Fransız basınındaki haberlere göre, başkent Paris'in de yer aldığı Ile-de-France bölgesi ile Manş Denizi'ne kıyısı bulunan Pas-de-Calais kenti ve Normandiya dahil ülkenin kuzeybatısında kasırga etkili oluyor.

"Gerard" olarak adlandırılan kasırga sebebiyle 26 bölgede turuncu alarm verildi.

Ayrıca Gironde kentinde rüzgarın yola devirdiği ağaca aracı çarpan 60 yaşlarındaki sürücü hayatını kaybederken, Nantes kentinde de yine rüzgarın yola devirdiği araca çarpan başka bir sürücü yaralandı.

Öte yandan, itfaiye ekipleri mahsur kalmalar nedeniyle 60'a yakın kurtarma operasyonu gerçekleştirdi.

Kuzeydeki bazı bölgelerde de rüzgarın hızı saatte 163 kilometre hıza kadar ulaştı.

Gece saatlerinde Paris'in turistik sembollerinden Eyfel Kulesi'nin zirvesinde de sert şekilde hissedilen rüzgarın hızı saatte 132 kilometreye kadar çıktı.

Metoroloji İdaresine göre, fırtına nedeniyle Deux-Sevres, Vienne, Charente-Maritime, Charente, Finistere, Morbihan, Indre-et-Loire, Indre, Loir-et-Cher, Maine-et-Loire ve Cher bölgelerinde de sarı alarm durumuna geçildi.

SEL OLDU, ELEKTRİKLER KESİLDİ, TREN SEFERLERİ İPTAL EDİLDİ

Pakistan'da camiye bombalı saldırı: 32 ölü Pakistan'da camiye bombalı saldırı: 32 ölü

Kasırga nedeniyle Normandiya bölgesinde gün içinde belli bir saate kadar birçok tren hizmet veremeyecek.

Fransa'nın resmi demir yolu şirketi SNCF, seferlere başlamadan önce rayların durumunu kontrol için keşif trenleriyle deneme seferleri düzenleyecek.

Gerard Kasırgası sebebiyle ayrıca kuzey ve batı bölgelerinde yaklaşık 100 bin hane ve iş yerinin elektriği kesildi.

Calais kentinde de devam eden yağışlar nedeniyle sel oluştu.

Uyarılar için kullanılan yeşil, sarı, turuncu ve kırmızı alarm kategorilerinde sarı dikkatli davranmaya, turuncu tehlike ihtimalinin yüksekliğine, kırmızı en yüksek risk durumuna işaret ediyor.