Konuya dair görüşlerimi daha sonra sunmak kaydıyla Karpaz yöresinden gelen okuyucu mektubunu sunuyorum:
  
“Sayın Ahmet Tolgay; 4 Ocak 2012 tarihli ‘Büyükkonuk, eko turizmin tetiklendiği beldemiz’ başlıklı yazınızı büyük bir zevkle okudum. Gerçekte tüm yazılarınızı büyük bir takdirle okumaktayım ve okuduğum zaman  ‘Son derece iyi niyetli ve vatansever bir yazarın yazısı ancak böyle olabilir. Ne mutlu Kıbrıs Türküne ki böyle yazarlar yetiştirebildi’ diye düşünmekteyim.
  
Bu yazıda Büyükkonuk Belediye Başkanı Sezai Sezen’in mücadelelerini de anlatıyorsunuz. Bunlar da son derece iyi niyetli örnek çalışmalar. Sn. Sezen’i bütün gücümüzle alkışlamamız ve desteklememiz gerekiyor. Onun Belediyenin harcamalarını karşılamaktaki güçlüklerini de anlıyoruz. Bölge halkının fakirliği ve çektiği sıkıntılar da vicdanlı insanları düşündürmekte ve rahatsız etmektedir. Ancak makalenizin son cümlesi insanı düşündürüyor. Bir anda en olumludan en olumsuza geçiyoruz. Yedikonuk sahilinde kurulmak istenen petrol dolum tesisine yeşil ışık yakıyorsunuz.
  
Petrol dolum tesisinin sakıncaları ‘Yedikonuk Sahilinde Petrol Dolum Tesisine Hayır Platformu’nun hazırladığı broşürde anlatılmıştır. Broşürde Yedikonuk sahilinin bugünkü durumunu gösteren resimlerle Kalecik petrol tesisinin bulunduğu sahilin bugünkü durumunu gösteren resimler yer almaktadır. Kurulmak istenen petrol tesisinden çok daha az zararlı olan Kalecik petrol tesisinin sahilde yaptığı tahribatın tüm vicdanlı insanlara konu ile ilgili doğru bir  fikir vereceğine inanıyorum.
  
Broşürde  ‘Yedikonuk sahili Kıbrıs’ın en güzel sahillerinden biridir. Buraya tehlikeli ve insan sağlığına zararlı değil, yararlı ve çevreyi güzelleştiren yatırımlar yapılmalıdır.’ cümlesi yer almaktadır. O zaman ne gibi yararlı tesisler olabilir sorusu akla geliyor.
  
Bilmekte yarar var ki, Yedikonuk sahili dünyada ender bulunabilecek güzellikte bir yerdir. Orada efsanevi ‘Yudi’ tepesi vardır. İlk yerleşim yerlerinden biri olan bu tepeyi geçmiş çağlarda korsanların kullandığı bilinmektedir. Tepenin denizle birleştiği bu efsanevi yere bölge halkına refah getirecek son derece yararlı tesisler yapmak mümkündür. Orası dünyanın en güzel turistik tesisleri, en güzel eğlence yerleri ve en güzel sağlık tesisleri yapmak için ideal bir yerdir.
  
Son zamanlarda dünyada üzerinde en çok durulan görüşlerden biri ‘Sağlık Serbest Bölgesi’ görüşüdür. Bunun için uygun bir bölge belirlenerek alt yapısı tamamlanır. İç ve dış yatırımcılara buraya yatırım yapma fırsatı verilir.
  
Böyle bir proje önce Dubai’de gerçekleşmiş ve sağladığı büyük yararlar nedeniyle tüm dünyanın ilgi odağı haline gelmiştir. Türkiye Sağlık Bakanlığı bu yönde çalışmalar başlatmakta gecikmedi. İlk adımın Samsun’da atılması beklenmektedir. Arkasından Bursa ve diğer illerde de benzer adımlar atılacaktır.
   
‘Serbest Sağlık Bölgesi’ projesinin sağladığı büyük yararlar ‘Serbest Eğlence Bölgesi’ oluşturma düşüncesini de ortaya çıkarmıştır. Şimdi dünyanın çeşitli ülkeleri bu iki proje üzerinde durmaktadır. Ne var ki hiçbirinin elinde Yedikonuk sahili kadar güzel ve uygun bir yer yoktur.
  
Unutmamak gerekir ki Yedikonuk ve Karpaz sahilleri dünyanın en güzel sahilleri arasında yer almaktadır. Burada halkın sağlığına ve ekonomiye katkı sağlayacak, ülke güzelliklerini azaltmayıp artıracak birçok proje uygulanabilir.
  
Bu olumlu projeler üzerinde durmayıp halka ve doğaya ölüm getirecek bir proje üzerinde ısrar etmek bir cinayet ve insanlık suçudur.

En derin saygılarımla,
Hasan Ersoy”


Kaynak: Kıbrıs Gazetesi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31