmiş durumda.Aracı Hukukcuların bunu sakladıkları iddia da var.

Buna bir de Tapu Dairesinin yetersizliği eklenince kaos yaşandı ve yaşanmaktadır.

Oysa bu konu KKTC’nin prestijidir.Bana göre Başbakan İrsen Küçük, bu amaçla kendine bağlı bir Müsteşar atamalı,tam yetkili bu Müsteşar  Türkiye’de kurulan “TOKİ” gibi bir yapılanma ile sorunu çözmelidir.Kooperatiflerle geçmişte buna benzer girişimleri alnımızın akıyla başardık.Şimdi Başbakanlık bunu başarmalıdır.Başarmak zorundadır.Önerim:

1.Başbakanlıkta Özel Yetkili Müsteşar atanmalı,bu sorunu çözmeli ve görev tamamlanınca makam iptal edilmelidir.

2.Başbakanlık Müsteşarı “TOKİ” benzeri kuruluşu hareket geçirmeli,Vakıflar Bankası ile Kıbrıs Türk Kooperatif Merkez Bankası buna Bankacılık hızmeti vermeli,tüm borçları devralmalı, inşaatları tamamlamalıdır.

3.Bu amaçla konut mağdurlarının tüm paraları  Müteaahitlerden tahsil edilmelidir.Gerekirse bu iki Bankaya bağlanmaları ve borçlarının taksitlendirilmesi sağlanmalıdır.Bazı Bankaların  ağır faiz  talepleri incelenmeli ve  önüne geçilmelidir.

4.İşl yapamaz duruma gelen Tapu Dairesine,fazlalık olan dairelerden yetenekli personel aktarılmalı,kurslarla yetiştirilmeli ve Tapu Dairesi gecikmeden takviye edilmelidir.Bu hayati bir konudur.Çünkü evraklarının  korunmasından, evraklara yapılacak işlemin yetenekli ve bilgili kişilerce yapılmasına  kadar uzanan zorunlu bir çizgi vardır.

Haydi KKTC.Geçmişte bundan daha büyük sorunları çözdük.Yabancılara ve dünyaya karşı rezil olmaktan başka türlü kurtulamayız.Herkesin hakkını verelim… 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31