Farklı ülkelerde farklı siyaset teorileri karşımıza çıkmaktadır. Siyaset’in bin bir yüzü ile karşılaşırız. Teori pratikle buluşunca binbir şekle girer, teori kendine yeter durumunu kaybeder ve yeni teoriler ortaya çıkar. Siyasette doğru yoktur. Herkesin keni doğrusu vardır. Siyaset Bilimi kuramlarını yazanlarda insanlar değil midir? Sonra bir kavga bir karmaşadır da çıkar. Kahvehane kültürünün varlığını koruduğu ülkelerde, kahvede oturan bireylerin siyasette önemli yerleri bulunur. Amcalar, dedeler, abiler birer siyaset bilimci edası ile tartışır dururlar toplumsal sorunları. Aslında gerçek siyaset onarın yaptığıdır. Tabandan gelen ses onlardan çıkar. Erkek egemen bir bakış açısı oldu diyorsanız, kadınların da toplanıp ülke ekonomisini değerlendiği gerçeğini gözardı etmemelisiniz. Fasülyenin fiyatından yağa yapılan zamma kadar ancak mutfaktaki kadın ekonomik durumu değerlendirebilir. Eğitimlerini tamamlamış olmalarına rağmen ülkelerinde işsiz kalan gençler iyi bilir sosyal sorunların neler olduğunu. Ve bu durumu onlardan daha iyi anlatamaz hiç bir siyaset teorisi.

Yerel siyasetin önemi üzerine yazılan yazıların sayısı saymakla bitmez. Yerelden ulusala, ulusaldan küresele siyaset artık gereklilikten çok bir zorunluluk halini almıştır. Türkiye’de ve KKTC’de yerel seçim arifesindeyiz. Her ülkenin kendine ait seçim çalışmaları ve propoganda araçları bulunmaktadır. Eskiden Kıbrıs yerel medyasında yerel seçimler ile ilgili bol gürültülü programlar olurdu. Adaylar arasında bitmek bilmeyen söz savaşları olurdu. Sanırım artık tartışacak konu bulmakta zorlanıyoruz. Şimdiye kadar ülkede, sosyal medyada yer alan iki üç haber ve yerel basında adayların kimler oluduğu konusunda iki üç cümleyi geçmeyen haberlerden başka bir bilgiye rastlayamıyoruz. Her seçim dönemi Kıbrıs Türk halkı “bizler siyasi görüşlerimizi kişesel savaşlara dönüştürmüyoruz” deyip övünürler. Arkadaşız fakat farklı gruplardanız gibi bir durum. Medyada sabah haberlerini okuyan yorumcular kendilerine has yorumlarını yaparlar. Nasıl olsa eleştir eleştir bitmez ki Kıbrıs’taki siyaset.  Peki sorunun temeli ne zaman tartışılacak. KKTC’deki yerel yönetim sisteminin sürdürülebilir bir yapıya kavuşturulması için daha kaç seçim beklenecek?

Türkiye’de yapılan yerel seçim propagandalarında mahalle muhtar adaylarının bile yeni yönetim, çağdaş yönetim vaadlerini görmekteyiz. Temsil ettikleri partinin genel başkanları ile çekilmiş fotoğrafları ve yapılması hedeflenen işler, halka sunulmaktadır. Şu an Türkiye’de yerel seçimler adeta genel seçimler edası ile devam etmektedir. Farklı farklı partilerin bayrakları ile donatılmış meydanlarda adaylar, kentleri yönetebilmek için parti genel başakanları ile birbirlerine güç vermektedirler. Bizde ise kimsenin konuşacak mecali kalmamış, neye dokunsan sorun neyi tartışsan sorun. Çünkü sistem temelinden bozulmuş biz ise halen seçim derdindeyiz. Sistemi yönetecek kişileri seçmeden önce bir sistem kurmayı başarabilseydik keşke. Sonra sistemi eleştirir dururduk. Suçlu aramak ise amacımız suçlu çok buluruz. El birliği ile sistemi düzelmek ise amaç, o zaman çok zor işimiz. Bunca yıldır, toplumun ortak paydalarını buluşturup, 300.000 nüfuslu bir ülkeye sağlıklı bir yerel yönetim sistemi oluşturmayı başaramadıysak, yerel yöneticilerin bu seçimlerde kendilerine değil sistemin düzeltilebilmesi için çalışması, emek harcaması gerekecektir. Bu da önce ihtiyaçların berillenmesi ile başlar, yenilik dediğin tabandan başlar. Yoksa siyasetçiler ister yerel ister küresel olsun halk için vardır, halk ile de var olmaya devam edecektir. Yoksa halkın yerelden küresele siyasete değil, sürdürülebilir bir yapıya kavuşturulmuş sistemlere ihtiyacı vardır.          

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31