Vergilerini ve ücretlerini ödediği belediyesi tarafından kaç aydır belediye hizmetlerinden yoksun bırakılan Lefkoşalıların azabı katlanarak sürerken, çalışmadıkları günlerin maaşı belediye çalışanlarına ödendi. Bu ödeme de Kıbrıs Türk vergi mükelleflerinin devlete akıttığı vergilerden karşılandı. Ama kentsel belediye sorunlarının çözümü yönünde hâlâ gözle görülebilen bir kıpırdanış yoktur… Araçlar çalıştırılamayacak durumdaymış, mazotları yokmuş, aküler de oturmuş!.. Yoksa şimdi de “ödenen iki buçuk aylık maaş geçmişe aitti” gerekçesiyle, önümüzdeki ayların maaşları için yeniden başlatılacak eylemlere mi tanık olacağız?.. İyi de, ödenmiş olan günlerin Lefkoşa’ya verilmeyen hizmetleri ne olacak?.. Kapkara bir Aziz Nesin öyküsüne dönüştürdüler bu işi!.. 
   6 milyonluk çek maliye bakanlığından çıkmak üzereyken Belediye Sarayı’nın merdivenlerinden sürüklenerek aşağıya indirilen ve yolun ortasında herkesin gözü önünde yakılan koltuk olayına ne buyrulur peki?.. İstifa eden eski başkan Cemal Bulutoğluları’nın koltuğunu protesto için yakmışlar!.. 
   Burada bir dakika duralım. O koltuğu Cemal Bey evinden mi getirmişti?.. Yoksa parasını cebinden ödeyerek mi satın almıştı?.. O yakılan koltuk halkın parasıyla alınarak belediye envanterine emanet edilmiş ve devlet malına dönüştürülmüştü… 
   Kendilerinde devletin malını yakacak hakkı görebilenler kimlerdir?.. Hukuk devleti olduğunu öne sürdüğümüz bu düzende bütün bu işler nasıl sorumsuzca yapılabiliyor?.. Bakalım eylemcilerin hiç içinden çıkmadıkları, halkın malı Lefkoşa Belediye Sarayı’na daha ne zararlar verildi “protesto” adına!..
   Çalışanları grev ve eylem yapan bir devlet kurumunun güvenliği böyle mi sağlanır?.. Grevin ve eylemin kurum içinde yapılabildiği, o kurumun envanterine zarar verilebildiği hangi hukuk devletinde görülmüştür?.. Devleti bu duruma düşürenler büyük vebal altındadırlar hepsinin de yargı önünde hesaba çekilmeleri gerekir.
     *       *       *
   Çöken o kurumun başındaki Cemal Bulutoğluları çoğu kişinin gözünde günah keçisi olmayı hak etti. Yargılanmasını isteyenlerin sayısı gittikçe artıyor. Düşenin dostu mu olur?..
   Ama ondan başka hiç kimsenin mi suçu yok Lefkoşa halkının ve devletin başına yıkılan bu felakette?.. Diğerleri sütten çıkmış ak kaşık mıdırlar?..
   Örneğin icraatların ve kararların altında imzaları bulunan belediye meclis üyelerinin… O üyeler ki, sıkıyı görünce, batan gemiyi terk eden fareler misali sorumluluklarını bırakıp evlerine kaçtılar…
   Örneğin, alınan kararları onaylayan, borçlanmalara kayıtsız kalan, TC Büyükelçisinin bu belediyenin o gidişle batacağını vurgulamasına bile kulak tıkayan hükümetin…
   Örneğin önüne gelen sakıncalı belediye meclis kararlarını umursamayan içişleri bakanlığının...  
   Örneğin, ancak maaşlar ödenmeyince varlığını hissettiren ve belediye uçuruma yuvarlanıncaya dek sessiz kalan BES yöneticilerinin… O yöneticiler ki, batağa saplanan ekmek teknelerini hırpalayan ve daha bir zarara uğratan eylemlerden çekinmediler… En sonunda halkın emaneti olan makam koltuğunu da yaktılar… 
      *        *       *
   Yaşamakta olduğumuz belediye felaketinin sorumluları aranırken aydın Lefkoşalılarımızı ve hatta medyamızı da tenzih edebilecek durumda değiliz…
   Belediye Meclisi toplantıları halka ve medyaya açık olduğu halde kötü kokuların gelmeye başladığı ilk günden sonra acaba kaçımız o toplantı salonuna gidip olup bitenleri izledik?.. 
   Felaket “geliyorum” diye bangır bangır bağırırken bunu Lefkoşalı aydınlar ve medya mensupları olarak yapabilseydik, belki de çok önceden kötü gidişat konusunda bir kamuoyu baskısı oluşturabilecek ve felaketin göğüslenip savuşturulmasını başarabilecektik. Oysa sadece çok gecikmeli olarak olayın sansasyonuyla ilgilenildi ve kökenine inip çare üretme bağlamında tam bir basiretsizlik sergilendi… Hepimize yazıklar olsun!..    

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31