Mahkemede yeminli şahadet veren polis memuru Vasvi Özbey, olguları aktardı. Polis, huzurda bulunan Zanlı  M. K.’nın Fer-i fail suçundan methaldar olduğunu belirtti. Polis, 13.01.2023 tarihinde saat 13.00 raddelerinde Ercan Havalimanından Mehmet Kırdar’ın (E- 29) isimli şahıs KKTC'ye giriş yapmak istediği bir esnada yapılan muhaceret kontrolünde aranan şahıs olduğu ve aleyhinde Mahkeme Emrine Riayetsizlik meselesinden Kaza Lefkoşa C/67/20 ve C/468/20 sayılı dosyalar bulunduğu ve Feri Fail meselesi ile ilgili olarak da Kaza Lefkoşa C/367/21 sayılı dosyalardan dolayı aleyhinde mahkeme emri gereği tutuklama müzakeresi olduğu görüldüğünü anlattı.

Polis, zanlının 05.05.2020 tarihinde Lefkoşa Surlariçi bölgesinden yetkili makamdan izinsiz olarak herhangi bir muhaceret işlemi yaptırmadan KKTC'den GKRY'ye kaçtığını belirtti. Polis,  2019 Eylül-28.01.20 tarihleri arasında Lefkoşa'da sakin C. K.’nın (E-33) kara para akladığı gerekçesiyle Lefkoşa’da sakin Y. G.’ (E-38) çalmak kastıyla tehdit ederek toplamda 80.000 TL parasını ve ilerde kendisini bir daha tehdit etmeme karşılığı olarak kullanımında bulunan NP 604 plakalı aracı çalmak kastıyla alarak "Eğer bu yaptıklarımızı ailene söylersen seni sakat bırakırım ailene zarar veririm" demek suretiyle şiddet kullanma tehdidinde bulunduğunu anlattı.

Polis, mesele ile ilgili olarak 31.01.2021 tarihinde Mehmet Kırdar’ın bir ifade verip C. K.'nın cezadan kurtulmasını sağlamak amacıyla adı edilen şahsın tehdit yoluyla değil kendi gönlüyle aracını verdiğini söylediğinden dolayı feri fail suçunu işlediğini belirtti.

“Yeni Ercan Havalimanı KKTC için çok büyük ve önemli bir yatırımdır” “Yeni Ercan Havalimanı KKTC için çok büyük ve önemli bir yatırımdır”

Polis, bundan dolayı M. K.’nın aleyhinde "Feri Fail" meselesi ile alakalı Kaza Lefkoşa C/367/21 sayılı dosya tanzim edildiğini anlattı. Polis, mesele ile ilgili olarak zanlının KKTC'de olmayıp yurt dışında olduğundan dolayı aleyhinde bulunan dosyalar ile ilgili kendisinden herhangi bir soruşturma yapılamadığını anlattı.  Polis, hususta hem zanlı ile ilgili olarak tahkikat yapılabilmesi hem de serbest kalması halinde alınacak ifadelere etki etme olasılığından dolayı zanlının 3 gün daha poliste kalmasını mahkemeden talep etti.

Huzurunda verilen şahadeti değerlendiren Yargıç Meltem Dündar, zanlının üç gün tutuklu kalmasına emir verdi.