Rum basını ayrıca tren kazası sonucu kayıp olan iki Kıbrıslı ile ilgili haberlere de yer verdi.

Alithia gazetesi haberi “Ulusal Trajedi-Tembi’deki Tren Kazasında Çok Sayıda Ölü İçin Üzüntü-Ölümcül Hata İle İlgili Birçok Soru İşareti-Büyük Acı ve Keder” başlıklarıyla verirken tren kazası sonucu en az 43 kişinin öldüğünü, 72 kişinin yaralandığını, 20 kişinin ise kayıp olduğunu yazdı.

Gazete haberle ilgili iç sayfada ise “Kayıp Kıbrıslı Öğrenciler Kipriano ve Anastasia İçin Mücadele” başlığı altında ise tren kazası sonucu kaybolan iki kişiyle yer verdi.

Kaybolanlardan birinin Avgoru sakini 23 yaşındaki hukuk öğrencisi  Kiprianos Papayoannu diğerinin ise Baf sakini 24 yaşındaki diş doktorluğu mezunu olan ve Selanik’te lisans üstü eğitim gören Anastasia Adamidu olduğunu yazan gazete kayıp olan iki kişinin ailelerinin çocuklarını bulmak için dün Larissa’ya gittiklerini belirtti.

Habere göre Avgoru papazının oğlu olan Kiprianos Papayoannu, Selanik’teki Aristotelio Üniversitesi’nde hukuk öğrenimi görüyordu ve nişanlısı ile buluşmak için Atina’ya gidiyordu.

Habere göre Atina’daki Rum Büyükelçisi Kiriakos Kenevezos dün Selanik’teki konsolosluk binasına giderek Kıbrıslı öğrencilerin bulunmasıyla ilgili çalışmaları  koordine etti.

Kenevezos yaptığı açıklamada kayıp olan kişileri bulmak için tüm gerekli çalışmaları yaptıklarını ifade etti.

Selanik’teki Güney Kıbrıs konsolosluğunun ise kayıp olan öğrencilerin belirlenmesi çabalarında yaralıların götürüldüğü hastanelerle irtibata geçtiğini yazan gazete şu ana kadar herhangi bir sonucun da alınmadığını belirtti.

Gazete haberinde ayrıca Rum Dışişleri Bakanlığının ilk andan itibaren Atina’daki büyükelçilik ve Selanik’teki konsoloslukla iletişime geçtiğini, bakanlıkta ise kriz masası oluşturduğunu yazdı.

Habere göre Dışişleri Bakanlığında dün gerçekleştirilen devir teslim töreni sırasında Yoannis Kasulidis ve yeni Dışişleri Bakanı Konstantinos Kombos, Yunanistan’da meydana gelen tren kazasıyla ilgili üzüntülerini dile getirdiler.