TC Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşme öncesi basın mensuplarına yaptığı açıklamada, tahıl koridoruna ilişkin, "Yapacağımız görüşmeden sonra Putin'le dünyaya verilecek mesaj, özellikle az gelişmiş Afrika ülkelerine yönelik bir adım, çok önemli olacak." dedi.

Erdoğan, "Şu anda Türkiye ile Rusya arasındaki dış ticaret hacmimiz 62 milyar dolar. 100 milyar hedefine yürüyor olmamız bizi çok mutlu ediyor." diye konuştu.

-Putin: Tahıl anlaşması için görüşmelere açığız

Rusya Devlet Başkanı Putin ise "Türkiye ile yakın zamanda hem gaz konusunda hem başka alanlarda önemli adımlar atacağız." dedi.

Putin, "(Cumhurbaşkanı Erdoğan ile) Ukrayna krizini görüşeceğiz. Tahıl anlaşmasını gündeme getireceksiniz, biz bu görüşmelere açığız." diye konuştu.

Putin’in davetine icabetle günübirlik çalışma ziyareti gerçekleştirmek üzere "TUR" uçağıyla saat 12.15'te Rusya'ya giden  Erdoğan'ı, Soçi Uluslararası Havalimanı'nda Krasnodar Bölge Vali Yardımcısı Aleksandr Ruppel, Soçi Belediye Başkanı Aleksey Kopaygorodskiy, Rusya Dışişleri Bakanlığı Devlet Protokolü Genel Müdür Yardımcısı İgor Bogdaşev, Türkiye Cumhuriyeti Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile diğer yetkililer karşıladı.

Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan’a, TC Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, TC Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, TC Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, TC Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, TC Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, TC Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, TC Ticaret Bakanı Ömer Bolat, MİT Başkanı İbrahim Kalın, TC Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün ve TXC Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun eşlik ediyor.

Erdoğan ile Putin görüşmesinin en önemli gündem maddesi, 17 Temmuz'da Rusya'nın çekildiği Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması olacak. Rusya-Ukrayna Savaşı'ndaki son gelişmelerin de ele alınacağı görüşmede, başta enerji, ticaret, ekonomi ve turizm olmak üzere, iki ülke arasındaki ilişkiler de masaya yatırılacak.