Haravgi gazetesi, “Niyazi Kızılyürek Ersin Tatar’ı Avrupa Parlamentosu’na Şikayet Etti” başlığı altında verdiği haberinde, AKEL AP Milletvekili Niyazi Kızılyürek’in, Kıbrıs Türk tarafının iki toplumlu “Imagine” eğitim programına katılımını sonlandırdığı gerekçesiyle Cumhurbaşkanı Tatar’ı AP Kültür ve Eğitim Komitesi’ne şikayet ettiğini yazdı.

Habere göre Kızılyürek konuya ilişkin açıklamasında, AP Komitesi’nin Tatar’a, söz konusu eylemini kınayan bir mektup göndereceğini ifade etti.

Kıbrıs’ta hiçbir iki toplumlu kültürel veya sportif faaliyetin gerçekleşmemekte olduğunu savunan Kızılyürek, bunun AB için kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Yer Kıbrıs... Sahte silahlı soygun düzenleyen şahıs tutuklandı Yer Kıbrıs... Sahte silahlı soygun düzenleyen şahıs tutuklandı

Kızılyürek, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Hristodulidis’e de çağrıda bulunarak, her iki toplumun öğrencilerinin karşılıklı ziyaret gerçekleştirebilmelerini ve spor faaliyetleri yapabilmelerini sağlayacak bir yeniden yakınlaşma politikası izlemelerini talep etti.

Kızılyürek ayrıca, Tatar’ın “Kıbrıs’ta iki devlet şeklindeki maksimalist politikasını sürdürmesi durumunda bunun zararlı sonuçlarının olacağı” iddiasında da bulundu.