Bir zamanların yasa yapıcıları, yönetim mekanizmalarının güçlü kişileri şimdi ne yapıyorlar? Bulundukları yerlerden geçmişi ve günümüzü nasıl değerlendiriyorlar?

   Arkadaşımız Dilek Çetereisi’nin eski parlamenterlerimizle yaptığı dizi söyleşilerde bu soruların yanıtları aranırken ortaya ilginç görüşler ve söylemler çıkıyor. Etkilenmemek olanaksız. Genellikle vefasızlıktan yakınan geçmişin güçlü insanları, eline gücü geçirenlerin neden o güçten kopmamak için savaşım verdiklerine de ışık tutuyorlar.

   Çünkü vefasızlığın kurumsallaştırıldığı bu toplumda gücünü yitirenlerin esamisi okunmuyor. Bu bağlamdaki en çarpıcı vurgulamaları tüm içtenlikleriyle Mustafa Hacıahmetoğlu ile Mustafa Adaoğlu yaptılar. Özellikle Adaoğlu’nun  “düşenin dostu olmaz” sözü belleklerde yer etti. Düşmemek ve dostsuz kalmamak için her ne pahasına olursa olsun gücü elinde tutacaksın!..

    *       *       *

   Edindikleri derin gözlemlerle toplumun sosyal çarpıklıklarına parmak basanlar da var. Örneğin Hasan Hasipoğlu’nun yaşlı insanlarımızın dramına değinirken verdiği örnekler son derece ilginçti. Yaşamının son baharında yalnızlığı ve kimsesizliği acı biçimde tadan yaşlılarımızın yargı organına kadar yansıyan acı olaylarını aynı zamanda hukukçu gözüyle yorumlayan Hasipoğlu, kulağa küpe yapılması gereken şeyler söyledi. 

  Bakın mesela şu verdiği örneğe: Emekli adam son günlerinde artık yapayalnızdır. En yakın akrabaları bile ya ölüm nedeniyle, ya sosyal nedenlerle, ya da vefasızlık nedeniyle kendisinden uzaklaşmıştır. Yaşamındaki tek güvenebildiği kişi evinin içindeki müşfik bakıcısıdır. Genç bir kadın olan bakıcısına yaşama tutunur gibi tutunur. Ona karşı içi şükran ve sevgiyle doludur. Onun tarafından da terk edilme korkusu vardır yaşlı adamın. Terk edilirse hali ne olur? Hem bu nedenle ve hem de duyduğu şükranın ifadesi bir ödül olarak bakıcısına nikâh kıyar, onunla evlenir. 

   Hasan Hasipoğlu, halkın içindeki popüler bir hukukçu olarak bu şükran evliliklerinin toplumumuzda gittikçe yaygınlaştığına parmak basarken, bunun bir önemli sakıncasına da değiniyor. O da şu: Yaşlı adamın emeklilik maaşı genç eşine intikal etmekte, yoksul devletin emeklilik ödemeleri genç bir nesilde yıllar boyu sürmektedir.

    *       *       *

   Benim yakın geçmişte yazdığım ve sosyal öneriler içeren yazılarımdaki haklılığı kanıtlayan bu bilirkişi görüşlerini yeni yazılarımda referans olarak kullanmak üzere kaydettim. Teşekkürler Sayın Hasan Hasipoğlu…

   Devlet hastanelerindeki sağlık hizmetlerine sembolik ücretler getirildiği için ortalığı birbirine katan sendikalarımıza hastanelerdeki ara eleman yokluğu yüzünden hastaların ve hasta yakınlarının “refakatçi” olarak hizmet verenlere yaptıkları astronomik ödemeleri neden görmezden geldiklerini, geriatri hizmetlerinin devlet eliyle kurumsallaştırılması için neden çaba harcamadıklarını ısrarla sormuştum. Bu sorularıma hiçbir sendikacıdan yanıt alamadığım gibi, onlar gözündeki merteği görmeyenlerin başkalarının gözünde çöp araması misali, sembolik hastane ücretleriyle uğraşmayı sürdürmüşlerdi. 

   Daha başka şeyler de söyleyebilirim ama ben buna en hafif deyimiyle “kolaycılık” derim. Sen hastanelerdeki astronomik refakatçi ödemeleriyle ilgilenme ve bireysel bütçeleri hiç de sarsmayan sembolik hastane ücretleriyle uğraş!..

   Deneyimli bir politikacı ve hukukçu olarak Hasan Hasipoğlu’nun da işaret ettiği gibi, hastanelerin ara eleman sorunu ve devletin geriatri hizmetleri açığı devam ettiği sürece bundan kaynaklanan ve can yakan sosyal yaraların açılması ve büyümesi de berdevam olacaktır. Devleti bir an önce bu konularda etkin yatırımlar yapmaya, sendikalarımızı ve diğer örgütlerimizi de bu yatırımları ısrarla teşvike davet ederim.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31