Ben Başbakan İrsen Küçük’ün yerinde olsam, iki konuyu hedeflerdim. Birincisi Anayasa, ikincisi seçim. Bu ateşten gömleği giymek isteyenler halka giderler ve seçim sonucunda yapacaklarını açık açık söyleyerek oy isterler. Demokrasilerde “Reform“ başka türlü yapılamaz.

İrsen Küçük veya bir başka Parti Başkanı,”Yeni seçim bildirgesi” ile Partisinin başında seçime girip yetki alırsa, uygulamada sıkıntı çekmez. Halkı arkasına almış olur. Çünkü önceki seçimi kazanan UBP’nin başında İrsen Küçük yoktu. Parti içi yarışla o konuma geldi. Yani seçimi taşıyan Eroğlu ve kadrosu idi. Hem Partide, hem Hükümette hem de ülkede yaşanmakta olan olaylar erken seçimle rayına oturtulabilir.

“Başkanlık sistemi” ve Kıbrıs sorununa çözüm, bir yerde yeni Anayasa hazırlanmasını da gündemde tutuyor.Dolayısıyla bir taşla iki kuş vurarak her iki görevi de ard arda yapmak bu kargaşaya çözüm getirir. Başkanlık sistemi kabul edilirse, hem devlet yapısı değişeceğinden, hem “Devlet Başkanını”, hem de yeni sisteme göre oluşturulacak çift Meclisli yapıyı oluşturmak üzere Temsilciler Meclisi ile Senatoyu seçip,  öyle veya böyle  tıkanan demokrasimizin önünü açarız.

Anayasa hazırlamak üzere son Kurucu Mecliste yapıldığı gibi mevcut milletvekillerinin sayısı kadar kişiyi “Meslek teşekküllerinden” ve şimdi varolan Üniversitelerimizden seçip “Kurucu Meclis” oluşturulur. Anayasa çalışması için de 6 aylık süre sınırı getirilir. Anayasa, seçim Yasası ve Siyasal Partiler Yasası hazırlanarak seçime gidilir. Anayasada  belirtilen tüm yetkiler seçilmiş ve  atanmışlarca kullanılır. Yasak duvarı kalmaz.

Bu KKTC’ye nefes alma olanağı verir ve tam kişilik kazandırır. Temsilciler Meclisinde en az Lise düzeyi aranırken, Senato’da Üniversite mezunluğu ve ülke çapında seçim koşulu getirilerek KKTC’nin düzeyi yukarı çekilir.
                   
Dünkü yazımı okuyan ve ilgi gösteren okurum, telefona sarıldı ve hayretini yüzüme söyledi. Yazıda vardı ama o az daha derin bilgi istiyordu şu petrol ve doğal gaz için... Öyle ya herkes meydanlarda maaş ve hak kavgası yaparken, denizin derinliklerinde yatan petrol ve gaz konusunu gündeme taşımak  bazılarına ters geldi. Ya ana konudan kaçtığımı, ya da konuyu  bir yerlere itmek istediğimi ileri sürenler oldu.

Televizyonlarda yapılan açık tartışmalara baktığımda, Milli Davanın tozunun nasıl atıldığına tanık oldum. Bana göre konu Kıbrıs’a gönderilen para olmaktan öteye taştı. KKTC’ye yapılan yardım rakamlarına baktığımızda bunun maaşla ölçülmesine olanak olmadığı görülür.Bunun içinde savunma ve yatırım giderleri olduğu kadar  yatırım kredileri de vardır.Burada  kaç KKTC firmasına yüzde kaç kredi verildiği de sorgulanmalıdır. Yine ihalesi Türkiye’de yapılan kaç yatırım ve bunların tutarına bakarak ne kadarlık bir dilim harcanmıştır? ”KKTC’ye 700 milyon kredi ve yardım yapıldığı” söylenmesi anlam ifade etmez.

Dün Kıbrıs Türklüğü için önem taşıyan Kıbrıs, o gün de bugün de (Kim ne derse desin) Anavatan Türkiye için stratejik önemini korumaktadır. Ancak konu karada ve denizde petrol ve doğal gaz yatakları olunca Kıbrıs adasının önemi bin kat artmaktadır. Bu Avrupa Birliği, ABD, İngiltere ve Rusya için “Stratejik “ önem taşırken, Anavatan Türkiye’nin 40 mil güneyinde, yani burnunun dibinde bulunan bir Kıbrıs’ın önem taşımadığını söylemek için deli  veya önyargılı olmak gerekir.

Artık Kıbrıs’ı konuşurken petrol ve doğal gaz kaynaklarına bakarak konuşacağız.Bu sadece Kıbrıs Türkünün değil Türk Ulusunun geleceğini ilgilendirir. Bu zenginlik uğruna terlemek ve de nimetlerinden yararlanmak için genç kuşağın bilgi,deneyim ve girişimine gereksinimiz vardır.

İşte geleceğin politik kadroları bu yükü yüklenmeye hazır olmalıdırlar. Bir bardak suda boğulmaya değil... Bence  asıl gündem budur ve de birileri bunu gözümüzden kaçırmak istemektedir.

Bu oyuna gelmeyelim. KKTC’yi yenileyerek ayakta tutalım.
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31