Bayram nedeniyle bugün, yarın ve Çarşamba günü düzenlenecek etkinliklerin ardından Ramazan Bayramı'nın son gününe denk gelen 23 Nisan'da ise törenler yapılacak.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 103. yıl dönümü anısına Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından çocuklara armağan edilen bayram dolayısıyla, Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Dairesi tarafından organize edilen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlama etkinlikleri, bugün açılış korteji ile başladı.

Lefkoşa Merkez okullarından öğrenci ve sorumlu öğretmenler, Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu ile birlikte Atatürk Büstü’ne Çelenk koyacak, ardından Cumhuriyet Meclisi’ne yürüdü.

-Cumhuriyet Meclisi açılış programı

Kortejin Cumhuriyet Meclisi’ne ulaşmasının ardından, 17 – 23 Nisan Haftası etkinliklerinin açılışı yapıldı. Törende, Meclis Başkanı Zorlu Töre, Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu ve öğrenciler günün anlam ve önemine ilişkin konuşma yaptı, şiir ve dans gösterileri sunuldu.

- “II. Atatürk’ün Çocukları Resim Sergisi”

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen “II. Atatürk’ün Çocukları Resim Sergisi”nin açılışı da bugün 18.00’de Merkez Lefkoşa Açık Pazar’da yapılacak.

-Öğrenciler, yarın devlet protokolünü ziyaret edecek

Öğrenciler, yarın devlet protokolünü ziyaret edecek. Ziyaret programı şu şekilde:

Saat 09.30: Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nu ziyaret

Saat 10.30: Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ı ziyaret

Saat 11.00: Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre’yi ziyaret

Saat 11.30: Başbakan Ünal Üstel’i ziyaret ve ardından Bakanlar Kurulu'nu ziyaret

Saat 12.15: T.C. Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu’nu ziyaret

-II. Sprint Yarışmaları

Yarın saat 10.00’da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri çerçevesinde İlköğretim 4. ve 5. sınıflar düzeyinde II. Sprint Yarışmaları yapılacak. Lefkoşa Atatürk Stadyumu’ndaki yarışmaların tamamlanmasının ardından dereceye girenlere ödülleri takdim edilecek.

- “I. Şampiyon Melekler Voleybol Kupası”

Etkinlikler çerçevesinde deprem felaketinden hayatlarını kaybeden Gazimağusa Türk Maarif Koleji öğrencilerinin ve öğretmenlerinin anısına “I. Şampiyon Melekler Voleybol Kupası” gerçekleştirilecek.

MAGEM’de saat 11.00’de başlayacak ilkokullar arası voleybol turnuvasında 1. ve 2. gelen kız ve erkek takımları arasında oynanacak final müsabakalarının tamamlanmasının ardından dereceye girenlere ödülleri takdim edilecek.

-Konser

KKTC Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Fidan Çocuk Korosu, Fidan Çocuk Orkestrası ve Adanın Yüzleri Çocuk Korosu ile birlikte yarın akşam 17.30’da Lefkoşa Atatürk Spor Salonu’nda halka açık ve ücretsiz Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Konseri verecek.

-Çarşamba “Çocuk Hakları” gündemiyle Meclis Genel Kurulu

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlama programı çerçevesinde milletvekilleri dağılımına göre her ilçeden milletvekili sayısı kadar toplamda 50 öğrenci, çarşamba günü saat 10.00’da (Lefkoşa 16, Gazimağusa 13, Girne 11, İskele 5, Güzelyurt 3, Lefke 2) Cumhuriyet Meclisi’ni ziyaret edecek, “Çocuk Hakları” gündemiyle Meclis Genel Kurulu toplanacak.

-“23 Nisan’da El Ele Özel Bayram Etkinliği”

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ve 2 Nisan Otizm Farkındalık Günü çerçevesinde, Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Milli Eğitim Bakanlığı ve Çağdaş Drama Derneği’nin katkılarıyla, özel eğitim öğrencilerine Cumhurbaşkanlığı bahçesinde saat 10.00’da özel 23 Nisan etkinliği düzenlenecek.

-23 Nisan Pazar

Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’na ilişkin Bayrak Radyo ve Televizyonu’nda (BRT) saat 08.00’de yapacağı açılış konuşması ile 23 Nisan törenleri başlayacak.

-Lefkoşa’da Atatürk Anıtı önünde tören

Lefkoşa’da, Atatürk Anıtı’ndaki tören saat 09.00’da başlayacak. Törende, protokol sırasına göre çelenkler anıta sunulacak. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından bayraklar göndere çekilecek. Törende Cumhurbaşkanı Ersin Tatar konuşma yapacak.

-Yonpaş Metin Derinel Lisesi Açılış

Gazimağusa’da yapımı tamamlanan Yonpaş Metin Derinel Lisesi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda düzenlenecek tören ile saat 12.00’de açılacak.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı okullarda ve ilçelerde gerçekleştirilecek etkinliklerle kutlanacak.

-Girne’deki törenler

Atatürk Anıtı önünde yapılacak Girne’deki tören saat 08.40’ta başlayacak. Törende, protokol sırasına göre çelenkler anıta sunulacak. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından bayraklar göndere çekilecek. Şiir ve günün anlam ve önemini belirten konuşma ile tören tamamlanacak.

Saat 09.30’da ise 20 Temmuz Stadyumu’nda düzenlenecek törende öğrenciler günün anlam ve önemi belirten konuşmaların ardından dans gösterisi yapacak.

Öte yandan Girne Belediyesi de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında, “23 Nisan Çocuk Şenliği ve Bayram Kutlaması” etkinliği düzenliyor.

Etkinlik, Girne Belediyesi Sosyal Yaşam Merkezi (eski belediye binası) önündeki meydanda yer alacak.

23 Nisan Pazar günü 10.00 – 18.00 saatleri arasındaki etkinlikte, çocuklara yönelik  özel aktiviteler ücretsiz olarak yapılacak.

-Gazimağusa’daki tören Zafer Anıtı önünde

Gazimağusa’daki tören Zafer Anıtı önünde yapılacak. Saat 08.30’da başlayacak törende, protokol sırasına göre çelenkler anıta sunulacak. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından bayraklar göndere çekilecek. Törende, Canbulat İlkokulu'ndan bir öğrenci günün anlam ve önemini belirten konuşma yapacak. Ayrıca ant ve şiir okunacak.

Gazimağusa’da yapılacak etkinlikler kapsamında, 19 Nisan’da da öğrenciler bölge mercilerine ziyarette de bulunacak.

-Güzelyurt’taki tören

Güzelyurt’taki tören Atatürk Anıtı önünde yer alacak. Saat 09.00’da başlayacak törende, protokol sırasına göre çelenkler anıta sunulacak. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından bayraklar göndere çekilecek. Törende Kurtuluş İlkokulu ve Özgürlük İlkokulu öğrencileri tarafından şiir okunacak ve günün anlam ve önemini belirten konuşma yapılacak.

-İskele’de Atatürk Anıtı önünde tören yapılacak

İskele’de Atatürk Anıtı önünde yapılacak tören saat 10.00 başlayacak. Protokol sırasına göre çelenklerin konmasıyla başlayacak törende, Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından bayraklar göndere çekilecek.

-Lefke’deki tören 09.00’da Atatürk Anıtı'nda

Lefke’deki tören okulların Lefke istiklal İlkokulu'nun bando takımı eşliğinde kortej yürüyüşüyle 09.00’da başlayacak. Atatürk Anıtı önünde yapılacak törende, protokol sırasına göre çelenkler anıta sunulacak. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile bayraklar göndere çekilecek. Ayrıca şiirler okunacak ve gösteriler yer alacak.

-Mehmetçik

Mehmetçik’te Atatürk Büstü önündeki tören saat 09.00’da başlayacak. Törende, protokol sırasına göre anıta çelenkler sunulacak, İstiklal Marşı ile Bayraklar göndere çekilecek.

Etkinlikler 9.30’da Mehmetçik İlkokulundaki törenle devam edecek.

-Akdoğan ve Geçitkale’de de törenler düzenlenecek

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda Akdoğan’da Atatürk Anıtı önündeki tören saat 09.00’da başlayacak. Törende, protokol sırasına göre çelenkler anıta sunulacak. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından bayraklar göndere çekilecek. Şiir okuması ve bayram kutlamasıyla tören tamamlanacak. Törenin ardından kortej düzenlenecek. Kutlamalar kapsamında Akdoğan Dr. Fazıl Küçük İlkokulu’nda da tören yapılacak.

Geçitkale’de ise kasaba meydanında saat 09.00’da tören düzenlenecek. Törende, protokol sırasına göre çelenkler anıta sunulacak. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından bayraklar göndere çekilecek. Törende, günün anlam ve önemini belirten konuşmanın yanı sıra şiir okunacak ve koro dinletisi de yer alacak.