Yoannu’nun Meclis Demografik Sorun İnceleme alt komitesinde yaptığı açıklamaya, “inanılmaz, kral çıplak olduğunu itiraf ediyor” yorumuyla dikkat çeken Fileleftheros, haberi manşetten “İçişleri Bakanı’ndan Mültecilerin Sınır Dışı Edilmesiyle İlgili Korkunç İtiraf… Devlet Çıplak, Ellerini (havaya) Kaldırıyor” başlığıyla aktardı.

Habere göre Yoannu, alt komite üyesi milletvekillerini bilgilendirirken, düzensiz mültecileri tutuklayıp hemen sınır dışı edemeyeceklerini vurguladı. Yoannu, mültecilerin uluslararası koruma taleplerinin 3 ayda incelendiğini, bu sürende kendilerine ödenek ve çalışma izni verildiğini söyledi. Üç ay sonunda başvuruları reddedilenlerin ya 1000-1500 Euro alarak kendi istekleriyle geri dönmek ya da Güney’de kaçak kalmak gibi iki seçeneği olduğunu belirten Yoannu, “Başvuruları reddedildiği anda kaçak konumuna düşüyorlar. Sınır dışı etmek için gerekli evrakları hazırlamak için 2-3 haftaya ihtiyacımız var. Onları tutacak yerimiz yokken tutuklasak ne yapacağız?” diye sordu. Halihazırda bin kişilik barındırma yeri olsaydı üç haftada sınır dışı işlemi yapabileceklerini ekledi.

Larnaka sokaklarında “Amerikan filmlerini aratmayan sahneler” Larnaka sokaklarında “Amerikan filmlerini aratmayan sahneler”

Yoannu sınır dışı edilecek tutukluların barındırılması için yeni inşa edilmeye başlanan bin kişilik yerin iki yıl sonra tamamlanacağını da hatırlattı.