Kredi kartları konusunda yaşanan sorunların toplumsal bir ekonomik bunalıma dönüştüğü gerçeğinden hareketle geçen Eylül ayında bu köşede yayımladığım yazıdan sonra okurlarımdan nice mesajlar aldım. Mesajlarda bu toplumsal olayı köşeme taşıdığımdan dolayı memnuniyet belirtilirken, bana pek çok da kredi kartı vukuatı aktarıldı. Bunları köşeme taşımaya kalkışsam, günlerce sürecek dizi yazı oluşur.
  
Bu arada bazı sitelerde internet ortamına da taşınan o yazımın aldığı yoğun girişler, kamuoyumuzun o konudaki duyarlılığının bir başka açık göstergesidir.
  
Gelin görün ki, kamuoyumuz kredi katları sorunlarına bu denli duyarlıyken yazıda vurgulanan acı gerçeklere bankalardan herhangi bir tepki gelmedi. Oysa faizlerle ilgili olarak banka çıkarlarının korunabilmesi adına aynı süreçte yığınla açıklama yapıldı. Gönül ister ki, benzeri bir duyarlılık banka müşterilerinin kredi kartları bağlamındaki hakları konusunda da gösterilsin. 
  
Ekonomik yaşamımızda çek sisteminin canına okundu. Karşılıksız çekler piyasamızın altını üstüne getirdi.  Yaşanan bunalım, çek – senet mafyalarının bile ülkemizde devreye girmesine fırsat verdi.
  
Şimdi de bir kredi kartı felaketi yaşanıyor. Karşılıksız çekler olayının tavan yapmasından sonra bankalar artık çek yetkisi verecekleri kişiler için ince eleyip sık dokumaya başladılar. Ne var ki, kredi kartı istismarcılığının önlenebilmesi adına konulması gereken kurallarda ise geç kalınıyor.
  
Kredi kartlı alışverişlerde bankalar arasında ciddi rekabet var. Her banka kendi kredi kartının kullanılmasını teşvik için müşterisine çeşitli avantajlar sunmakta ve sürekli olarak bu avantajların reklamını en etkili biçimde yapmaktadır.
  
Tabii ki, bankaların tüketimi teşvik eden taahhütlerini ne denli yerine getirmekte olduklarını da müşterinin yakından denetlemesi gerekir. Bu denetimi yapanlar kimi zaman acı sürprizlerle karşılaşmakta ve müşterisi olduğu bankanın samimiyetsizliği karşısında şoka uğramaktadırlar.      
  
Örneğin kredi kartlı harcamayla kazanmanız gereken puanlarla oynandığını görebilmektesiniz. Bu puanlar para yerine geçmektedir. Dolayısıyla haksızca gasp edilen her puan müşterinin hakkına saldırıdır.   
  
Örneklemeyi detaylandırarak sürdüreyim: Kredi kartlı harcamalarda size vaat edilen yüzde 1’lik bir kazançtır. Yani her 100 TL’lik harcamada 1 TL kazanacaksınız.
  
Ama çoğu zaman uygulamada öyle olmuyor. Kredi kartıyla ödeme sırasında müşterisi olduğunuz bankanın posunda işlem yapmaya özen gösterdiğiniz halde, harcamalarınızda hiç puan kazanmadığınızı da gözlemleyebiliyorsunuz. Ya da 100 TL’lik harcamanızın karşılığı olarak 1 TL kazanmışken, birkaç gün sonra aynı harcamayı aynı mal ve hizmet konusunda yaptığınız halde hesabınıza sadece 5 kuruş işlendiğine tanık olabilmektesiniz.
  
Dahası, biriken puanlarınızın durduk yerde gerilediğini; örneğin 50 puanın 45 puana düştüğünü de elinize tutuşturulan satış fişinden hayretle izleyebilmektesiniz.
  
Daha da beteri, harcamalarınızla ilgili kredi kartı hesap özetlerini size hiç göndermeyen, ya da ödemenizi yapmanızdan günlerce sonra ulaştıran bankalar da vardır. Oysa doğru ve gerekli olan bu hesap özetlerinin her ay hesap kesim tarihi ile son ödeme tarihi arasındaki bir haftalık süre içinde müşteriye ulaştırılmasıdır.
  
Durumdan şikayet ettiğinizde “e – mail adresinizi veriniz hesap özetinizi oraya gönderelim” diyorlar. İyi de kardeşim, herkesin bilgisayarı, interneti ve e - mail adresi mi var?.. En pratiği ve doğalı, hesap özetini müşteriye zamanında yazılı olarak ulaştırmaktır.   
  
Sözün özü, çağdaş bir gereksinim olarak bizim ülkemizde de gittikçe yaygınlaşıp günlük yaşamın vazgeçilmezleri arasına giren kredi kartları bağlamında yaşanan ciddi sorunlar var. Hem bankaların ve hem de kredi kartlarından yararlanmakta olanlarımızın gündemdeki sorunları ciddiyetle gözden geçirmelerinde ve hatta Merkez Bankası’nın bu konuda da denetleyici gücüyle acilen devreye girmesinde yarar var.
  
Kendi hakları ve alacakları konusunda son derece duyarlı olan bankaların, aynı duyarlılığı müşterilerinin hakları ve menfaatleri konusunda da göstermeleri gerekir. Dilerim şu sorular bu kez de boşlukta kalmaz:
  
Kredi kartı taşıyıcısına taahhüt ve vaat edilen puanlar neden verilmez?.. Puan takdirinde her seferinde neden farklı uygulama yapılır?.. Puan kesintileri neden yapılmakta ve müşterinin kazanılmış puanları düşürülmekte?.. Ekstrelerin müşteriye zamanında ulaştırılmasına neden özen gösterilmez?..
  
Bu soruların muhatabı olan önemli bankaların isimlerini açıklamak zorunda kalmadan onların durumu aydınlatan açıklamalarını artık yapmalarını dilerim.       

Kaynak: Kıbrıs Gazetesi

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31