Birkaç günden beri takvim yaprakları yeni bir yılı göstermektedir. Bu nedenle Noel’den ve yeni yıldan söz etmek istiyorum.

Yeni yıl kutlamaları bütün toplumlarda vardır. Güneş veya ay takvimlerine göre, doğal tarımsal faaliyetlere bağlı veya yaşamdaki bir olayın temel alındığı farklı yılbaşı hesaplamaları vardır. Farklı kültürlerde değişik zamanlarda belirlenen tarihler eskinin bitişi, yeni yılın başlangıcı kabul edilmektedir.

Jülyen takviminin yerine Papa XIII. Gregory tarafından yaptırıldığından onun adıyla anılan Gregoryen Takvimini (Miladi takvim) kullanan ülkelerde 31 Aralık’ı 1 Ocak’a bağlayan gece yılbaşı gecesi olarak adlandırılmaktadır.

Yeni yılın gelişi bütün dünyada kutlanan geniş kapsamlı bir etkinliktir. İnsanlar başarılarını ve başarısızlıklarını değerlendirmekte, yeni bir yıla temiz bir sayfa ile girmeye, geleceğe umutla bakmaya çalışmaktadırlar. Yılbaşı gecesinden sonraki günler insanlar arasında alışkanlık yapıncaya kadar yeni yıl olarak adlandırılmaktadır.

Hıristiyanlar arasında Hz. İsa’nın doğum tarihi olarak kabul edilen 25 Aralık’ta başlayarak bir hafta süren Christmas/Noel kutlamaları dini bir etkinliktir. Batı Hıristiyanları tarafından 25 Aralık olarak kabul edilen Hz. İsa’nın doğum günü, doğu Hıristiyanlarınca 6 Ocak olarak kabul edilmektedir.

Sadece bir takvim yenilenmesi olan yılbaşının hiçbir dini özelliği bulunmadığı halde Noel ve yılbaşı kutlamaları Türkiye’de ve ülkemizde birbirine karıştırılarak bir tartışma yaşanmaktadır. Bütün insanlığa mal olmuş bir davranış olarak değerlendirilmesi gereken kutlamalar, bazı çevrelerde dinsel ve kültürel yozlaşma olarak görülmektedir.

Farklı kültürlerde yılbaşı olarak kabul edilen günlerde özel olarak hazırlanmış yiyecek ve içecekler tüketilmekte ve çeşitli eğlenceler düzenlenmektedir. Yılbaşı için özel ve farklı yemekler hazırlanması yaygındır. Yılbaşı gecesini genellikle akrabaların, yakın komşuların ve sevenlerin özel hazırlıklarla bir araya gelinen evlerde, eğlence yerlerinde veya turistik tesislerde birlikte geçirmesine çalışılmaktadır.

Birbirine karıştırılan Noel ve yeni yıl kutlamalarının vazgeçilmezleri arasında yer alan çam ağacı süslemeleri ve Noel Baba inancı konusundaki gelenekler giderek önemli yer almaktadır. Bazı ülkelerde Christmas/Noel ve yılbaşı etkinlikleri için büyük ve özel bir sanayi yaratılmıştır.

Birçok dinsel gelenekte yeşil ağaç verimlilik, bereket ve üretkenliğin sembolü olarak kabul edilmektedir. Hıristiyan geleneğinde “Hayat Ağacını” temsilen Hz. İsa’nın doğum gününde yeşil bir ağaç süslemek ve bunun dallarına çeşitli hediyeler asmak âdeti ortaya çıkmıştır.

Santa Claus adıyla bilinen Noel Baba, Hıristiyanlarca IV. yüzyılda yaşadığı ve İznik Konsili katılımcılarından birisi olduğu ileri sürülen Myra (Demre) piskoposu Aziz Nicholas olduğu söylenen kişi tamamen bir efsanedir. Noel’de gökyüzünde rengeyiklerinin çektiği bir kızakla, yerde ise eşekle veya yaya dolaştığına ve evlere bacalardan inerek çocuklar ve fakirler başta olmak üzere insanlara hediyeler bıraktığına inanılmaktadır.

Her yılbaşında yeni bir yıla girmenin heyecanı insanları sarmakta ancak her yeni yıl süratle eskimekte ve daha önceki yılları aratmaktadır. Her yeni yılda kişisel olarak neler yaşayacağımız ve ülkemizde neler olacağı heyecanı yaşanmakta, fallara bakılmakta, tahminler yapılmaktadır. Yeni yılın şans getirmesi dileğiyle kumar oyunları artmaktadır. Daha iyi bir hayat için planlama yapılmakta daha iyi şeyler düşünülmekte, daha iyi bir insan olmak adına sözler verilmektedir.

Senenin ilk günü ne yapılırsa, o yılın aynı şekilde devam edeceği inancıyla yılın ilk günü ve özellikle ilk dakikaları oldukça ciddiye alınmaktadır. Bir önceki dilekler gerçekleşmese de yeni yılda yeni dilekler tekrarlanmaktadır. Yeni yılın ilk günü, mutluluğa ulaşmanın mümkün ve gerçekçi olabileceğini düşündüren gün olarak diğer günlerden ayrılmaktadır.

Ben de herkes gibi 2015 yılına yeni umutlar yeni düşüncelerle giriyorum. Yeni yılın Kıbrıs'a AKILCI bir seçimden sonra çözüm getirmesini ve tüm dünyada barış yılı olmasını dilerim. İyi kalpli ve iyi düşüncelere sahip olan herkesin yeni yılını kutlar, 2015 yılında her şeyin düşündüğünüz iyilikler kadar güzel olmasını dilerim.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31