İspanya, bir süreden beri Yunanistan’dakine benzer çalkantılar yaşıyor. Bugün ülke genelinde genel grev ve çeşitli eylemler yapılacak. Grevler ya da eylemler, İspanya’nın sorunlarını çözecek mi?

   Yunanistan’ın sorunlarını çözmedi.

   Ezilen, geliri azalan, yoksullaşan insanların eylem yapması, sendikaların çalışanların hakkını araması kadar doğal bir tepki olamaz. Olmamalı.

   Ama, çok ciddi örgütlenme ve belirli hedeflere yönelik olmayan eylemlerle “sırf eylem olsun” diye yapılan eylemleri ya da grevleri ayırt etmek lazım.

   Çok iyi örgütlenmemiş, ciddi sınıf bilinci eğitimi almamış, sırf kendi “çıkar çevresine” ya da kendi grupçuğuna kazanım elde etmeyi amaçlayan; siyasi muhalefetten güçlü destek alamayan eylem ya da grevlerin başarısız olması kaçınılmazdır. (Siyasi muhalefetin önemine yazının sonunda değineceğiz)…

   Etkili eylem; etkili grev; ülkenin tüm muhalif güçlerinin katılımıyla saptanmış bir hedefe yönelik değilse; kitle desteği yani toplumsal destek olmayacağı mutlaka hesaba katılmalıdır.

   İspanya’da seks endüstrisinde çalışan en üst düzey fahişeler, “bankacılarla yatmama” kararı aldı.

   Alın size “etkili” bir eylem! Siz şakaya vurun… Siz ciddiye almayın isterseniz…

   Ama bu bir eylem yöntemidir ve İspanyol high - class fahişelerin resmi açıklamasında, “kişisel veya zümresel” kazanım değil, toplumsal kazanım hedeflendiği açıkça vurgulanmaktadır.

   Bu ilginç açıklamaya bir miktar bakalım isterseniz…

   İspanya’nın high – class yani üst sınıf fahişeleri, zor durumdaki vatandaşlara ve şirketlere uygun kredi vermemeleri halinde; ülkenin bankacılarıyla ilişkiye girmeyeceklerini açıkladı.

   Belli ki müşteri potansiyelleri var! Fahişelerin resmi açıklamasında, “bankacılar topluma karşı görevlerini yerine getirinceye kadar onlarla ilişkiye girmeyeceğiz” deniyor.

   Bu açıklamayı yayınlayan İngiliz gazetelerinden biri, “mimarım, mühendisim diyerek kandırılma riskleri olabilir” yorumuyla dalga geçiyor ama ne yazık ki; İspanya’dan sonra sıranın İngiltere’ye gelmeyeceğini kimse garanti edemez. (görünüş, geleceğini işaret ediyor – ayrı bir yazı konusu)…

   Fahişelerin bankacılara karşı eylemi başarılı olur mu?

   Olur… İngiliz gazeteleri dalga geçse de, İspanya’da etkili bir eylem. Neden mi? Çünkü, İspanyol fahişelere göre, 300 Euro’dan başlayan fiyatları yıllardır ödeyip kendilerinden en çok hizmet alanlar bankacılar… En yağlı, en meraklı müşteri sınıfını bankacılar oluşturuyor.

   Madrid’in en lüks fahişe birliğinin üyeleri, grevlerinin ya da eylemlerinin çok etkili olacağından emin konuşuyor.

   “Ana MG” adlı bir fahişe, İngiliz gazetelerinden Daily Mail’in muhabirine bakın ne demiş:

   “… Üç günden beri eylemimiz sürüyor ve bu üç günlük sürede bile başarılı olduğumuzdan eminiz. Lucia adlı bir üyemiz, bir bankacı müşterisine, ‘eğer istediğimi yapıp, yoksul insanlara kredi vermezseniz, ben de size vermem’ dedi ve başarılı oldu. Biz de O’ndan ilham aldık.”

   İspanyol eylemciler ne kadar başarılı olur, bugünkü büyük grevle biraz daha belirginleşecek.

   Ancak net olan şudur ki; İspanya, Yunanistan’dan daha kötü duruma doğru yol alıyor.

   Başbakan Mariano Rajoy, Andalucia eyaletinde partisi (merkez sağ), sosyalistlere karşı zafer kazandığı için kendini biraz güçlü de hissediyor. “toplumsal destek benimle” diyor… (UBP’nin son seçim zaferi gibi)…

   Başbakan Rajoy, kamu harcamalarını kesmek zorunda. Bunun zorunluluk olduğunu söylüyor ve yapacağını da gizlemiyor. Kesintiler, çalışanların daha da yoksullaşması demek.

   Yoksullaşan insanların eylemleri demek. İspanya’da bugün genel grev var…

   Çok önemli bir not ekleyelim.

   İspanya, bu sıkıntıya yeni girmedi. Sosyalistler 2010’a kadar iktidardaydı. Sosyalistlerle çok sıkı bağları bulunan sendikalar, o dönemde daha çok eylemdeydi, hep sokaktaydı. 

   Vermek istediğim mesaj mı?

   Vermek istediğim son mesaj şu:

    … CTP – BG döneminde bizdeki sıkıntılar başlamıştı ya da artmıştı. Sendikalar eylemdeydi. Ardından UBP iktidara geldi. Sendikalar eylemlerini sürdürdü; sürdürüyor. Ama, yeni ana muhalefetin, yani CTP’nin sendikalara yansıması gereken gücü henüz toparlanmış değil… Toparlamak da kolay olmayacak. Bu da, tıpkı İspanyol hükümeti gibi, KKTC’deki hükümetin dilediği tedbiri kolayca yaşama geçirmesini sağlayacak. (Özelleştirme)… Bilmem anlatabildim mi?

   İspanyol high – class fahişelerin eylemi işe yarar mı? 

   Birlikte izleyeceğiz!

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31