Cumartesi günkü bir yerel gazetede cezaevi Müdürü Metin Bilmem’in “Giden bir daha geliyor. Şartlar ıslah etmiyor” diye bir açıklaması yer aldı. Gerçekten birçok suça verilen cezalar ve cezaevindeki koşullar yüzünden suç işleyip cezaevine düşenler, bazen ayni suçtan bazen da değişik suçlardan ceza alıp tekrardan cezaevine girmektedirler. Bu hem o suçluları ve ailelerini, hem de işlenen suç yüzünden zarar görenleri de mağdur etmektedir.

                                            ***

1982 yılında 175 kişiye göre tasarlanarak inşa edilen cezaevinde bugün itibarı ile 371 hükümlü ve hükümsüz mahkûm bulunmaktadır. Her ne kadar bazı ilâveler yapılarak kapasite artırılmış olsa da, cezaevi alt yapı ve teknik açıdan bugünkü 371 mahkûmu barındıracak kapasitede değildir. Bu durum hem mahkûmların ıslah olmalarına engel olmakta, hem de gerek mahkûmların, gerekse de orada görev yapmakta olan gardiyanların hayatlarının tehlikede olmasına yol açmaktadır. 2005 yılında 4 kişilik BDH (Barış ve Demokrasi Hareketi) heyeti ile cezaevini ziyaret edip, koğuşlar, yemekhane ve havalandırma yerlerini incelemiştik. O zaman da birçok mahkûm koğuşlar dışında, koridorlarda yerlere serilen şilteler üzerinde yerde yatıyorlardı. Yapacak bir şeyleri olmadığı için birçok mahkûm da koğuşlarında aylak aylak oturuyorlardı. Hepsinin oturmasına yetecek kadar, kırık da olsa sandalye olmadığı için, kimisi yatak veya ranza kenarlarına oturuyorlardı. Yemeklerini de yatak kenarlarına oturarak yiyorlardı. Birçok koğuşun pencere camları kırık olduğundan soğuk havadan korunmak için mahkûmlar cam yerini battaniye veya çarşafla örtmüşlerdi. Kim bu durumdaki mahkûmun ıslah olarak çıkmasını bekleyebilir ki? Yargı da bana göre cezaevindeki bu durumu bildiği için, hapislik gerektiren birçok suça para cezası vermekte, tutuklu yargılanması gerekenleri de kefalete bağlayıp, tekrar masum insanların içine salmaktadır. Hükümet ettiğini sananlar ise, yeni cezaevi yapacaklarına, bazı suçlar dışında toplam mahkûmiyetinin yarısını çekenleri şartlı tahliye adı altında serbest bırakmaktadır. Şu anda cezaevinde 371 mahkûm olduğunu yukarıda yazdım. Bu yılın Ekim ayı sonuna kadar 94 mahkûm şartlı tahliyeden yararlanarak, ceza sürelerini doldurmadan tahliye edilmişlerdir. Eğer şartlı tahliye edilmemiş olsalardı, cezaevinde şu anda 465 mahkûm olacaktı. Geçen yıl şartlı tahliyeden serbest kalanları da 465’e ilâve ederseniz, cezaevinde adım atacak yer kalmayacaktı. Yargının verdiği bir cezayı, sırf yeni mahkûmlara yer açmak için siz hükümet olarak af ederseniz, adalet nasıl sağlanacaktır? Kendisine karşı suç işleyenin, kendisine sorulmadan serbest bırakılmasını o suçun mağduru nasıl karşılayacaktır? Yeni cezaevi yapılması için proje de kaynak da hazırmış. Kaynağı TC sağlayacağı için, cezaevi yapım ihalesi Ankara’da açılacağından, bizim hükümetçilik ettiğini sananlar kabul etmemişler. Güzel de hükümet gibi hükümet olup kaynağı da siz sağlayın ve ihaleyi Lefkoşa’da açın. Bu arada suçları önleyici önlemler alarak suçlu sayısını da azaltın. Böylece kimse sizin yüzünüzden mağdur olmasın. Yargı da adalet duygusunu zedeleyebilecek kararlar üretmesin. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31