Türkiye’den gelecek olan suyun yönetimi ile ilgili olarak KKTC ve TC arasında kriz varmış. Nitekim CTP Başkanı ve perde gerisinde Başbakan olan MA Talat, geçen hafta basının bazı temsilcileriyle buluştuğu toplantıda, bunu doğruladı ve “İrsen Küçük’ün imzaladığı Mali Protokolda bir zafiyet var, ancak hükümetimiz gerekli müzakereleri yürütüyor” dedi. Talat’a göre bir “Su Kurumu” kurulacak. Su Kurumu’nda görev alacak kişilerin uzman kurumlarca (Nasıl uzmanlarsa?) performans değerlendirmesi ile çalışmasını sağlayacaklarını söyleyerek, çoğunlukla bağımsız uzmanlardan (?) oluşacak bir kurum hedeflediklerini söyledi. Oluşturulacak olan Su Kurumu bir üst otorite olacakmış. Yerel Yönetimlerdeki su dağıtımı ise birçoğu batık belediyelerin ortaklığında kurulan “Beski” tarafından yürütülecekmiş. Talat Su Kurumu’nun Lefkoşa Arıtma Tesisi dahil atık, hatta göletlerde biriken suyun tarımda kullanılması konusunda da etkin olmasını hedefliyoruz dedi. Breh breh, analar ne aslanlar doğurur. Bugüne kadar Lefkoşa Arıtma Tesisinden çıkan arıtılmış atık sular ile göletlerde biriken suyun tarımda kullanılması için ne yaptınız? Elinizi tutan mı vardı? Perde önündeki Başbakan Kalyoncu da ayni konuda bir TV programında yaptığı açıklamada, “Su Kurumu’nda yer alacak elemanlar, Mimar Mühendisler Odası ile Mecliste yer alan siyasi partilerin belirlediği elemanlar olacak. Bununla beraber Hükümetin atayacağı profesyonel bir başkan olacak düşünülen budur” dedi. Siyasallaşmanın daniskası. Bugüne kadar KKTC’de siyaset nereye el attı da hayır etti? Kıb Tek’e Akim’i atadınız, adam orada derebeyliğini ilân etti. Milletvekiliniz Özgür bile, atadığınız Kıb Tek Yönetimi için “Meşrulaştırılmaması” gerektiğini söyledi. UBP’nin atadığı başkan da partimin emrindeyim demekten utanmıyordu.                                                                                                                                     

                                          ***

Türkiye’den gelecek suyu neden yönetemeyizi irdeleyelim. Yıllardır Haspolat Atık Su Arıtım Tesisinde arıtılan günlük 30 bin tonun üzerindeki suyu bugüne kadar ne yaptık? Bu sudan kimler faydalandı ve Lefkoşa Belediyesi’nin kasasına kaç kuruş girdi? Göletlerde biriken suları nasıl değerlendirdik? Bir sermayedarın çim sulamak için bölgesindeki 4 su kuyusu ile göletleri kurutması karşısında ne yapıldı? Dünkü gazetelerde Alagadi Plâjındaki insanlarımızın bıraktığı çöp yığınlarının resmi vardı. Alagadi hangi Belediye hudutları içindedir? Bir plâjı yönetemeyen bu belediye mi suyu yönetecek? Ya Boğaz Piknik Alanı ile Girne Limanı’na ne demeli? Güya Turizm lokomotif sektörmüş de, Girne’de KKTC Turizminin incisiymiş. Her ay hem belediyelere, hem Kıb Tek’e hem de belediyelerin sokak aydınlatma borcundan dolayı yine Kıb Tek’e aylık ilâve olarak ödediğimiz 5.5 liralara rağmen sokak lâmbalarının tümünün yanmasını sağlayabildik mi? Ya karayollarında yanmayan aydınlatma lâmbalarının yanmamasından hangi uzmanlarımız (!) sorumludur)? Bizim değil, Türkiye’nin yaptığı karayollarımızın bırakın büyük bakımlarını, küçücük, mini minicik bakımlarını yapmaktan aciz olanlar mı Türkiye’den gelecek olan suyu yönetecek. Bugün Karpaz Lefkoşa, Mağusa Lefkoşa yolları yani ana yollar, aylardır, bazıları yıllardır kapatılmayan tehlikeli çukurlarla doludur. Bilhassa Haspolat Lefkoşa anayolunun sol şeriti bu çukurlarla doludur. Nerededir bu Karayolları Dairesi. Daha geçen bu küçük ama tehlikeli bir çukur yüzünden Afanya girişinde iki araç yüz yüze çarpıştı. Bu mini minicik bakımı yapmaktan aciz devletin aciz dairesi, ve onları oralara atayanların atayacakları Su Kurumu ile birlikte çoğu batık belediyeler mi Türkiye’den gelecek suyu yönetecek? Yönetemeyiz be annem. Ancak ille de Kıbrıslı Türklerin yönetmesini istiyorsanız, Kıbrıs Türk Özel Sektörüne bir konsorsiyum kurdurun. Onlar bu işe talip olsunlar. Siyasiler hiç karışmasın. Özel sektör tek başına bu işe girmek istemezse, Türkiye’den gelecek şirketle ortaklık kursunlar. Suyu da yüzümüze gözümüze bulaştırmayalım. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31