Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Cumhurbaşkanlığı seçiminde adaylığı konusunda konuştu. Artık kendisinin büyük bir tecrübe kazandığına işaret eden Ersin Tatar, “Sağlığım da aklım da yerinde. Birtakım istişareler yapılması gerekiyor. Kendi başımıza bu yola çıkamazsınız, bunun altyapısı zaten yapılıyor” ifadelerini kullandı.

“BU KADAR DENEMEDEN SONRA YENİDEN MASAYA OTURMANIN ANLAMI YOK”

Geçmişteki görüşmelerde Rum tarafının masayı devirdiğini, dolayısıyla bu kadar denemeden sonra yeniden masaya oturmanın anlamı olmadığını vurgulayan Ersin Tatar, egemen eşitlik önerisini seçilmeden önce de öneri olarak sunduklarını hatırlattı. Kıbrıs Postası TV’de Erçin Şahmaran’a konuk olan Cumhurbaşkanı Tatar, direkt uçuş, direkt temas ve direkt ticaret konusunun hayata geçirilmesi gerektiğini ve bunun hayata geçirilmesinin ardından masaya oturulmasının gerekliliğini işaret etti.

“YENİ BİR MÜZAKERE TEKNİĞİNE İHTİYAÇ VAR”

Yanlış yola girildiği anda sürüklenmenin mümkün olacağını, dolayısıyla çok dikkat edilmesi gerektiğini belirten Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, geçmişteki Cumhurbaşkanlarını örnek göstererek görüşmelerin tıkandığını anımsattı ve yeni bir müzakere tekniğine ihtiyaç olduğunu anlattı.

Stratejik vizyon eksikliğinin son örneği: Miçotakis'in Güney Kıbrıs ziyareti Stratejik vizyon eksikliğinin son örneği: Miçotakis'in Güney Kıbrıs ziyareti

“TÜRKİYE’NİN KIBRIS KONUSUNDA TAM DESTEĞİ VAR”

Türkiye’nin Kıbrıs konusu ile ilgili tam desteği olduğunun altını çizen Ersin Tatar, KKTC’nin yalnız olmadığına dikkat çekti. Egemenliğin önemini anlatan Cumhurbaşkanı Tatar, “Kendi tarihini bilmeyen milletler yok olmaya mahkumdur” ifadelerini kullandı.

“ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE İNGİLTERE’YE ZİYARET GERÇEKLEŞTİRECEĞİM”

Ersin Tatar, İngiltere’ye ziyaret gerçekleştireceğini dile getirdi. Geçmişte yaptığı ziyaretlerde yaptığı görüşmelere ilişkin konuşan Tatar, gittiği her yerde yaptığı görüşmelerde mesajlarını verdiğini, bu mesajların da duyulduğunu belirtti.

“YAPTIĞIM ZİYARETLERİ KKTC’NİN BEKASI İÇİN YAPIYORUM”

Her gittiği yerde farkındalık yarattığını, bunun da KKTC’nin bekası için olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Tatar, yaptığı ziyaretlerin yankı uyandırdığının altını çizdi. Ersin Tatar, özellikle teknolojinin yoğunlaştığı bu çağda KKTC’nin dünyanın birçok yerinden takip edildiğini de sözlerine ekledi.

Kaynak: Kıbrıs Postası