Zekâi Altan Kıbrıs Türk Turizminine gönül vermiş, çok turizmci yetiştirmiş, turizme halâ daha bir şeyler verebilmek uğraşı içinde olan bir vatan evlâdıdır. Her gelen turizm bakanının söylediği, turizmi çeşitlendirip yıl 12 aya yaymalıyız sözlerini fiiliyatta gerçekleştiren adamdır Zekâi Altan. Sözde turizm bakanlarının verdiği sözler havada kalırken, Altan, Karpaz’ın şirin köyü Kumyalı’da Eko Turizm yapmak için “Nitovikla Eko ve Agro Otelini” turizmin hizmetine açmıştır. Bu maksatla KKTC Kalkınma Bankasından borç almıştır. Gerekli desteği görmediği için, ayni alana yatırım yapan diğer turizmciler gibi işleri umduğu gibi gitmemiş, bu yüzden de aldığı cüzi borcu ödeyememiştir. Elbette banka borcunu tahsil etmek için alacaklı olduğu kurum veya şahısların peşine düşecektir. Hayatiyetini devam ettirebilmek, ve başka ihtiyaçlı kişi veya kurumları da kredilendirebilmek için alacaklarını ne pahasına olursa olsun tahsil edecektir. Kredi alanlar da, ne sebeble olursa olsun borçlarını ödememezlik edemezler. Bir şekilde ödemek durumundadırlar. Ancak Zekai Altan’nın durumu biraz farklılık arzetmektedir. Turizm yatırımları hemen veya kısa sürede kendini amorti eden yatırımlar değildir. Üstelik turizmde yatırımlar bitmez, süreklilik arzeder. Bundan dolayı belli bir doluluk oranının altına düşmemeniz gerekir. Turizmciler bu oranı yıllık ortalama en az %40 olarak verirler. Ortalama %40 doluluk oranının altına düşerseniz, ne yeni yatırım yapabilir, ne de mevcudu koruyabilirsiniz. Zekâi Altan da iyi niyet ve yurt sevgisi ile girdiği eko ve agro turizmde aradığını bulamadı. Bu yüzden de KKTC Kalkınma Bankası’na, bazıları için çerez parası olan 30 bin TL borcunu ödeyemedi. Hangi yetkili (!) ile görüştüyse, sorununa çare bulamadı. Halbuki bu sözde devlet, yurt dışı seyahat yapan bizlerden topladığı paralardan oluşturduğu Turizm Fonundan, Altan’ı esenlendirebilirdi. O Turizm Fonundan ki, kimler kimler haksız yere nemalandılar. Bu ülkenin evlâdı, varını yoğunu ortaya koyup, yurduna katkı yapmaya çalışırken ezilecek, ama dışarıdan gelen sözde yabancılar ise devlet teşvikleriyle sürekli semirtilecekler.

                                             ***

Düşünün ki dıştan gelen turizm yatırımcılarına bedava arazi tahsis edilir. O arazinin tüm alt yapısı, yol, elektrik, su, atık su kanalizasyonuna kadar devlet tarafından bedava yapılır. Yapacağı yatırımın %50’si uzun vadeli, düşük faizle kredilendirilir. Yatırımının iki katı kadar yatırım İndirimi teşviği alır. Bunun anlamı şudur. Eğer TC kökenli yatırımcı örneğin 100 liraya bir otel inşa ederse, 200 lira yatırım İndirimi teşviği alır. Yani her yıl yapacağı kârın vergisi bu 200 liradan mahsup edileceği için, yatırım indirimindeki meblâğ sıfırlanıncaya kadar da vergi vermeyecektir. Bu bir. İkincisi KKTC bu TC’li yatırımcıya 10 yıl vergi muafiyeti tanıdığı için zaten vergi vermeye 10 yıl sonra başlayacak demektir. Üçüncü olarak da eğer TC’li yatırımcı zarar beyan ederse, zarar miktarı sıfırlanıncaya kadar yine kârdan mahsup edileceği için TC’li yatırımcı yine vergi vermeyecektir. Yatırımın yarısı kredi olarak verildiği için, yatırımcı maliyetlerini yüksek göstererek daha fazla kredi aldığından, yatırım indirim teşviği de o oranda yüksek olmaktadır. Yani bugün o 5 yıldızlı otellerden gelir ve kurumlar vergisi almak hayalden de ötedir. Çünkü o yatırımcının önce zararları sıfırlanıncaya kadar kârdan mahsup edilecek, zararları sıfırlanırsa bu defa yatırım indirimi teşviğinin sıfırlanması beklenecek. TC’li yatırımcıya teşvikler bu kadarla da sınırlı değildir. Yerli tedarikçilerden almaları gereken, yatak, komodin, çarşaf, şilte,yorgan, halı gibi mefruşatlar yanında klima gibi diğer eşyalar da teşvik kapsamında gümrüksüz, fonsuz, KDV’siz olarak yurt dışından getirilir. Bu ülkenin evlâtlarına, Zekâi Altan gibi bu kapılar kapalıdır. Bu yatırımcıların en büyükleri geçtiğimiz mali yılında yüz milyonlarca liralık zarar beyan etmişlerdir. Otel veya casinolarında yerli personel ve yerli sanatçı çalıştırmıyorlar. Çalıştırdıkları bir çok personeli stajyer olarak gösterdikleri için sosyal yatırımlarını da yapmıyorlar. Otellerinde kullandıkları bir çok ürünü direkt kendileri getirdiği için, piyasaya da çok az katkıları oluyor. Ancak yüz milyonlarca zarar beyan ederlerken benzer yatırımlar için tarihi Zeyko Yağ Fabrikasını yıkıyorlar. Anlaşılır gibi değil.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31