52. İskele Festivali 28. Karadenizliler gecesi ile devam etti 52. İskele Festivali 28. Karadenizliler gecesi ile devam etti

24. Uluslararası Mağusa Kültür-Sanat Festivali, dün akşam tarihi Namık Kemal Meydanı’nda, Mağusa’nın Rap İkilisi Fırat&Mato ile ülkemizin sevilen Reggae müzik gruplarından Bunfyah ve Türkiye’nin sevilen gruplarından Son Feci Bisiklet’in verdiği muhteşem konserle başladı. Festivalin açılışına ilgi oldukça büyük oldu. 3 konserle gerçekleşen açılışta sevilen grupların şarkıları bir ağızdan söylendi, gençler oldukça keyifli saatler geçirdi.
Festivalin açılışında konuşan Gazimağusa Belediye Başkanı Süleyman Uluçay, Mağusa Kültür Sanat Festivali’nin dört yıl aradan sonra yeniden düzenlenmesinden duyduğu mutluluk ve memnuniyeti dile getirdi. Başkan Uluçay, festivalin başlamasında öncülük eden Gazimağusa Belediyesi Eski Belediye Başkanı Oktay Kayalp ve tüm koşulları zorlayarak festivale katkı koyan Gazimağusa Belediyesi Eski Belediye Başkanı İsmail Arter’e teşekkürlerini sunarak festivalin 4 yıl aradan sonra yeniden hayat bulmasında katkısı olan tüm belediye personeline de teşekkür etti. 
Festivalin Doğu Akdeniz’in, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin en etkili, en prestijli festivali olduğuna dikkat çeken Başkan Uluçay, kenti iyi bir noktaya taşımak amacıyla el birliğiyle yürütülen çalışmaların devam edeceğini de vurguladı.
SALAMİS ANTİK TİYATRO’DA MFÖ-MAZHAR ALANSON VE FUAT GÜNER RÜZGARI
27 Haziran Perşembe günü Salamis Antik Tiyatro’da MFÖ Grubu’ndan Mazhar Alanson ve Fuat Güner sevenleriyle buluşacak. 1980 yılından beri birçok albüm ve şarkıları ile gönüllerde taht kuran MFÖ Salamis Antik Tiyatro’nun büyülü atmosferinde nefes kesen bir konserle müzik severlerle bir araya gelecek. 
Bu yıl 25 Haziran- 15 Temmuz 2024 tarihleri arasında Salamis Antik Tiyatro ile kentin büyüleyici tarihi ve kültür mekanlarında yine binlerce sanat severin ağırlanacağı 24. Uluslararası Mağusa Kültür-Sanat Festivali’nde yer alacak diğer konser ve gösteriler saat 21:00’de başlayacak. Festival hakkında bilgi ve biletler için Gazimağusa Belediyesi ve https://www.gisekibris.com adresine başvurabilirsiniz.
TÜRK POP MÜZĞİNİN SEVİLEN GRUPLARINDAN MAZHAR ALANSON VE FUAT GÜNER ‘’MFÖ’’ 27 HAZİRAN’DA SALAMİS ANTİK TİYATRO’DA MÜZİK SEVERLER İLE BULUŞUYOR
Türk pop ve rock müzik grubu Mazhar Alanson ve Fuat Güner 24. Uluslararası Mağusa Kültür Sanat Festivali kapsamında 27 Haziran’da Salamis Antik Tiyatro’da müzikseverler ile buluşacak. Ele Güne Karşı Yapayalnız ile müzik hayatlarına başlayan grup; bu albümdeki "Ele Güne Karşı", "Güllerin İçinden", "Bu Sabah Yağmur Var İstanbul'da", "Yalnızlık Ömür Boyu" gibi şarkılarla dikkat çekti. 1985 ve 1988 yıllarında sırasıyla "Diday Diday Day" ve "Sufi" şarkılarıyla Türkiye'yi Eurovision şarkı yarışmasında temsil ettiler.
İlk albümleri “Ele Güne Karış Yapayalnız’ı 1984 yılında çıkaran Türkiye’nin en uzun soluklu pop ve rock gruplarının başında gelen MFÖ 1960’ların sonu 1970’lerin başından beri müzik dünyasının içinde yer aldılar. Zaman zaman solo çalışmalara da imza atan MFÖ, Ele Güne Karşı, Bu Sabah Yağmur Var İstanbul’da, Güllerin İçinden, Benim Hala Umudum Var, Yalnızlık Ömür Boyu, Sarı Laleler, Hep Yaşın 19 gibi sayısız hitleriyle konserlerinde üç kuşağı bir araya getiriyor.
13 Şubat 1950’de Ankara’da dünyaya gelen Mazhar Alanson, Ortaokul tahsilini Ankara Kolejinde yaptı. Senfoni orkestrasında baş trompetçi olan babası vefat edince annesi ve kardeşleriyle birlikte İstanbul’a taşındı ve lise eğitimi için İstanbul Maarif Kolejine kayıt yaptırdı. Üniversite çağı gelinde tercihini konservatuvardan yana kullandı ve Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarına girerek Yüksek Tiyatro Bölümü’nden mezun oldu. Ankara’da pek çok oyunda oyuncu olarak sahne aldı ve başrolde oynadı.  1966 yılında grubun üyelerinden Fuat’la tanıştı ve Kaygısızlar grubuna katıldı. İlk zamanlarda Rolling Stones, Crosby, Nash, Still ve Beatles gibi ünlü grupların şarkılarını yorumladılar. Bu arada kendi söz ve müziklerini de yazmaya başladılar. Fuat Güner olarak bilinen Aziz Fuat Güner, 1 Nisan 1948'de İstanbul'da dünyaya geldi. Kendisi Arnavut kökenli olup, babası ünlü fotoğraf sanatçısı Sami Güner'dir. Babasının yönlendirmesiyle 1959’da başladığı Saint Joseph Lisesi sıralarındayken müziğe gönül verdi. 17 Ekim 1953 tarihinde İstanbul'da doğan Özkan Uğur’un Müzik yeteneği küçük yaşlardayken ortaya çıktı. 1970’de henüz 17 yaşındayken Barış Manço’nun kurduğu Kurtalan Ekspres’te basgitar çalarak profesyonel müzik hayatına adım attı. 1970 yılı sonlarında Mazhar Alanson ve Fuat Güner’in de yer aldığı Kaygısızlar grubuna dâhil oldu. 1974’de “İpucu 5’lisi” adlı yeni bir grupta görev aldı.1979 yılında askerlik görevini tamamladıktan sonra Uğur, 1980 ve 1983 yılları arasında Fuat Güner ile birlikte Ferhan Şensoy'un "Şahları da Vururlar" ve "Kahraman Bakkal Süpermarkete Karşı" oyunlarında hem müzisyen hem de oyuncu olarak sahne aldı. 1984’de Ferhan Şensoy ile yollarını ayırarak MFÖ grubunun bir parçası oldu. Alişan Uğur isminde bir oğlu olan Özkan Uğur 8 Temmuz 2023 yılında lenf kanserine yenik düşerek aramızdan ayrıldı.