Salgın bir küf hastalığının Lefkoşa’nın ağaçlarını ve yeşilini mahvettiğini yazdım geçen hafta.

Duyarlı vatandaşlardan nice sözlü ve sayılı mesaj aldım. Kimi mesajı bu köşede yayımladım da. Ne ki, bu konuda yetki ve sorumluluk sahibi olanların kılını kıpırdattığına hiçbirimiz tanık olamadık.
  
Şimdi başkentimize dair yazacaklarım konusunda da yetki ve sorumluluk sahiplerinin derhal harekete geçeceklerini hiç sanmıyorum ama, bizim görevimiz yazmak. Tanıklık ettiğimiz durumları ve sorunları yazmazsak bizim de o “yetkili ve de sorumlu” kişilerden ne farkımız kalır!..
  
Hiç değilse bu konuda bir farkındalık yaratalım!..
     *       *       *
 
Metehan kavşağındaki trafik ışıkları günlerce devre dışı kaldıktan sonra söküldü. Peki niye söküldü bu ışıklar? Özellikle sabahları herkesin işine gitmekte olduğu saatlerde ve iş paydoslarında o kavşağın  trafik cehennemine dönüştüğü neden görülmedi?.. Sağdan gelen araçlar dönel kavşakta geçiş hakkını kullanırken, soldan gelenlerin vay haline!..
  
Besbelli dönel kavşaklarda trafik ışıklarına ihtiyaç olmadığı varsayımından hareket edildi. Ama öyle dönel kavşaklar var ki, mutlaka kontrollü geçişe acil ihtiyaç gösterir. Metehan kavşağı da işte o trafik birimlerimizden biri.
  
Gönyeli kavşağı da trafik ışıklarından yoksun. Ve her gün orada yaşanan trafik keşmekeşi gündemimizin önemli ulaşım meselelerinden biri haline geldi. Orada her gün ufaklı – büyüklü kazalar oluyor ve sürücüler canları avuçlarında yol alabiliyorlar.
  
Şimdi trafik ışıklarını sökmekle Metehan dönel kavşağını da tıpkı Gönyeli’nin kontrolsüz kavşağına benzettik.
  
Bugüne dek orada önemli bir kazaya tanık olunmamışsa, bu çok şanslı olduğumuzdandır. Ama anarşiyi şansa bırakarak trafikte kumar oynamak akıl işi midir?.. Trafik ışıklarının devreden çıktığından bu yana sırat köprüsünü çağrıştıran o kavşakta her an bir facia yaşanabilir. Gündüz ya da gece!..
 
     *      *      *
  
Eski otobüs duraklarının suyu çıkmışçasına yenilenmelerine değil de, bu işe girişilirken, yeni durakların daha elverişli olmasına neden özen gösterilmediğine taktım. Bu konu günlerdir kafamı meşgul  etmekte. Sorulara kafamda yanıt bulamadım bir türlü…
Nasıl yanıt bulayım ki?.. Yılın sekiz ayında kızgın güneşin altında kavrulan bir kente güneş geçirgenliği yüzde yüz olan ve hatta güneş ışınlarının etkisini daha bir artıran şeffaf otobüs durakları monte etmek hangi zekanın üründür?.. Bekleme mekanı olarak gölgelik ve serin yerlerin arandığı bir iklimde, özellikle o kavurucu yaz  günlerinde, güneş ışınlarını daha bir etkinleştirerek sera etkisi yaratan  bu camlıkların içinde hangi babayiğit durabilecek?.. İnsanları, sera etkisinde pişirme projesinden başka bir şey değildir bu.
  
Yaz günlerinde, insanlarımıza güneş altında on dakikadan fazla kalınmamasının sık sık telkin edildiği bu ülkede yine o insanları güneş geçirgenliği ürkütücü boyutlarda olan camdan, şeffaf otobüs durakları içinde saatlerce beklemeye mahkum etmek düşüncesizliktir.
    *       *       *
  
Başkentimize kazandırılmasını gönülden alkışladığımız Mahmut Paşa kapalı otoparkı gerçekten güzel bir eser. Ne var ki, otopark devreye girdiği halde çevre düzenlemesinin yapılması kaç zamandır ihmal ediliyor. Otoparkın güneye bakan yüzünü teğet geçen Kaymakam Sokağı, inşaat sırasında mahvedildi ve tamirine hala el atılmıyor. Her tarafı delik deşik edilen bu sokağın içinde simsiyah su boruları, yerlerine yerleştirilip kapatılmadan öylece durmakta.
  
Asfaltı yok edilen ve toz toprak içinde bırakılan bu sokak, yağmurlarla birlikte çamur deryasına dönüşmeye aday. Mahmut Paşa’dan hisara uzanan bu sokakta ailelerin o toz toprak içinde neler çekmekte olduğunu herkesin tahminine bırakırım…
  
Başkentimize trafik konusunda rahat soluk aldırtacak güzel ve örnek bir eser yaratıldı orada. Ama çevre düzenlemesinin de ihmal edilmemesi gerekir.

Kaynak: Kıbrıs Gazetesi 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31