Kamuda ikinci iş tartışması yıllardır hiç bitmedi. Bir Allah'ın kulu da neyi tartışıyoruz, tartışa tartışa niye bir yere varamıyoruz diye soramıyor!

Sanki bir görünmez el, bu tartışmaya kırmızı bir çizgi çekip, belli bir noktadan sonra "devamını düşünme, tartışma, sonuca bağlama" diyor!

Diyor demesine de, tartışmayı dinleyenler, tartışma sürecini takip etmekisteyip de söz alamayanlar ortalıkta kalakalıyor!

***

Kamu görevlisi olup ikinci iş yapılması yasa ile yasaklanmış sözüm ona...

İyi de kırk çeşit kamu görevi var. Hangisine yasak? Tümüne mi bir kısmına mı? Mesela geçiciye de, kadroluya da, sözleşmeliye de yasak mı?

Yasak değil. Bir tanesi memuriyet saatlerini doldurup mesaisinden çıkıyor, "ikinci" işinin başına geçiyor. Diğeri korkarak evine gidiyor ya da kaçamak iş yapıyor! Kimisi kadrolu olduğu halde muayenehanesine, dershanesine vs. gidiyor...

Sanki bazı ikinci işler meşrulaştırılmış; serbestleştirilmiş!

Ertesi sabah geliyor ve işinin başına geçiyor, ikinci iş yapması zinhar yasaklanmış arkadaşı ile bir önceki gün yaptıklarını konuşuyor, fikir teatisinde bulunuyor!

Bunun adı kamuda ikinci iş yasağı oluyor!

***

Devam edelim tartışmaya:

Kamuda ikinci işe nasıl bir yaptırım var?

Yaptırım nasıl uygulanıyor? Örnekleri var mı? Biri bize de anlatabilir mi?

Mesela dayısı amcası, teyzesi ablası torpil sağlayanlar ile garibanlara, torpili, arkası olmayanlara uygulanan yaptırım aynı mıdır? Bu yaptırımın örnekleri bugüne dek kamuya ne kazandırmış?

Bence bir yaptırım yok! Olması da adil değil şu anki sistem dahilinde!

Birinci birinci, üretmek isteyen kişinin nerede çalıştığının ve ne yaptığının sorgulanması çok garip! Sen üretimin topluma sağladığı faydaya ve maliye sistemin doğrultusundan tespit edeceğin kazancın devlete vergi olarak, üretim olarak, kazanç, icraat olarak kazandırılmasına bakacaksın.

Anlıyorum küçük bir toplumda ve işsizlik sorununun yoğun yaşanmakta olduğu bir toplumda, iş alanlarının açık kalmasını ve işsizlerin dağılımına engel olunması ürkütüyormuş gibi görünüyor en çok da! İşgücü planlaması konusunda hiçbir çalışmanın yapılmadığını, üniversiteye veya meslek okullarına yönlendirilen öğrenci sayısını tartışmadan işgücü planlaması ile çalışan bireylerin pozisyonlarını tartışmaya açmadığımızı benim söylememe gerek yok sanıyorum. Yine de söylemiş oldum tabi ki!

Öte yandan üretimden kopmuş, tembel bir toplum olduğumuzu sadece biz değil bizim dışımızdakiler dahi tartışırken, ikinci iş yaparak üretmek isteyen kişilerin önünü tıkanmanın yarattığı ironiye de dikkatinizi çekerim!

Tembel isek ve çalışmaktan kaçıp, oturarak para kazanmaya özeniyorsak,  yıllardır tartışa tartışa çözemediğimiz ikinci işi yapan kişilere ne demeli? Demek ki sayıları çok ki, tartışmaya yol açacak bir "sorun" teşkil ediyorlar. Demek ki tembel değiliz o kadar kalabalık bir kesim kamu görevlisi ikinci işe soyunuyorsa!

Bu tartışmada birbirine uymayan parçaların, sorunu tanımlamasını , ardından da çözüme yöneltmesini bekliyoruz.

Yanılıyoruz!

***

Gene açık açık ve dosdoğru söylüyorum!

Gene dosdoğru söylediğim için eleştirileceğimi biliyorum!

Ancak sorun kamuda ikinci işin yapılması değildir! Sorun kamuda sistemsizliğin, eşitsizliğe imkan yaratan bir kurgunun ve etik yapılanmanın eksikliğidir!

Etik sorunları tespit edip, enine boyuna tartışacağımıza, oturmuş kamu görevlilerinin ikinci işini tartışıyoruz!

Varsa cesaretiniz dizin etik sorunları alt alta ve bakın bakalım sorunun kaçta kaçı kamu görevlisinin, kaçta kaçı sistemi tartıştığı halde sürdürenlerin!

Sonra da karar verin: Yapılan bir sorunu masaya yatırmak mıdır, popülizm yapmak mı?

***

İddia ediyorum kamuda ikinci iş, yasal anlamda sorun gibi görülebilir; sorun değildir!

İddia ediyorum kamuda ikinci iş yapan kesimlerin bir kategorizasyonu yapılsa sorunun temeline inilir ve ikinci işin yoğunlaştığı alanlardan, azaldığı alanlara kadar verimlilik dahil bir çok sorun girdisiyle, çıktısıyla ortaya çıkar.

İddia ediyorum, kamuda ikinci iş devlete zarar değil, adil bir şekilde düzenlendiği ve kuralları belirlendiği takdirde  fayda sağlayacak bir içeriğe sahiptir.

***

İstihdam biçiminden, karşılıklı masalarda oturduğu halde binbir çeşit koşula bağlı çalışan, binbir farklı kuralla memuriyetini sürdürmekte olan kamu görevlilerinin varlığı, her halükarda sıkıntıların birbirini tetiklemesine ve daha da çözümsüz bir hale dönüşmesine neden olmaya devam edecek!

Bana kızın isterseniz! İsterseniz de sıkıntı yaratan bir konunun destekçisi olarak bakınız! Ama iddia ediyorum: Üretmek isteyen, kendini geliştirmek ve gelişimini toplum ile paylaşmak isteyen bir kişilerin, çaba gösteren, topluma katkı sağlamaya mesai saatleri dışında da devam etmek isteyen kişilerin önünü tıkamak yolu ile hiçbir yere varılmaz.

Aklın yolu bir! Yapılabilecek tek şey yasalar ve etik kuralların belirlenerek her şeyin bir sistem içerisinde sürdürülebilirliğine nasıl yaklaşılacağının yöntemlerini belirlemekten geçtiğini inkar edemezsiniz.

Ne ekonomik boyuttan bakılabilecek bir konu bu ne de yasal!

Konu kamudaki eşitsiz ve bir biri ile çelişmekte olan uygulamaların sebep olduğu sıkıntıların yarattığı kaos ortamı.

Pazartesi: YANLIŞ EKSENDEKİ TARTIŞMA BİTMEZ-2(Çıkar ekseninde yapılan tartışma bitmez)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31