Güney Kıbrıs’ta sıcak çarpması geçiren 5 yaşlı hastanede tedavi görüyor Güney Kıbrıs’ta sıcak çarpması geçiren 5 yaşlı hastanede tedavi görüyor

Alithia gazetesi “Girit-Kıbrıs Kablosu Kopmuyor” başlığıyla manşetten aktardığı haberinde, projenin üstlenicisi olan Yunanistan Bağımsız Elektrik Enerjisi Aktarım Operatörü’nün (ADMİE), bir süredir projenin hayata geçirilebilmesi için finansman arayışında olduğunu ve bu finansmanı bularak, kabloları döşeyecek olan “Nexans” şirketi karşısındaki yükümlülüğünü yerine getirdiğini yazdı.

Gazete, ADMİE’nin Yunanistan Atık Enerji ve Su Kurumu’nu, kablo inşasının durmaması için projenin gelir metodolojisine dair önerileri konusunda ikna ettiğini kaydetti.

ADMİE’nin artık, projenin bir süre önce tamamlanan fayda maliyet analizinin sunumuna odaklandığını belirten gazete, Rum Yönetimi’nin de bu projeye yatırımcı olmak için bu sunumun yapılmasını beklediğini yazdı.

Gazete, sunumun bugün, iki günlük bir ziyaret için Güney Kıbrıs’a gidecek olan ADMİE yönetim kurulu tarafından yapılacağını kaydetti.

Haberde, ADMİE yönetim kurulu üyelerinin Enerji Bakanlığı’nda, yerel enerji üreticisi şirketlerde ve Enerji Düzenleme Kurulu’ndaki yetkililerle temaslarda bulunacağı ifade edildi.