KKTC denen bu kurumsal yapıda, yaşamımızı etkileyen ne kadar olumsuzluk varsa, hepsinin suçunu Türkiye’ye atarak kendimizi aklayıp paklamaktayız. Bu durum işin kolayına kaçmak, kendi kusurlarımızı örtmektir. Böyle olunca da bu ülkede hiçbir şey düzelmemekte, bilâkis her şey daha kötüye gitmektedir. Bilhassa genç nesil bunu KKTC’nin TC’nin işgâli altında olmasına bağlamakta ve kendi sorumluluklarından kaçmaktadırlar. Paralı özel üniversitelerden binlerce işsiz mezun olmasına rağmen, ayni bölümlere kayıt yaptırıp diplomalı işsiz ve cahiller ordusuna katılan bu gençlerin hiç mi suçları yoktur? Bilhassa askerliklerini de geciktirmek için baba parası ile yerel üniversitelerin bazılarında yüksek öğrenimlerini uzatıp, onbinlerce dolar daha baba parası yiyenler neden kendilerini sorgulamazlar? Bu arada özel üniversitelerin beden eğitimi, edebiyat ve İngilizce öğretmenliği bölümlerinden mezun olanlar hangi sektörde çalışmayı düşünerek o bölümleri seçmişler ve halâ seçmektedirler? Halbuki babalarının harcadığı onbinlerce dolar ile kendi işlerini kurarak ülke ekonomisine de katkıda bulunabilirlerdi. Hadi Türkiye istedi ve herkes kamuda istihdam edilerek üretimden koparıldık. Binlerce genci paralı ve kâr amacı güden özel üniversitelerde Türkiye istediği için mi okutuyoruz? Biraz da aynaya bakmayı bilelim dostlar.

                                            ***

On yıllar önce, Devlet Senfoni Orkestrası vardı. 1960’lardaki Sancaktarlık Binası olan binada faaliyet göstermekteydi. Devlet Senfoni Orkestrası müdürünün  kızı Londra’da müzik eğitimine başlayınca, Müdür kızının müzik eğitimi süresince Londra’ya KKTC Kültür Ataşesi olarak atandı. Müdür kızının eğitimi tamamlanıncaya kadar Londra’da başka bir görevde görevli olmasına rağmen, yerine Devlet Senfoni Orkestrası’na başka atama yapılmadı. Londra’dan döndüğü zaman eski görevine devam etti. MA Talat Başbakan iken özel kalem müdürünü KKTC Londra Temsilciliğine atamıştı. Halbuki o sıralarda KKTC Londra Temsilcisi olarak rahmetli Bengü Şonya görev yapmaktaydı. Talat’ın atadığı temsilciye de eş temsilci ünvanı verilmişti. Çok dürüst bir politikacı yeğenini bakanlığında özel kalem müdürü yapmıştı. Özel kalemin eşi İstanbul’da görevlendirilince, KKTC tarihinde ilk defa olsa gerek, yeğen müdür görevden alınarak müşavir yapılmasını talep etmişti. Ardından da vınnn ver elini İstanbul. Bunlar bilgimize gelenler. Ya bilmediklerimiz? Ne, ise son olarak da Hala Sultan Kolejinde müdür olan Yusuf İnanıroğlu eğitim sezonunun tam ortasında 2.5 yıllığına görevlendirme ile Mersin’e Kültür Ataşesi olarak atandı. Yerine ise LTL Müdürü Hala Sultan Kolejine geçici olarak müdür atandı. LTL’’ye ise muavin vekalet edecek. 2.5 yıl sonra İnanıroğlu Hala Sultan Koleji’ndeki yerine, geçici atanan müdür de LTL’deki görevlerine geri dönecekler. Tıpkı onlarca yıl önce Devlet Senfoni Orkestrasında yaşananlar gibi. Demek ki onlarca yıldır aynaya bakmadan TC’i suçlamaya devam ediyoruz. Bu atamaları Eğitim Bakanlığı’ndan da doğrulattım. Şimdi sıkı durun. İnanıroğlu Mersin’e neden atandı? Atandı, çünkü Beyefendi’nin eşi de Dışişleri görevlisi olarak Mersinde görevliymiş. Herhalde eşinin görev süresinin dolmasına 2.5 yıl kaldı ki İnanıroğlu 2.5 yıllığına atandı. Hergün bir şekilde Türkiye’li siyasileri bırakın, Türkiye’li bürokratlar tarafından da aşağılanmaktayız. 9 bin lira maaşla İnanıroğlu’nun ataşe olarak Mersin’e atanması nedir? Yağma Hasan’ın böreğidir. Fıkradaki Hoca Nasreddin’in “Ye kürküm ye” dediği gibi biraz da başkalarının yemesidir. Tüm bunları da bize TC mi yaptırmaktadır? Elbette TC’nin de çok hataları vardır ama baktığımız ayna öyle söylemiyor dostlar. Bu arada Maliye Bakanına sormak istiyorum. Nerede ne kadar kültür ataşemiz vardır? Bugüne kadar bu ataşeler hangi faaliyetlerde bulundular? Bu ataşelere yılda Maliyeden ne kadar maaş vs ödemesi yapılmaktadır? 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31