Geçtiğimiz Hükümet döneminde, Bakanlar Kurulu aldığı bir kararla, bulgur ve parmak patates ithalâtına kısıtlama getirmek maksadı ile, bu iki ürünü ithâl eden tüccarlara, ithalâtlarının bir kısmını yurt içinden karşılama zorunluğu getirdi. Yani yasak getirmedi. Bir ton bulgur veya bir ton parmak patates ithâl eden tüccar, bir ton da yerli bulgur ile bir ton da yerli parmak patates almak zorunda olacak. Bu şekilde, bu yıl bolca üretilen ve elde kalıp satılamayan yerli bulgur ve patatesin satılması hedeflendi. Ticaret Odası hemen ayağa kalkıp önce eski hükümetle, şimdi de yeni Hükümet ortakları ile görüşüp bu kararın yanlışlığını ve kaldırılmasını savunuyorlar. En önemli endişelerinin de, bu kararın örnek teşkil edebileceğiymiş. Keşke bu ve benzer kararlar örnek teşkil edebilse ve binlerce üretici malına gerçek değerinden alıcı bulabilse.

Ticaret Odası Heyet Başkanı Vargın Varer, UBP Genel Başkanı Özgürgün’ü ziyaretlerinde önce yeni Hükümeti yağlayarak, “Yeni kurulan oluşumun toplumun önünü açacağını (Nasıl açacaksa), ekonomik programın önemli ve değişik reformlar içermesinden duydukları memnuniyeti kaydederek hükümetten icraatlar beklediklerini” söyleyerek söze başladıktan sonra, sözü parmak patates ve bulgur konusuna getirerek, hangisini kastetmişse, bu kararın piyasanın %40’nı tek bir firmanın tekeline vermek olduğunu da söyledi. Eğer bulgur üreticisini kastetmişse, bu üreticinin malını aldığı yüzlerce buğday üreticisini unutmasın. Ayni şekilde parmak patates üreticisinin de arkasında yüzlerce patates üreticisi bulunmaktadır. Ben bugüne kadar piyasanın yüzde yüzünü kontrol eden parmak patates ithalâtçıları ile birlikte bulgur ithalâtçılarının da kaç kişi oldukların Sayın Varer’den açıklamasını isterim. Tümü de bir elin parmaklarını geçmez. Yani dört beş tüccarın hatırı için, yüzlerce yerli üreticimizin malı elde kalsın ve çöpe dökülsün. Üstelik tüccara yüzde yüzlük bir yasaklama da getirilmemiştir. Sadece ithâl edeceği bulgur ve parmak patates kadar yerli bulgur ve parmak patates alımını geçici olarak zorunlu kılmıştır. Dediğim gibi, keşke %100 yasaklama getirseydi de bu karar diğer yerel ürünler için de örnek teşkil etseydi. Üretmeden, katma değer yaratmadan bu ülke nasıl sağlıklı bir ekonomik büyüme gerçekleştirecektir? Birkaç para babası tüccar için, yerli üretim baltalanmamalı, bilâkis her daldaki yerli üretim korunmalıdır. Benzer kararlar

Otellerimizde kullanılan ithâl peynir, meyve suyu, su, et ürünleri gibi ürünlerde de alınmalıdır. Çünkü birçok otel bu halkın devlete ödediği vergilerle devlet tarafından çeşitli şekilde sübvansiye edilmektedirler. Bu topraklarda var olacaksak üreterek var olacağız. Tüccarlarımız bunu böyle bilmelidirler.

Yazımı yazmaya başladığım sırada Gönyeli Yenikent’te elektrikler gitti. Arızanın iki telefonu da cevap vermiyordu. Birbuçuk saat bekledikten sonra jeneratör yardımı ile yazımı tamamlayıp gönderiyorum. Batsın artık bu Kıb Tek. Kıb Tek’i yönettiğini sananlar da kurtulsun biz de.    

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31