Her hükümetin kaderidir eleştirilmek, yerden yere vurulmak ve beceriksizlikle suçlanmak. Bizim ülkenin gerçeğidir bu. Nedir bizim ülkenin gerçeği “beğenmemek ve memnun olmamak”. Evet , Kıbrıs Türkü’nün özellikle 1974 sonrası yani bolluğa eriştiği dönemden sonra ki bu süre az gibi gözükse de 40 yıla yakın bir süredir. Yani 1974 sonrası tam anlamıyla birkaç kuşağın yetiştiği dönemdir. Nerde kalmıştık “beğenmeme”, kolay kolay beğenmiyoruz hiçbirşeyi, memnun kalmıyoruz. Hatta “görmezmin yahu ne hale geldi ülke , bitti artık tükeniyoruz” gibi sözleri ben kendimi bildim bileli duyarım. Hatta mevcut düzeni eleştirip içine ettikleri dönemi unutup yeniden iktidara aday olan partilerden tutunda partisinin onurunu iki paralık eden parti başkanlarına kadar herkes iktidara taliptir.

Mesleğimden dolayı birçok gazeteci gibi siyasilerle hep iç içe oldum bugüne kadar. Ne bakanlığın ne de başbakanlığın hiçbir çekici yanını görmedim doğrusu, dahası eziyet ve bir servet kaybıdır çoğu zaman. Tabii eğer bakanlar rüşvet yeme peşinde değilse. Onun dışında halka hizmet etme uğruna perişan olmaktan başka bir şey değildir Hükümet olmak ya da etmek. Yani havalıdır ama pahalıdır havası siyasetin bizim ülkede. Daha iyi bir Mercedes sürün daha çok havanız olur. Halkın refahını artırmak için uğraşan siyasetçiler yok mu; onlar da var tabii. Herkesi bir tutmamak lazım.

MUHALEFET BİLE UBP KURULTAYINDAN BESLENİYOR

Kıbrıs’ın Kuzeyindeki siyaset UBP Kurultayına odaklanmış durumda. UBP Kurultayı’nın bana göre tek önemi UBP delegelerinin yalnızca UBP genel Başkanını değil aynı zamanda bu ülkenin Başbakanını da seçecek oluşudur. Bu durum delegeleri umarım peygamberleştirmiyordur. Peygamber havasında olan UBP delegeleri de yok değil. Hani şu hem İrsenci hem de Eroğlu’cu olan tipler. Günlerdir anketler yayınlanıyor. Anketi incelediğiniz de güzel güzel üstünde oynanmış olduğunu görebiliyorsunuz. Kimse kusura bakmasın ama KADEM’in bu anketi net olarak doğruları göstermiyor bence. Anketi isim isim sabaha kadar çözümler okurum size ama değmez reklamını yapmış olurum. Bu kadar söylemekle yetineyim. Biraz geçmişi bilenler fotoğrafı net olarak okurlar.

İrsen Küçük ile Zorlu Töre dışında bir aday yok şimdilik UBP kurultayı için. Bakan Ahmet Kaşif’in hayatında yapılmadığı kadar reklamını hep beraber yaptık. O da bundan büyük keyif almış duydum.  “ha şimdi açıkladı ha birazdan açıklayacak”.. Ben dahi bu satırları yazarken gülüyorum kendime. Kaşif para verse bu kadar reklamı yapılmazdı. Siyasetin güzel yanları da var demek ki.  Ahmet kaşif’in adaylığına ve UBP içinde isyancı ekibin hareketlerine bağlı olarak Başbakan İrsen Küçük erken seçim kartını sürekli hissettirdi. UBP içindeki bu kavgadan dolayı muhalefet bir heyecanlandı ki sormayın. Tüm partiler kendilerini anketlerde yüksek göstermekle kalmayıp, en sevilen parti başkanı en çok arzulanan parti başkanı olarak da ilan ettirmeyi ihmal etmediler. Hatta bazı parti başkanlarının bazı internet sitelerini arayıp ricada bulunduklarını dahi duydum.  Bu da siyasetin kaprisleri olsa gerek.

Sonuç  olarak olası bir erken seçime odaklandı Muhalefet. Belki UBP’deki kavga büyürde erken seçim olur ve ben Başbakan olurum ya da Başbakan Yardımcısı. Peki sonra? “eee ben daha iyi yönetirim, asarım keserim” daha dün sen, evvelki gün de sen ordaydın! “olsun biz geçmişten ders aldık şimdi tamamık”… Hadi canım sende!!!  Demezler mi adama?!!!

YORGANCIOĞLU NEYİ BEKLİYOR?

Ülke erken seçim havasına erken girdi. Hatta Muhalefetin erken seçim beklentisi UBP kurultayını geride bıraktırdı topluma. Son 3 ayda yapılan tüm anketlerde Demokrat Parti ile TDP oy artırdığı için ve bu artışında verdiği heyecan ile bir basın toplantısı düzenlediler ve Meclisi boykot etmeyi istediklerini açıkladılar. Sayıları beş rakamına tekabül ettiği için bu harekete CTP’nin eklenmemesi DP-TDP hareketini yalnız ve işe yaramaz kılıyor. CTP’nin de 15 vekili var ama onlarda meclisi boykot edip erken seçime götürmüyorlar hükümeti. Şimdi. Madem ki hem CTP’nin oyları UBP’yi geçmek üzere hem de en çok sevilen siyasilerden biri konumunda Sn Yorgancıoğlu; DP-TDP’ye katılıp neden erken seçime götürmüyor bu ülkeyi? Tüm veriler ve anket sonuçlar sizi at başı göstermiyor mu Özkan başkanım? Konjektür daha ne kadar müsait olabilir? Katılın Denktaş ile Çakıcı’ya ve bitirin Hükümetin işini.

Yoksa bu anketler yanlış mı gösteriyor? Yoksa CTP’nin oyu şu anki sayının çok mu altında? Eğer değilse ve eğer UBP bu ülkeyi bitirme noktasına gelmişse, Ülkeyi kurtarma konusunda neden Serdar bey ile Çakıcı’yı yalnız bırakıyorsunuz?

160 bin seçmenin olduğu bir ülkede Bin kişiyle yapılan ankete sizde inanmıyorsunuz sanırım…

******************

“DENKTAŞ İLE ÇAKICI” KANMAYIN BU ANKETLERE

Demokrat Parti ile Toplumcu Demokrasi Hareketi’nin oy artırdığı bir gerçek. Bunları anketlere bakarak değil iktidardaki partinin yıprandığını ki iktidarda olan her zaman yıpranır; CTP’ninde hala gerekli toparlanmayı yaşayamadığından fark edersiniz. Kaçınılmazdır DP ile TDP’nin oy artırması. İyidir de. Serdar beye zora soktuğu partisini bir daha toparlama şansı verilirken Çakıcı’ya da koalisyon deneyimini yaşatacaktır bu halk. Demedi demeyin. DP, TDP’den daha çok vekil çıkaracaktır ama koalisyon işi biraz zor. Kimse karşısında aşırı güçlü bir koalisyon ortağı istemez.

Hani kişisel dostlukları da işe katarak hem Serdar başkana hem de Çakıcı başkana bir kardeş tavsiyesi yapmak geldi içimden. Sizi bu anketlerde kahraman ilan edenler bir gecede satılırlar, aklınızın bir köşesinde olsun. Çok da heyecana gelmeyin.

*************

MUHARREM HOCAM DİKKAT ET BU ANKET İŞLERİNE

KADEM’in direktörlüğünü yürüten Muharrem Faiz kıymetli bir entelektüel aydındır benim için. Değerli bir Sosyologtur. KADEM de bizim için hala güvenilir bir araştırma şirketidir. Yalnız son zamanlarda bu anket sonuçlarını anket yaptıranların % 5 değiştirdiği dedikodusunun yayıldığını sizlere söylemek isterim hocam. Güvenilirliğinizden taviz vermeyin.

**************

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31