Başbakan ve belediye başkanı anlaştı mı?

Bu gün belediye çalışanları hakları olan 2 aylık maaşlarını alacakmış.

Başbakanın dediğine göre belediye çalışanlarının alamadığı iki aylık maaş hazırmış.

Merak etmekten kendimi alamıyorum: Belediye başkanı ile başbakan hemfikir oldular mı? Yoksa yine biri başka, diğeri de başka bir plan için mi çalışıyorlar?

Başbakan açıkladığına ve her iki maaşın da ödeneceği bilgisini huzur içinde verdiğine göre, anlaşmış olduklarını ummak ve gün içinde olup bitecekleri izlemeye devam etmemiz gerekecek galiba.

Aksi takdirde belediye başkanı çekleri imzalamayacak. Belediye çalışanları da ödenmeyecek. Bir kez daha verilmiş bir söz tutulmamış olacak… Bir kez daha belediye kaosun daha derinlerine itilecek.

Bu imkânsız değil biliyorsunuz. Son iki ayda en az üç defa bunu hep birlikte yaşadık. 
Birinci sorun burada: Ben Başkanın ödemeye yapacağını söylediğini duymadım! Ödeme için çekleri kim imzalayacak?

***

Maaşlar tam mı, kesintili mi ödenecek?

Öte yandan Başbakan 2 aylık maaşların ödeneceğini söylemiş olması başka soruları da aklıma getiriyor ister istemez: Başkan maaşları grev kesintileri yapıldıktan sonra ödemek istiyor. Çalışan da hükümetle anlaşmasından dolayı başkanın teklifini kabul etmiyor. Öyle ya, kaç çeşit anlaşmaya imza koysun ki aynı sendika?

Şimdi o halde bugün bu paralar kesintili mi ödenecek, kesintisiz mi? Bu konu hakkında da açık bir izahat duyamadım. Varsa duyanınız bana da aktarabilir mi?

***

Hizmet alımı görevlendirmesi neye göre yapıldı?

Hafta sonu Lefkoşa’da bir temizlik çalışması vardı. Çok hummalı olduğunu söyleyemem ama birkaç farklı belediyenin araçlarını gördüm. Çalışanlara haksızlık etmek istemem elbette; ancak Lefkoşa Türk Belediyesi çalışanlarının bir gecede yaptığı iş, sandi iki tam günde yapılamadı gibi geliyor bana…

Özel şirketlerden de hizmet alımı yapılmış. Bunlar İçişleri bakanlığı tarafından karşılanacak hizmet alımlarıymış. Peki kimden ya da kimlerden hizmet alınacağına nasıl karar verildiğini duyanınız var mı? İhaleye çıkıldı, ya da teklif alındı mı? Hiç öğrenemedik. Günü birlik teklifler alındıktan sonra hizmet alımları yapıldı herhalde. Peki, niye halk böylesi bir teklif kabulünü, ya da neye göre hizmet alımının yapıldığını hiç tartışmadık. Bilgimiz olsaydı şaibelerin gölgesi altında yeni şaibeler yaratmaya mahal verilmezdi sanki. Yanılıyor muyum?

Lefkoşa için harcandığından hiç kuşkumuz olmayan bu işlerin, sanki birkaç yandaşa verilen iş imkânı gibi duyulması ne İçişleri Bakanı’nın ne de hükümetin işine gelmez şu sıralar öyle değil mi?

Hele ki de belediyenin içinde karanlık güçler olduğunu söyleyerek eleştirirken, hükümetin de icraatlarını böyle bir dedikoduya açık bırakacak şekilde davranması hoş olmadı sanki. Bir vatandaş olarak, bir Lefkoşa sakini olarak rahatsız olmadım dersem yalan olur doğrusu…

***

Haziran’da neler olacak?

Veee… Mayıs ayı maaşları:

Ay kapının ardındadır. İşte bugün ayın 21’i ve maaş ödemeleri için sadece bir haftacık kaldı.

Belediye çalışanlarının şimdi alacağı iki aylık maaşı, borçlara, faizlere ve geri kalan ödemelerine dağıttıktan sonra ellerinde hiçbir şey kalmayacağını bilirken, Mayıs maaşlarının da ne olacağını ben çok merak ettiğimi söylemeliyim. Ne kadar da çok söylenmeyen şey var yapılan bunca açıklama içerisinde öyle değil mi?

Aslında çok çalışılıyor ve çok açıklamalar yapılıyor gibi görünse de, yarından bizi emin olabileceğimiz bir şekilde haberdar eden kimse yok.

Sosyal güvenlik hakları ve ihtiyat sandığı borçları ile maliyeye yatırılmayan gelir vergisi borçlarından da haber hacı yok…

Umarım, açıklama yapmasalar da bu konular hakkında çalışmalar vardır. Aksi takdirde, 15 gün sonra yeniden aynı duruma düşmek, Lefkoşa belediyesi emekçilerini yeniden çile çekerken, coplanırken görmek istemem. 
Haa eğer grevdeydiler ve ödenmeyecekler gibi bir mantık ile Mayıs maaşlarını vermemek ise amaç, bunun da bir kez daha düşünülmesini öneririm.

Eğer işçi keyfi bir nedenle bu grevi yapıyor olsa olmayan bir hakkını da haklar listesine katmak için zamansız bir mücadeleye girişmiş olsa, bu zor günlerinde belediyeyi daha da zora sürse, amenna; ödemeyiniz. Ama hem azmettir, hem de cezalandır… Yok, olmaz öyle şey!

Fakat ödenemedikleri, ulaşıma para veremedikleri, aç oldukları, güçleri tükendiği için eylem yapan insanlardan grev kesintisi yapmak gaddarlıktır.

Eğer belediye başkanlığı ya da hükümet böyle bir hata yaparsa, telafisi olmayan başka hatalara, insan hakkı ihlallerine ve BM kriterlerinin reddedilmesine yol açar. Anayasayı görmezden gelir.

Galiba yine bekleyip görmek lazım... Neyse bugün birçok sorunun çözüleceği bir gün ne de olsa(!)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31