(Çıkar ekseninde yapılan tartışma bitmez)

Geçtiğimiz Cuma günü, kamuda ikinci iş konusunda yazmış ve bugün de yazının devam edeceğini sizlere iletmiştik.

Geldik yazının ikinci kısmına.

Kamuda ikinci iş meselesinin çıkmaza düşüşünü tartışıyor; kamuda ikinci işin tehlikeli mi yoksa faydalı mı olduğu konusunda görüş paylaşıyorduk.

Kamuda ikinci işin sadece bordrolunun gelir fazlası üzerinden tartışılacak, yanına ülkedeki işsizliğin artışında etkili oluşunu ekleyen bir tür psiko- sosyal empoze mantığı ile tartışılacak bir mesele olmadığını, bu tartışmaların bizleri hiçbir yere götüremeyeceğini ileri sürmüştük. Gelin dilimiz döndüğünce meseleye başka bir açıdan bakışımızı tartışmaya devam edelim.

***

Kamu görevi konusundaki avantajları ve dezavantajları listeleyecek olsak inanın kamu görevlilerinin de bir dokun bin ah işit noktasında olduğunu bilmeyen yok.

Kıbrıs'ın kuzeyinde kamu görevlileri adeta bir çıkmazın içine düşürülmüş pozisyonda. Ne ekonomik, ne sosyal, ne psikolojik, ne de mesleki gelişim konusunda kamu görevlilerinin yüzüne bakanın kalmayacağı bir döneme doğru hızla sürükleniyoruz sanki...

Kabul ediyoruz:  Devletin ekonomik imkanları sınırlı. Fakat, imkanların sınırlılığı, iş bilmeyenleri işin başına oturtmanın savunusu olamaz öyle değil mi?

Kamuda ikinci işten önce, iş bilmezliğin, kamuya ve ülke ekonomisine vermekte olduğu zararı konuşalım diyoruz!

İmkanların yetersizliğini kabul ediyoruz da, kıt kaynakları etkin kullanmak konusunda, kamunun hep mağdur olduğu aşikar iken, kaynakların çar çur edilmekte olduğunu konuşalım diyoruz!

Kamudaki pek çok alandan memnuniyetsizliğini dile getirmekte olanlar- ki bunların çoğu yönetici pozsyonundakiler-  kamuoyu araştırmaları yapmadan nasıl bu kadar bilgiyi topluyorlar, anlamak güç. Çeşitli araştırmalar ile hem toplumun genelinde, hem de kamu görevlileri arasında kamuoyu yoklamaları yapsalar diyoruz. Ondan sonra bilge tutumlarını takınsalar!

Geçen yazımızda da dile getirdiğimiz farklı istihdam şekillerinin yarattığı münferit veya zümresel olumluluklar ve olumsuzlukları her şeyin üstüne eklediğinizde, tablo daha da karmaşıklaşmakta.

Kamu görevlileri, özel veya mesleki yaşamlarında karar verirken veya bir eylemde bulunurken ikilemde kalmak zorluğundan bir türlü kurtulamıyor. Korku ve endişe onların meslek yaşamlarındaki performanslarına da aynen yansıyor. Böyle durumlarda yetkililer üzerlerine düşen görevleri veya sorumlulukları yerine getirmek konusunda yetersiz kalabiliyor. Yetkilerin ve kaynakların adil, tarafsız, dürüst ve tutarlı bir biçimde nasıl kullanılacağı sorunu işte bu noktada ortaya çıkıyor. Bu problemi masaya yatırsak diyoruz!

Birkaç kendini bilmez veya görevini kötüye kullanan kamu görevlisi yüzünden kamu görevlilerinin geneli de yanıyor:

Mesela  görev, unvan ve yetkilerini kullanarak kendileri veya yakınları lehine menfaat sağlayan, siyasal veya herhangi bir nedenle ayrımcılık veya kayırmacılık yapan, görev, unvan ve yetki kullanarak menfaat sağlayanları da

(Bir kadın doğum uzmanının, çocuk doktoru olan eşine hasta yönlendirmesi gibi, belediye başkanının yeğenine imar planlamasında kıyak geçmesi veya müsteşarın  bir kamu kurumunun açtığı yazılı sınavı kazanarak sözlü sınava davet edilen ahbap için ilgili kurumun yöneticisini arayarak kendisinin işe alınması için ricada bulunması söz konusu olabilir) da enine boyuna tartışsak diyoruz!

***

İşte bu nedenle kamudaki tek sorun, kamu görevlilerinin ikinci işi değildir. Etik sorunlardan, eşitsiz istihdam ve uygulama biçimlerine kadar bir çok sorunun varlığı kamuda tartışılması gereken sorunlardır. Bütün bunlara karşın kamu görevlilerine cephe açarak sorunu indirgenmiş bir boyutta tartışmak işe yaramayacaktır.

Öncelikli olan elbette etiktir. Kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilen her düzeydeki personel, etik davranış ilkeleri ve bu ilkelere ilişkin sorumlulukları bulunduğu gibi kamudaki işleyişin düzeninden, yani yürütmeden sorumlu olanlara da önemli görevler

Her şeyden önce kurum ve kuruluş yöneticileri, etik davranış ilkelerinin, kamu görevlilerine uygulanan temel, hazırlayıcı ve hizmet içi eğitim programlarında yer almasını teminle yükümlüdür.

(Yarın: SOSÇocuk Köyü'nde 23 Nisan kutlamaları)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31