11 Temmuz tarihinde Güney Kıbrıs’ta bir facia yaşandı ve Mari’deki santralde meydana gelen patlamada 13 kişi hayatını kaybetti.

Aradan iki ay geçti ama Rumlar sanki de olayı dün olmuş gibi sıcak tutuyorlar.

Eylemlerin, etkinliklerin ardı arkası kesilmiyor!

Son olarak ta bir komita kuruldu ve Hristofyas ifade vererek kendini savundu…

Basında da bunun bir ‘ilk’ olduğu yazıldı çizildi.

Doğrudur, Kıbrıs’ta belki de ilk kez bir devlet başkanı, önemli bir olay hakkında ifade vermiştir ama bu dünyada bir ilk değildir.

Hatta çağdaş ülkelerde sıradan bir olaydır…

Yine de olayın peşini bırakmayan Rum halkını, siyasetçisini ve yargısını, ayrıca Hristofyas’ı da ifade vermekten kaçmadığı için tebrik etmek gerek.


Tabi ki bu yazıyı Rumları övmek için yazmadık.

Ama en yakınımızda oldukları için bizce iyi bir örnek… 

Bunlar devlet olmanın olmazsa olmazları.

Şimdi kendimize dönersek;

Hatırlanacağı gibi geçen yılın Şubat ayında önce Güzelyurt’da ardından da Lefkoşa’da sel felaketi yaşanmıştı.

Güzelyurt’ta sadece mal zararı olurken, Lefkoşa devlet hastanesinde aynı anda 8 vatandaşımız hayatını kaybetmişti.

Bu konuda bir komite kuruldu ama sonradan dağıldı gitti.

Sadece devlet değil, basın organları hatta ölen insanların aileleri bile bu olaya duyarsız kaldı.

Böyle olunca da olaylar kapandı, yargı da işin peşine düşmedi.


Sizi bilmem ama, ben artık devletin her biriminden kuşku duymaya başladım.

Buna yargı da dahil!

Niye mi?

Bundan bir süre önce bakanlıktan inince Türkay Tokel, başbakanlığı çeteler yönetiyor dedi, ama arkası gelmedi.

Kimse olayı takip etmedi, demek ki Tokel eğer haklı ise çeteler halen iş başında devleti çete mantığıyla yönetmeye devam ediyorlar.

Yine geçen ay casino işletmecileri, milletvekili transferleri konusunda büyük ifşaatlar yaptılar ve yıllık harçların düşürülmemesi halinde bunları açıklayacaklarını açıkladılar.

Ama arkası gelmedi! Emin olunuz ki güneyde böyle bir açıklama olsa hükümet devrilirdi.

Müteahhitler Birliği başkanı Cafer Gürcafer, Avcı benden rüşvet istedi diye bas bas bağırdı, bağırmakla kaldı.

Bu açıklamalar basında da yayınlandığı halde bir Allahın kulu elini çirkefe sokma cesaretini gösteremedi.

Bakan Çavuşoğlu, bir müdürüne baskın yaptı, rüşvet aldığı iddia edilen paraları kendi eliyle ele geçirdi sonra da görevine son verdi.

Peki verdi de ne oldu? Bu zat halen müşavir ve devletten yüklü maşanı almaya devam ediyor.

Hadi vatandaş sindirildi konuşmaktan korkar hale geldi, basın reklam gaylesinde, siyasiler bildiğiniz gibi peki bu ülkenin yargısı ne iş yapar, bilen varsa bize de saylesin!

İşte ‘geçici’ gümrük çalışanları!

Geçici milletvekili olur mu, olmaz!

Geçici asker olur mu, olmaz!

Geçici polis olur mu, olmaz!

Peki ya geçici gümrük memuru olur mu?

Normalde olmaz, zaten yoktu da, ama artık nur topu gibi ‘geçici’ gümrük memurlarımız var.

İşte Gümrük ve Rusumet Dairesi’nde ‘geçici’ statü de dün işe başlayan partili kurmayların çocuklarından seçilen gençlerimiz;

Sadık Gürses - Lefkoşa
Restan Aksoy- Lefkoşa
Bülent Öztürk - Lefkoşa
Mehmet Korkmaz - Gönyeli
Gülçin Kara - Gönyeli
Mehmet Artemel - Hamitköy
Erman Mantar - Demirhan
Avni Portocu – Aydınköy
Pembe Suco - Büyükkonuk
Hande Kanizi Kömürcigil - Kilitkaya
Pembe Orhanoğulları - Erdemli
Ahmet Güçlühan – Yiğitler


Gençlerin istihdamına karşı olan namerttir.

Ama yası dışı olarak sadece partilileri devlete koymak, diğerlerini dışlamak günah değil midir?

İhbar Hattı

Erkan Tekeli (CTP Milletvekili adayı) CTP Vadili örgüt başkanının oğluydu. Sınavda 60. sırada olmasına rağmen Vadili İlkokulu'ndaki muavin KTÖS tarafından zorlanarak Haspolat'a tayin edilince Tekeli okulunda münhal olduğu için havadan 60 puan aldı ve listedeki 50 kişinin önüne geçerek müdür muavini oldu.

Mehmet Karaali: KTÖS Başkanıydı. 650 kriter puanı ile rekor kırdı. Sınavda da başarısız not almasına rağmen Erdoğan Sorakın'ın ona hediye ettiği kriter puanları ile müdür oldu.

Liste daha uzuyor.

Onları da yakında size ulaştıracağım.

Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

(İHBARCI)

 

MESAJ KUTUSU

Sayın Süreyya GÜRSES, geçen yıl gelini, dün de küçük oğlunuz Sadık’ı  devlet memuru yaptınız. Büyük oğlan açıkta kalmadı mı? Aman sakın size sitem etmesin. Yoksa o aile şirketinin başında mı kalacak?

Sayın Mustafa AKÇABA, Gazimağusa Devlet hastanesine getirilen tomografi cihazı aradan bir ay geçmesine rağmen hala daha çalışmadı! Bazı hemşireler bunun Çin malı olduğunu vatandaşlara söylemeye başlamışlar. Acaba doğrumu, markasını açıklarsanız iyi olur.

Sayın Ertuğrul HASİPOĞLU, siz bir açıklama yaparak istihdamların tamamen üniversite mezunlarından olacağını söylediniz ama lise mezunlarının çoğunlukta olduğu gözlemleniyormuş. İsyan yayılarak büyüyor bilesiniz.

Sayın Ahmet KAŞİF, çok sayıda müteahhitten şikayetler geliyor. Geçitkale sağlık ocağının ek odalarının inşaatını ihaleye çıkmadan 80 bin TL karşılığında birisine verdiğiniz söyleniyor Acaba niye ihaleye çıkılmadı? 10 bin TL’nin üstü ihale gerektirmez mi?

Sayın Türkay TOKEL, dün Tatlısu Belediye Başkanı Hayri Orçan ile Lefkoşa’da çok uzun bir toplantı yaptığınız görülmüş. Bugünlerde yine şok transferler olacak gibi görülüyor ama kim nereye geçecek onu biz de çözemedik.

Sayın Işılay ARKAN, umarız yeni görevinize alışmışsınızdır. Başta sırra kadem basan tarihi halılar olmak üzere çok sayıda geçmişteki şaibeli icraatlar sizi bekliyor. Artık nereden başlayacaksınız, Allah sabırlar versin.

Sayın Resmiye CANALTAY, çoktan dır mesaj alamamaktan şikayetçi oluyormuşsunuz. O zaman söyleyin dün Salamis otelde görüştüğünüz kelli felli iş adamları kimlerdi? Bu arada ülkeye en fazla turist getiren acentelerin bayında yer alıyormuşsunuz. Tebrik ederiz.

Sayın Cemal BULUTOĞLULARI, Haspolat kavşağındaki atıl durumda bırakılan hurda araçlardan şikayetler gelmeye başladı. Toplayıp bir hurdalığa atsanız artık diyoruz.

Sayın Hatice KASAP, uyarılarınız için teşekkür ederiz. Bazen teknik sebeplerden dolayı isim hatalar olabiliyor. Allahtan dün yayınladığımız resmi gazetede orijinal isimler de vardı.

Sayın Güven ARIKLI, Tayyip beyin özel kalem müdürü ile son günlerde fazlaca görüşmeye başlamışsınız. Ankara ziyaretlerini yoğunlaştırmanız dikkatlerden kaçmıyor. Yoksa siz de mi aktif siyasete hazırlanıyorsunuz?

Sayın Ünal ÜSTEL, dün akşam rehberlerle buluşmanız olumlu tepkiler aldı. Bütün örgütlerle ilişkileri sıcak tutarsanız günün sonunda kazanan siz ve ülke turizmi olur. Bizim sıkı okuyucularımızdan olduğunuzu da biliyoruz. O zaman takip etmeye devam edin.

Sayın Orhan AKYÜZ, gazete konusunda artık son aşamaya geldiğiniz söyleniyor. Çivi gibi çok etkili bir yayın organı umarız basın camiamıza hayırlar getirir. Ama size bir tavsiye, bakın bu işi intikam için yapmayın. Mesajı almışsınızdır değil mi?

Sayın Kemal DÜRÜST, Bostancı’dan Sibel Güler adlı vatandaşı önce heveslendirdiniz sonra unuttunuz mu acaba? Çocuklarının eğitimi söz konusu, aman ihmal edeyim demeyin, çünkü yardımınıza büyük ihtiyacı var.

Sayın Sami OSMANLI, dün Ercan uçağını kaçırınca hem kendinizi hem de yakın bir arkadaşınızı fena halde yakmışsınız. Daha bu kadar gencecik yaşta bu unutkanlık niye acaba?

Sayın Aydın DENKTAŞ, yakında TC Elçiliğinde işe başlayacağınız yönünde haberler alıyoruz. İyi yere demir attınız desenize. Hayırlı olsun diyoruz.

Sayın Rıfat SİBER, Norveç gezisinden epey mutlu döndüğünüz ve biz burada sıcaktan kavrulurken siz orada soğuktan donmuşsunuz. Madem memlekete döndünüz çok yakında bizim ortama alışırsınız hiç merak etmeyiniz. 

Sayın Mehmet ÇAKICI, Londra ziyaretine hazırlandığınız ve bir taşla iki kuş birden vuracağınız söyleniyor. Hem konferans hem akraba düğünü ikisi bir arada iyi olacak değil mi? Hayırlı yolculuklar dileriz.

Sayın Adem ADEMGİL, devlete istihdamlar konusunda sizin de epey akrabanıza büyük kıyaklar geçilmiş. Bazı belediye başkanları sinir krizleri geçiriyorlar, siz nasıl başarırsınız çok merak ediyorlar. Tecrübe konuşuyor değil mi?

Sayın Mustafa ÇOBANOĞLU, 12 adet nur topu gibi geçici çalışanı dairede görünce saçınızı başınızı yolmuşsunuz. Ama emir büyük yerden gelince itiraz hakkınız yok değil mi? Allah size de sabırlar versin.

Sayın Şafak ÖNERİ, yıllardan sonra ilk kez bu yıl yaz tatiline çıkmadığınız söyleniyor. Hayırdır sizin şu meşhur üçlü tatil grubuna ne oldu? Araya kara kediler girmemiştir umarız.

 

Günün Fıkrası - Sallama

12 yaşında bir çocuk bir kadına tecavüz etmekten yargılanıyormuş. Üstelik çocuğun avukatı da bayanmış. Mahkemede bayan avukat, çocuğun pipisini dışarı çıkarıp eline almış ve sallayarak:
- Hakim bey, bu çocuk bu ufacık pipisiyle bu kadına nasıl tecavüz edebilir ?
Tam bu sırada çocuk avukatın kulağına eğilerek fısıldamış:
- Avukat hanım biraz daha sallarsanız davayı kaybedeceğiz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31