Kısa bir süre önce yeni Girne Çevre Yolu güzergâhında trafik ışıkları da bulunan iki tehlikeli kavşağa değinerek, Girne Polis Müdürlüğünü özellikle Archway Restaurant çıkışındaki Zeytinlik Kavşağı olarak da bilinen noktada yaptığı başarılı denetimlerden dolayı takdir edip alkışlamıştık.

Velâkin… Şimdi çok daha ciddi ve hayati bir başka mesele var. Yine trafik ama bu kez sorumlu devlet birimi başka…

Lefkoşa’dan gelip, çevre yoluna girildikten az sonra Eziç’in de bulunduğu ilk kavşakta trafik ışıkları ile ilgili hiçbir sorun yaşanmazken;

500 metre ileride, Zeytinlik Kavşağındaki (Archway çıkışı) trafik ışıklarında büyük bir problem bulunmaktadır.

Çünkü bu kavşaktaki trafik ışıkları bir gün çalışıyor, altı gün bozuluyor. Trafiği düzenlemek amacıyla yerleştirilen ışıklar, tam tersi, trafiği darmaduman ediyor.

Bu kavşaktaki İki tali yoldan çevre yoluna çıkmaya çalışan araç sürücüleri adeta hayatlarıyla oynayarak, sırat köprüsünden geçer gibi çıkmak durumunda kalıyorlar.

Çünkü Zeytinlik Kavşağı’nda bulunan trafik ışıklarının hepsi, sürekli flaş vaziyetinde, sadece yanıp sönüyor.

Kime geçme hakkı verildiği belli değil yani…

Hayati tehlike şu ki;

Çevre yolunu karşılıklı kullanan sürücüler, - haliyle anayol düşüncesiyle – bozuldukları için sürekli göz kırpıştıran trafik ışıklarını zerre kadar dikkate almadan ve süratlerini düşürmeden bu dört yol kavşağına giriyorlar.

Dolayısıyla iki tali yoldan buraya çıkmak veya karşı tali yola girmek isteyen sürücülerin hiçbir şansı kalmıyor.

E peki ne yapsınlar, trafik ışıkları onlara yol vermez ve çevre yolunu karşılıklı kullananlara hiç kırmızı ışık yanmazsa?

Dikkat ettim… Acil işi olup da biraz cesaretli olanlar, eğer çıkacakları şeritten araba gelmiyorsa çevre yolunun ortasına kadar gidiyorlar ve bu kez diğer şeridin boşalmasını bekliyorlar.

Ancak çevre yolunu kullananlar, kırmızı ışığın “dur” ikazı olmadığı için geçmeye devam ediyorlar. Bu durum da, tali yoldan çıkıp yolun ortasına kadar gelmeyi başaran sürücünün her an çevre yolunu hızla kullananlar tarafından biçilmesi tehlikesini yaratıyor.

Düşünün… İki tali yoldan birisinden çevre yoluna çıkacaksınız… Hem çıkmakta olduğunuz şeridi, hem de daha sonra kullanacağınız diğer şeridi kollamak durumunda kaldığınız yetmezmiş gibi, hayli atak, gözüpek ve “kadere boyun eğen” bir mizacınız olması gerekmektedir.

Aksi takdirde çıkamazsınız. Çıkacağınız şerit boşalsa, karşı şerit yoğunlaşıyor, karşı şerit boşalsa bu kez çıkacağınız şeritten vızır vızır araba geçiyor.

Ya bir şekilde çevre yolunun ortasına kadar ulaşıp her an ölümün eşiğinde, diğer şeridin de boşalmasını bekleyeceksiniz, ya da tali yolun ağzında çevre yolunun iki şeridinin de aynı anda boşalması için bir ömür bekleyeceksiniz.

Hele tali yolda arkanızda bekleyen diğer araç sürücüleri de varsa ve acımasızca basıyorlarsa kornalarına… Ve sizi göz göre göre ölüme itiyorlar. Telaş ve panikle çıkıp çevre yolunun iki istikametinden hızla gelen arabaların önüne atılıyorsunuz çünkü…

Bakın… O bölgede yaşayan çok sayıda yaşlı yabancı insanlar var. Araba kullanan kendi yaşlılarımız da…

Trafik ışıkları bozuk ve hayli tehlikeli bir çevre yolunun dört yol kavşağındaki tali yoldan nasıl hızlı muhakemede bulunup çıksınlar anayola?

Mümkün değil… Üstelik kadın sürücüler de bu noktada son derece ürkek ve mütereddit durumda kalmakta ve tali yolda arkalarında araç birikmesine – haklı olarak – sebep olmaktadırlar.

Şimdi… Sordum soruşturdum. Zeytinlik Kavşağı’ndaki trafik ışıklarından Karayolları Dairesi sorumlu…

Konunun çeşitli vatandaş şikâyetleri nedeniyle bilgileri dâhilinde olduğunu da işittim…

Işıkların bozulmasının ve sadece yanıp sönme pozisyonuna geçmesinin nedeni ise, bölgedeki elektrik voltajının ani iniş ve çıkışlarında elektronik kartın yanmaması için sistemin kendisini emniyet altına alma refleksiymiş.

İyi güzel de, vatandaşın canı nasıl emniyet altına alınacak?

Yine araştırdım… Bu durumun düzelmesi için, voltaj değişimlerini tolere edebilecek ve sistemin bu tür refleksler vermemesini sağlayacak – adı neyse – zımbırtının değeri sadece 5-6 bin TL…

İnsan hayatının değeriyle karşılaştırılabilir mi?

Karayolları Dairesi’nin, bilgisi dâhilinde olduğu söylenen bu soruna süratle çözüm bulacağına inanmak istiyorum… Göreceğiz…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31