Politis ve diğer gazeteler, Almanya vatandaşı 49 yaşındaki bir kadının KKTC’de emlakçılık yaptığı gerekçesiyle pazar günü Larnaka Havaalanı’ndan çıkış yapmak isterken tutuklandığını, dün mahkemeye çıkarılan kadın hakkında 4 gün tutukluluk kararı verildiğini yazdı.

 Gazete, Alman kadının yakalanması olayının 2 Temmuz Salı günü Almanya’dan Larnaka’ya gerçekleştirilen uçuşta, yanında oturan yolcuya, KKTC’de emlakçılık yaptığını beyan etmesiyle başladığını belirtti.

 Habere göre kadının KKTC’de emlak alım satım işi yaptığını beyan ettiği yolcu ise, kendisiyle birlikte seyahat eden ve Rum polisinde görev yapan şahsa kadını şikayet etti.

 Gazete, uçağın iniş yapmasının ardından ise aynı uçakta olan Rum polisi mensubu şahsın, kadını, havaalanında görevli polislere gösterdiğini, eşkali belirlenen ve hakkında soruşturma başlatılan kadın hakkında elde edilen bilgilerin, kadının adının, KKTC’deki eski Kıbrıslı Rum taşınmaz mallarının alım satımına dair bir şikayette yer aldığının belirlendiğini vurguladı.

 Araştırma sürdüğü sırada kadının, 7 Temmuz Pazar günü Larnaka Havaalanı’ndan çıkış yapmak isterken tutuklandığını aktaran gazete, dün çıkarıldığı mahkeme tarafından ise 4 gün tutuklu kalması kararı alındığını yazdı.

 Gazete, kadının olayının, daha önce yakalanan ve ifade vermeye gitmediği için hakkında AB tutuklama emri çıkarılan bir diğer Alman vatandaşı Martin Josef Rikels’le ilişkisi olup olmadığının ise araştırıldığını belirtti.

 -Dördüncü vaka

 Haberde, Alman vatandaşı kadının tutuklanmasının; Kıbrıslı Türk Akan Kürşat, halihazırda tutuklu bulunan Simon Mistriel Aykut ve Rikels’le birlikte Kıbrıslı Rumların eski taşınmazlarının kullanımına ilişkin dördüncü vaka olduğu vurgulandı.

 Fileleftheros gazetesi ise konuya ilişkin haberini, “Kıbrıs Rum Taşınmazlarının Suiistimali Konusunda Alman Kadının Tutuklanması İnanılmaz Şekilde Gerçekleşti – Frankfurt-Larnaka Seferini Yapan Uçakta İşini Yan Koltuktaki Yolcuya Anlattı” başlıkları altında okuyucuya aktardı.

 Gazete, 49 yaşındaki Alman kadının tutuklanmasındaki başlıca sebebin, bizzat kendisinin itirafı olduğunu, kadının KKTC’deki eski Rum taşınmazlarının alım-satımı işini yaptığını, Frankfurt’tan Larnaka’ya dönerken, uçakta yanında oturan kişiye anlatmasının ardından tutuklandığını yazdı.

 Alman kadının yanında oturan Kıbrıslı Rum yolcuya, yaptığı işi anlatmanın yanı sıra, kimlik ve iletişim bilgilerini de verdiğini vurgulayan gazete, Alman kadının dün çıkarıldığı mahkeme sürecinin ise, tercüman bulunamaması sebebiyle zorlukla ilerlediğini belirtti.

 Gazete, kadın hakkında 8 gün tutukluluk talep edilmesine rağmen Rum yargıcın 4 gün tutukluluk kararı verdiğini, bu süre zarfında Rum polisinin araştırmalarına devam edeceğini aktardı.

 – Aykut tutukluluğa itiraz başvurusunda bulundu

Döviz yükseliyor… Saydam: Koşullar böyle devam ederse Sterlin 50’yi bile geçebilir Döviz yükseliyor… Saydam: Koşullar böyle devam ederse Sterlin 50’yi bile geçebilir

 Gazete bir diğer haberinde ise, KKTC’deki eski Rum taşınmazlarının kullanımına ilişkin 124 suçlamayla karşı karşıya bulunan ve 9 Eylül’e kadar tutukluluk kararı bulunan “Afik Group” sahibi Simon Mistriel Aykut’un avukatının, tutukluluğa itiraz başvurusunda bulunduğunu yazdı.

 Aykut’un avukatının itirazının temyiz mahkemesinde bugün dinlenmeye başlayacağını belirten gazete, Aykut’un oğullarının da benzer suçlamalarla Rum polisi tarafından arandığını hatırlattı.