CTP içindeki çalkantılardan sonra, Talat’ın CTP’nin başına geçmesiyle, Yorgancıoğlu Hükümetinin istifasını C.başkanına sundu. İstifa etmeden önce de Yorgancıoğlu canlı yayında “Yeni Hükümete yüzümüzün akı ile bir miras devrediyoruz. Yerel gelirlerle yerel giderleri karşılayan bir bütçe dengesini kurmayı başardık” diye övündü. Bunu nasıl başardıklarını ise anlatmadı. Vergi yüzsüzlerine kesinleşmiş mahkeme hükümlerine rağmen, ana para dahil, yüz milyonlarca liralık vergi borçlarını bağışlayarak başardıklarını söylemedi. Kamudan alacaklı olan esnaf ve müteahhitlerin alacaklarını ödemediği gibi, daha az hizmet alımı yaparak piyasayı da daraltmış ve piyasada likit sıkıntısına sebeb dolduklarını da söylemedi. Çiftçi ve hayvancı, hulâsa tüm tarım kesiminin bırakın 2015 yılı alacaklarını, 2014 yılından kalma onlarca milyonluk alacaklarını da ödemeyerek sözde başarılı (!) olduklarını da söylemedi. Dünyada petrol fiyatları düşerken ayni oranda KKTC’de neden düşürülmediğini de söylemedi. Hele hele asgari ücretin neden belirlenmediğini, neden eşel mobilin dondurulduğunu da söylemedi. 2015’in ilk çeyreğinde yatırımların neden 2014’ün ayni dönemine göre %31 azaldığını da Yorgancıoğlu açıklamadı veya açıklayamadı. 2015 yangın sezonunda alınan partili geçici orman işçilerinin 45 gündür neden ödenmediğini de söylemedi. Şikâyete giden işçileri de bunu basına yansıtmayın, partimize zarar verir, yakında ödeneceksiniz diyerek avuttuklarını da açıklamadı. Sadece pembe tablolar çizerek göz boyayacağını sandı. Buradan kendisine “Yemezler be annem” diye seslenmek istiyorum.

                                     ***

Valinin, pardon, TC Elçiliği’nin adamı olarak, geçici seçim Hükümeti ile birlikte, Yorgancıoğlu Hükümetinde de Maliye Bakanlığı yapan ve CTP’li milletvekillerine bile “Sen kimin adamısın” dedirten Maliye Bakanı Mungan da gider ayak bakanlığının internet sitesinde yaptığı açıklamada “Yerel gelirlerin, yerel giderleri karşılama oranı %90 oldu” diye o da softa şaşırtması yaptığını sanarak kendine pay çıkarmaya çalıştı. Yukarıda yazdığım gibi birçok yapılması gereken ödemeler yapılmadığı, yatırımlar kısıldığı ve de vergi yüzsüzlerine aftan dolayı yerel gelirler artmış göründü. Affın mimarı da Mungan idi. Halbuki ayni Mungan, takım arkadaşı Aziz Gürpınar ile Ticaret Odasına hazırladığı “Kayıt Dışı Ekonomi ve Kayıt Dışılığın Önlenmesi” adlı raporunda vergi aflarının ahlâki zaafiyet yarattığını savunuyordu. Bu Mungan validen aldığı talimatlarla adeta Kıbrıs Türkünü cezalandırmak maksadıyla ve tabiri caizse Kıbrıs Türkünün mali yönden anasını ağlatarak, bütçede iyileştirme (!) sağladığını iddia etmektedir. Halbuki rakamlar aksini kanıtlamaktadır. Bu kadar sıkı mali politikalara rağmen, 2015’in ilk çeyreğinde 2014’ün ilk çeyreğine göre cari transferlerde %10’un üzerinde artış olmuştur. Ayni dönemde personel giderlerinde de %6’nın üzerinde artış olmuştur. Ayni Ağa ile Kâhyasının fıkrasında olduğu gibi, sıkı mali politikalara rağmen biz bu boku niye yedik?    

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31