Çevre Yasası Cumhuriyet Meclisinden oybirliğiyle geçti. Sayın bakan basın toplantısı düzenleyerek bunun propagandasını da yaptı. Marifet yasa geçirmek değil, geçirilen yasaları harfiyen uygulayabilmektir. Çevreyle ilgili nice mevzuatımız vardır ama bunlara gereken duyarlılık gösterilmiyor. Şimdi meclisten çevre konusunda kapsamlı bir yasa geçirilmiş! Acaba bu yasa kafalara da geçirilebilecek mi? Yaşamakta olduğumuz acı deneyimler karşısında bu soruyu sormak zorundayım. Çığırından çıkan egzoz gazları denetimsizliğine dair hükümetin ve çevrecilerimizin hiçbir girişimde bulunmamasını yadırgıyorum. Egzoz gazları konusundaki mevzuat zerrece ırgalanmıyor.
  
Rahat soluk alma hakkımız adına geçenlerde bazı çevrecilerimizin yaptığı etkinliği tabii ki takdirle karşıladım. Ama sadece Teknecik elektrik santralına odaklanan bu etkinlik yetersizdi. Evet; filtresiz elektrik santralı gerçekten ve kesinlikle önemli bir çevresel sorunumuz. Ama çeşitli boyutta ve nitelikte on binlerce aracın her gün salgılamakta olduğu zehirli gaz bulutlarının yanında Teknecik elektrik santralının yarattığı bölgesel sorun hiç kalır. Hava kirliliğimizin yüzde 40’ı egzoz gazlarındandır.
  
Teknecik santralının kronikleşen sorununu gündeme getirmek için düzenlenen etkinliği televizyon ekranında izlerken, yanımda çevreye duyarlı bir dostum vardı. “Arkadaşların şu paradoksuna bak” dedi. “Zehirli gazlar konusunda düzenlenen bir protesto eylemine 4 çarpı 4 devasa arazi araçlarıyla geldiler. Bu araçların çevre dostu olmadığını, bunların havamızı en fazla kirleten canavarlar arasında sayıldıklarını çok iyi bildikleri halde yine de bu paradoksa düşüyorlar.”
  
Egzoz gazı dehşetini her fırsatta gündeme getirmekte ve ilgilileri uyarmaktayım… Bu bağlamdaki uyarılarımı Ünal Üstel’in çevreden sorumlu bakanlık koltuğuna oturduğu günden bu yana kaç kez yaptım. Ne ki, bu konuda hiçbir kıpırdanma göremiyoruz.
  
Devlet denetiminden çıkan egzoz gazlarının havamızı kirletmesi doludizgin gitmekte…Bazı çevreci dostlar şu espriyi yapmakta: “Çevreden sorumlu bakanımız Ünal Üstel’in ülkede hiç durmaması bu yüzden. Ülkede kalıp egzoz gazlarından zehirlenmektense dünyayı gezip rahat soluk alıyor!..”
  
Burada tekrar yineliyorum: Santralın bacasını filtrelemek devlet için önemli bir maliyeti gerektirir. Oysa  egzoz gazlarını denetlemek, para harcamadan başarılacak işlerden biridir… Egzozundan zehirli gaz saçan araçların trafikten dışlanması ve sahiplerinin cezalandırılması için polis teşkilatımıza emir vermek yeterlidir.
  
Egzozlardan gün 24 saat ülkenin her yanında salgılanmakta olan zehirli gazların ölümcül etkisi, o santralın salgıladığı zehirlerin toplamından çok daha yüksektir…
  
Birkaç ay önce bu uyarıyı yaptığımda Çevre Dairesi Müdüründen egzozlarından zehirli gazlar saçarak dolaşmakta olan arabaların yakalanması için polis teşkilatından yardım istendiği açıklaması gelmişti. Bu açıklamayı da köşemde yayımladım. Ama o günden bu yana zehir saçarak dolaşan araçlarla ilgili polisiye önlem alındığına tanık olamadık.
Ülkemizde egzoz  emisyon ölçümlerini zorunlu kılan yasa var… Peki de bu yasa gerekleri yerine getirilmeyecekse neden geçirildi? Bu ölçümün yapıldığına dair belge sunamayan sürücüler anında cezalandırılırlar… Araç muayene testlerinden geçirilmezler… Ama,  göz göre göre zehir saçan arabasıyla dolaşan kanser üreticilerine karşı hiçbir yasal önlem alınmaz… Bu nasıl bir saçmalıktır?
  
Egzoz gazları ölümdür. Bu gazlar, karbon monoksit, nitrojen oksit ve kurşun gibi kirletici zehirleri yüksek oranda içerir. Havadaki bu kirlilik, kansere, kalp ve solunum hastalıklarına;  erkeklerde iktidarsızlığa ve sperm sayısının azalmasıyla kısırlığa yol açmakta. Donanımları kusurlu bir taşıt, günde 2 kilogramın üstünde öldürücü gaz salgılar…
  
Sadece yerel değil, evrensel kirlenmeye de ülkemizden katkı koyuyoruz. Ulaşım sektörü, dünyamızda küresel ısınmayı tetikleyen sera etkisini yaratan gazların yüzde 20’sini tek başına üretmektedir...
  
Bu ölümcül gaz bombardımanına karşın önlem alınmaması, akla şu absürt soruyu getirmekte: Yetkililer, yasemin kokusunu çoktan yitiren bu ülkede, egzoz gazı kokusunu çok mu sever?

Kaynak: Kıbrıs Gazetesi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31